Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Yabancı, 19 Nisan’da Vizyonda

Yayınlandı

tarihinde

Sezonun beklenen yerli filmleri arasında gösterilen Yabancı, Filiz Alpgezmen’in ilk uzun metrajlı filmi.

yolcu

Gösterim Tarihi: 19 Nisan 2013

Dağıtım: Tiglon Film

Yapım: Filmoda

Yazan ve Yöneten: Filiz Alpgezmen

Yapımcı: Eylem Akın, Ali Suphi Alpgezmen

Ortak Yapımcı: H. Kaan Nazlı

Görüntü Yönetmeni: Özgür Polat

Kurgu: Çiçek Kahraman

Müzik: Barış Dokuzer

Ses Tasarım: Umut Şenyol

Uygulayıcı Yapımcı: Ali Suphi Alpgezmen, Salih Karaman

Yönetmen Yardımcısı: Osman Taşçı

Ses Kayıt: Mustafa Bölükbaşı

Yönetmen Asistanı: Murat Can Tura

Oyuncular:

Sezin Akbaşoğulları

Caner Cindoruk

Serkan Keskin

Xavier Clion

Ülkü Duru

Öykü:

Özgür, 80 darbesiyle Fransa’ya iltica etmiş bir anne babanın kızıdır. Paris’te doğup büyümüştür. Babası Hüseyin’in ölümü üzerine onun son arzusunu yerine getirmek için İstanbul’a gelir. Çünkü babası otuz senedir hasret olduğu ülkesine gömülmek istemiştir. Fakat Hüseyin’in 12 Eylül sürecinde vatandaşlıktan atılmış olması Özgür’ün önüne büyük bir engel olarak çıkar. Bu engel, Özgür’ü İstanbul ve kendi içinde bir yolculuğa zorlar. Bu mücadelede Özgür, annesinin ve babasının birbirinden tamamen zıt akrabalarıyla ve en önemlisi bu yolculuğa bambaşka anlamlar katarak Özgür’ü derinden etkileyecek olan Ferhat ile tanışacaktır. Bundan sonra bir arada yürüyecek olan Özgür ve Ferhat, bu süreçte hem kendileriyle hem de 2011 Türkiye’siyle bir yüzleşme yaşayacaklardır.

Filme Dair:

Türkiye’yi sarsan 78 kuşağının ve kayıp çocuklarının hikâyesi…

Senaristliğini ve yönetmenliğini Filiz Alpgezmen’in, yapımcılığını Eylem Akın ve Ali Alpgezmen’in yaptığı; başrollerini Sezin Akbaşoğulları ve Caner Cindoruk’un paylaştığı “Yabancı” filminin İstanbul çekimleri 28 Temmuz’da, Paris çekimleri 7 Ağustos’ta tamamlandı.

Yan rollerde Serkan Keskin, Selen Uçer, Enginay Gültekin ve Güzide Balcı gibi başarılı oyuncuların yer aldığı filmin kamera arkasında da oldukça geniş ve usta bir ekip çalıştı.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra Fransa’ya iltica etmiş devrimci bir ailenin kızı olan Özgür’ün ve onun, ilk defa geldiği Türkiye’de tanıştığı Ferhat’ın öyküsünü anlatan “Yabancı”, darbenin etkisini yaşamış bir neslin birbirinden tamamen farklı iki üyesi üzerinden; bir mücadeleyi, bir tarihi, bir ülkenin bugününü anlatıyor. Fransa’da doğup büyümüş bir mülteci kızını canlandıran Sezin Akbaşoğulları, filme hazırlanmak için, usta oyuncu Ülkü Duru ile iki ay boyunca Fransızca ve Fransız kültürü üzerine çalışmalar yürüttü.

Akbaşoğulları, yine filmde bulunan ve kendisine bir köpeğin eşlik ettiği sahneler için köpek eğitmeni Targan Kozak’ın filmde de birçok yerde göreceğimiz Dutch Shepherd cinsi köpeği Action ile uzun süre hazırlık çalışmaları yaptı.

Özgür, Fransa’da mülteci bir ailenin kızı olan, hayattan ve her tür aidiyetten kopuk yaşayan genç bir kadındır. Babası Hüseyin’in ölümü üzerine onun son arzusunu yerine getirmek İstanbul’a gelir. Babası otuz senedir hasret olduğu ülkesine gömülmek istemiştir. Fakat Hüseyin’in 12 Eylül sürecinde vatandaşlıktan atılmış olması Özgür’ün önüne büyük bir engel olarak çıkar. Bu engel, Özgür’ü Türkiye bürokrasisi, İstanbul ve kendi içinde bir yolculuğa zorlar.

