Yağmurlu Filmler

Liste

Burada yağmur yağıyor  
Aralıksız yağıyor günlerdir  
Ama sen yine de şemsiyeni  
Almadan gel ilk otobüsle 

Buğulanan camlara usulca  
Yüzünü çiziyorum ki yüzün  
Bir yağmur damlası olup  
Düşüyor yapraklarına gülün 

Ahmet Telli (Özletiyor Seni Bu Yağmurlar)

Bazı filmler vardır, yağmur yağar aralıksız. Kahraman ağlarken, kaçarken, severken ve üzülürken hep yağar. Ya da berbat bir pazartesi sabahında, güne haftaya sırılsıklam olarak başlar esas oğlan. Yağmur yağar, aşk başlar, aşk biter. Yağmur güzeldir. Hele ki biz ıslanmazken. İşte yağmurlu, sağanak, gök gürültülü sağanak şeklinde yağmurların kahramanları ıslattığı filmler.

the shawshank redemption rain scene ile ilgili görsel sonucu

Esaretin Bedeli (1994) The Shawshank Redemption IMDb 9.3

Andy’nin berbat bir kanalizasyondan kaçarak vardığı nokta. Yağmurda kirlerinden, hapisanenin izlerinden temizlenip özgürlüğe kollarını açtığı sahne.

____

inception ile ilgili görsel sonucu

Başlangıç (2010) Inception IMDb 8.8

Dom Cobb ve ekibi büyük bir iş için ilk adımı Yusuf’un bilinçaltına girerler. Ancak uçakta bedava içkiyi fazla kaçıran Yusuf’un bilinçaltı biraz yağışlıdır… Ve de koca bir tren de içinden geçer.

___

notebook movie ile ilgili görsel sonucu

Notebook (2004) – IMDb 7.9

Yağmur altında bir aşk hikayesi. Sırılsıklam romantizm.

___

Yedi (1995) Se7en IMDb 8.6

David Fincher’in bu başyapıtı yağmurlarla süslü. Brad Pitt’in canlandırdığı idealist çaylak ölümle burun buruna gelir yağmur altında. Ve bir de ilk iş günü, ilk cinayet dosyasını yağmurlu bir günde açar. Elinde iki bardak kahve ile.

____

Kimlik (2003) Identity IMDb 7.3

Dışarıda felaket bir yağmur yağmakta, bir grup birbirini tanımayan insan bir motelde bulunmaktadır. Bu sırada gizemli cinayetler ardı ardına işlenir. Yağmur kasvete kasvet katar. Hakikat ise sonda ve çarpıcıdır.

____

Cesaretin var mı Aşka? (2003) Jeux d’enfants IMDb 7.7

Yine sırılsıklam bir sahne. Oyun bitmiş ve aşk bir bulut gibi patlamıştır. Julien ve Sophie yıllar sonra bir aşkı itiraf eder. Hava ve zemin aşk için müsaittir.

___

Zindan Adası (2010) Shutter Island IMDb 8.1

‘Lanet bir soruşturma’ için yola çıkan dedektif kasvetli bir günde adaya gider, olaylar gizemini artırdıkça yağmur da şiddetlenir.

____

Yağmur Altında (1952) Singin’ in the Rain IMDb 8.3

Yağmuru neşe kaynağı ilan eden film. Güzel müzik ve sırılsıklam oyuncular.

___

Komser Şekspir (2000) IMDb 5.8

Bir sonsuz yağmur yağsa / mutluluktan ıslansa dünya…

Finaline yakın bir yerde epey yağmur yağar filmde. Sert mizaçlı komiserimiz dönüşümünü tamamlamış ve ‘insan’ olmuştur. Mazhar Alanson söylemeye başlar. Her şey güzelleşir. Sahneyi bulamadık bu görsel ile idare edin dostlar.

___

Road To Perdition (2002) Azap Yolu IMDb 7.7

Michael Sullivan yıllarca emek verdiği sistemden artık hesap sorar. Sadakat yerini intikama bırakır. Yağmur, intikam gibidir.

____

Suspiria ile ilgili görsel sonucu

Suspiria (1977)

Suzy Bannion’i, dans eğitimi almak için gittiği şehirde yağmur karşılar. Okulun kapısına vardığında bir kadın anlamsız kelimeler söyleyip kaybolur… Yağmur, burada kötü şeyler olacak der. Tüm zamanların en iyi korklularından, klişelerin atası Suspiria, renk ve yağmurun dansıdır.

___

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up