Yabancı Dizi ve Filmlerden Uyarlanan Yerli Diziler

Diziler
Yabancı Dizi ve Filmlerden Uyarlanan Yerli Diziler

Günümüzde birçok Türk yapımı dizinin senaryosunun uyarlama olduğunu görüyoruz. İşte son dönemin uyarlama dizilerinden bazıları…

1. İçerde – The Departed (Köstebek)

Son dönemin en ses getiren dizilerinden biri olan İçerde’nin orijinali, yönetmenliğini Martin Scorsese’in yaptığı 2006 yapımı Köstebek filmi. En İyi Film dalında Oscar ödüllü filmin kadrosunda Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson gibi önemli isimler yer alıyor.

Orijinal filmin fragmanı için tıklayın

2. Anne – Mother

Star TV’nin reytingleri altüst eden dizisi Anne, Japon yapımı Mother dizisinin uyarlaması.

2. Yüksek Sosyete – High Society

İsmine kadar orijinaliyle birebir olan Yüksek Sosyete, son dönemdeki birçok dizi gibi Güney Kore uyarlaması. Orijinali sadece 16 bölüm süren dizinin yerli versiyonunu biraz daha uzun sürdü.

3. Seviyor Sevmiyor – She Was Pretty

Yine bir Güney Kore uyarlaması olan dizinin orijinali yine toplam 16 bölüm. Dizideki esas kız Deniz, imaj olarak da orijinaline sadık kalınan bir karakter. Ancak orijinal karakterin yüzündeki yanıklar yerine uyarlamada aşırı pembe yanaklar tercih edilmiş.

4. İlişki Durumu: Karışık – Full House

Sona eren ve “İlişki Durumu: Evli” olarak farklı bir senaryoyla tekrar yayın hayatına başlayan dizinin orijinali yine tek sezonluk bir Kore dizisiydi. İlişki Durumu: Evli yakın zamanda final yaptı.

autumninmyheart

5. Paramparça – Autumn In My Heart

Paramparça dizisinin orijinali oldukça eskiye, 2000 yılına dayanıyor. Dizi birebir uyarlanmamış çünkü orijinalinde şok edici detaylar var. Diziyi takip edenler için örnek verelim; eğer dizi birebir uyarlansaydı öz ailelerini bulduktan sonra yer değiştiren kızlardan Cansu Amerika’ya gidecek ve dönüşte birlikte büyüdüğü ama öz abisi olmayan Ozan’a aşık olacaktı.

Orijinal dizinin fragmanı için tıklayın

Can Love Become Money?

6. Kiralık Aşk – Can Love Become Money?

Birebir uyarlama olmayan dizinin orijinalinde esas kız bir otelinin CEO’sunun yanına temizlikçi olarak giriyor. Ancak oyunların ortaya çıkış şekli iki dizide de aynı; düğün öncesinde esas oğlan gerçekleri öğreniyor.

Orijinal dizinin fragmanı için tıklayın

7. Gülümse Yeter – Smile, You

Daha önce yine bir Kore Uyarlaması olan “Mayıs Kraliçesi”nin senaryosunun kendi eserinden çalıntı olduğunu iddia eden Erdal Özyağcılar başrol olarak rol aldı.

8. Rüzgarın Kalbi – Summer Scent

Sezona iddialı başlayan ancak gün değişikliğinden sonra reytinglere yenik düşen bu dizi de bir Kore uyarlaması.

9. No. 309 – Fated To Love You

Tek gecelik ilişki sonucu hamile kalma gibi iddialı bir konusu olan dizi, birebir olmasa da çok benzer şekilde kurgulanmış.

Dizinin orijinali için tıklayın.

10. Tatlı İntikam – Get Karl Oh Soo Jung

Bu dizi için birebir uyarlama yerine esinlenme demek daha doğru olur.

Dizinin orijinal görüntüleri için tıklayın.

11. Rengarenk – Nothing Hill (Aşk Engel Tanımaz)

Yayından kaldırılan yaz dizisinin orijinali başrollerini Julia Roberts ve Hugh Grant’in paylaştığı Nothing Hill filminden uyarlanmıştı.

Orijinal filmin fragmanı için tıklayın.

12. Hayat Şarkısı – Flames Of Ambition (Flames Of Desire)

Orijinali günlük bir dizi olduğu için diğer dizilere oranla daha fazla bölümü bulunuyor. Bu da Hayat Şarkısı’nın diğer uyarlamalar gibi bir süre sonra senaryo sıkıntısı çekmeyeceğini gösteriyor.

Orijinal dizinin fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up