Bu yolculukta Özgür, annesinin ve babasının birbirinden tamamen zıt akrabalarıyla ve en önemlisi darbenin geleceğini yok ettiği kayıp neslin bir başka üyesi Ferhat ile tanışacaktır. Özgür mücadelesi süresince, İstanbul’un gecekondu mahallelerinden Beyoğlu’nun arka sokaklarına, yeni tip muhafazakar “kurtarılmış bölgeler”den devlet dairelerinin sıkıcı griliğine kadar İstanbul’un ve Türkiye’nin tüm gerçek yüzlerine dokunacaktır. Hüseyin ve karısı Selma’nın, diğer yüz binler gibi idealleri için mücadele ettiği, çok sevdiği fakat bırakmak zorunda kaldığı bu ülkeyi, bir de burada ve orada “Yabancı”lığa mahkum edilmiş 80 neslinin gözünden izleyeceğiz.

Özgür ve Ferhat ile birlikte biz de Türkiye’nin son otuz senede geçirdiği dönüşüm ve değişimleri, bir kadının varoluş ve köklerini bulma hikayesinin arka fonunda akıllıca gizlenmiş ayrıntılarda bulacağız. Devrim mücadelesine ve bu mücadeleyi cesaretle veren devrimci nesillere karşı yürütülen savaşın, ikinci nesiller ve Türkiye’nin bugünü üzerindeki yansımalarını bulacağımız film; güçlü senaryosu, toplumcu-gerçekçi yapısı, slogancı olmayan ancak sağlam bir siyasi söylemi elden bırakmayan vizyonuyla, ses getirmeye aday bir yapım olarak göze çarpıyor.

“Yabancı”nın öyküsünü ve senaryosunu da kaleme alan yönetmen Filiz Alpgezmen, ince ince işlediği bu kurgusal yolculukta hem seksen darbesinin faşizmini en ağır biçimde yaşayan devrimci üyelere sahip bir ailenin ferdi olmanın hem de hikayede konu edilen ikinci neslin bir üyesi olmanın getirdiği gözlem ve tecrübelerden de son derece akılcı bir biçimde faydalanıyor.

“Yabancı”; abartıya ve popülizme bulaşmadan; 12 Eylül 1980 darbesine, Türkiye’ye, İstanbul’a ve cesaretiyle koca bir ülkeyi sarsan neslin doğarken yabancılığa mahkûm edilmiş kayıp çocuklarına farklı bir bakış sunuyor.

yolcu afiş

Sinefesto | Özlem Kaya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

İntikam Vakti Bugün Vizyonda

Jason Statham filmin başrolünü üstleniyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Jason Statham’ın yer aldığı aksiyon filmi “İntikam Vakti” (Warth of Man), bugün (26 Kasım Cuma) sinema salonlarında seyirciyle buluşacak.

Aksiyon tutkunlarının gözde oyuncusu Jason Statham’ın başrolünde yer aldığı “İntikam Vakti” (Warth of Man), bugün (26 Kasım Cuma) itibariyle sinema salonlarında seyirciyle buluşuyor. Guy Ritchie’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, ABD’de vizyona girdiği hafta birinci sırada açılış yapan film, 2021’in en iddialı aksiyon filmi olarak öne çıkıyor.

Eleştirmenlerin sinemada izlenmesi gerektiğine özellikle vurgu yaptığı filmin konusu şöyle: Varlıklı ve güçlü bir adam olan H, her hafta milyonlarca dolarlık taşıma işi yapan bir zırhlı araç şirketinde özel güvenlik görevlisi olarak işe girer. Olağanüstü yetenekleriyle tüm soygun girişimlerini neredeyse tek başına engelleyen H’in bu işte neden çalıştığını kimse anlayamaz. H’in aklında ise tek bir şey vardır: Oğlunun ölümüne sebep olan adamlardan intikamını almak.

Nefes kesen, heyecan dolu aksiyon filmi İntikam Vakti, Türkçe dublaj ve altyazı seçeneği ile sinemalarda.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 26 Kasım 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 11 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Gucci Ailesi (House of Gucci)

Ridley Scott’ın yönettiği House of Gucci, 1980’lerde aile içi anlaşmazlıkları iyice ayyuka çıkan moda devi Gucci ailesini ve 1995 yılında Maurizio Gucci’nin öldürülmesine kadar varan skandalları anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Enkanto: Sihirli Dünya (Encanto)

Film, Enkanto adı verilen göz kamaştırıcı ve büyüleyici bir yerde yaşayan olağanüstü bir ailenin, Madrigallerin, hikayesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

İntikam Vakti (Wrath of Man)

Guy Ritchie ile Jason Statham’ın yeniden bir araya geldiği Wrath of Man, çocuğun katilini bulabilmek için büyük meblağlarda nakit para taşımacılığı yapan bir firmada güvenlik olarak işe başlayan gizemli bir adamın kişisel intikam mücadelesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Sen Ben Lenin

Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan’ın senaryosunu kaleme aldığı Sen Ben Lenin, uzun yıllar boyunca Akçakoca kasaba meydanına dikilmesi istenen fakat bürokratik izinlerin çıkmaması sonucu bir depoda saklanan Lenin’in büstünün hikâyesini alternatif bir gerçeklik sunarak ele alıyor.

Fragman için tıklayın.

İstanbul Bahçesi (Räuberhände, Stambul Garden)

Räuberhände, yolları İstanbul’a düşen iki yakın arkadaş Janik ve Samuel’in hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Aslan Yürek (Le lion, The Lion)

Le lion, psikiyatri kliniğinde deli numarası yapan bir hasta ile onunla ilgilenmek zorunda kalan tıbbi görevlinin yaşadıklarını konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Azra

Film, birkaç günlük sakin bir tatile çıkan Azra ve Burak çiftinin başından geçen paranormal olayları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

My Hero Academia The Movie: World Heroes’ Mission

My Hero Academia isimli anime dizisinin üçüncü sinema filmi olan My Hero Academia The Movie: World Heroes’ Mission, şehri ve insanları tehlikeye atan yeni ve gizemli bir tehditle mücadele içerisindeki Deku ve profesyonel süper kahraman ekibinin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Aylak Takımı

Can Sarcan’ın yönettiği komedi filmi, bir kampüste yanlış giden bir deney sonucu ortaya çıkan zombi salgınını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Seans (Seance)

Seance, bir grup öğrencinin, yatılı okul Fairfield Akademisi’ne yeni gelen Camille ile eğlenmek için yaptıkları ruh çağırma seansı sırasında yaşananları anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Şeytanın Bilinmeyen Hikayesi (The Good Things Devils Do)

Film, emekli olmadan önce son bir vurgun için kolları sıvayan Richard’ın bu iş sırasında başından geçenleri anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

House of Gucci 26 Kasım’da Sinemalarda

26 Kasım’da vizyonada!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

House of Gucci

Lady Gaga, Adam Driver, Jared Leto ve Al Pacino gibi ismleri bir araya getiren “House of Gucci”, 26 Kasım’da vizyonadaki yerini alacak.

Usta sinemacı Ridlet Scott tarafından yönetilen “House of Gucci“, 26 Kasım‘da vizyona girecek. House Of Gucci: A Sensational Story Of Murder, Madness, Glamour And Greed kitabından uyarlanan filmin senaryosunda Becky Johnston ve Roberto Bentivegna‘nın imzası bulunuyor.

Gerçek hayattan esinlenerek hazırlanan film, Gucci ailesi imparatorluğunun çalkantılı otuz yılını konu alıyor. Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Oscar adayları Lady Gaga (Bir Yıldız Doğuyor) ve Adam Driver (Marriage Story), Oscar ödüllü Al Pacino (Baba, Kadın Kokusu), Jared Leto (Sınırsızlar Kulübü) ve Jeremy Irons (Talihin Dönüşü) yer alıyor.

House of Gucci, İtalyan moda imparatorluğunun arkasındaki adamın şaşırtıcı hikayesinden esinlendi. Mütevazı başlangıçlardan gelen bir yabancı olan Patrizia Reggiani (Lady Gaga) evlenerek Gucci ailesine girince dizginlenemeyen hırsı, ailenin mirasını bitirmeye başlar ve ihanet, çöküş, intikam ve sonunda cinayetle tetiklenen pervasız bir döngüyü başlatır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler