Woody Allen Sinemasında 10 Nevrotik Karakter

Liste Manşet

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı.

Sinemanın en gevezelerinden, ‘konuşmalı’ filmlerin mimarı, Woody Allen 80 yılı devirdi.Sinema dünyasının en verimli yönetmenidir. Woody Allen sineması için; karakterleri hep kendine özgü, sanatkâr, müzisyen ve yazar ağırlıklıdır. Sürekli üreten insanları konu alır. Allen kendi sorunlarını ve açmazlarını da sinemaya aktarıyor.  Yaşadığı bunalımları, takıntıları ele alıyor.Bu yüzden filmlerinde  psikanaliz kuramına dair pek çok şey bulabiliriz. Allen, psikoloji alanı ve psikiyatristlerle barışıktır. Filmlerindeki karakterler de nevrotik antidepresanlara bağlı bir hayat yaşar. Modern insanın hayatın içinde yaşadığı karmaşıklığı ve çıkmazları ele alır.Bununla başa çıkabilmenin ancak sanatla olabileceği mesajını verir. Ama bu bunalımları sıkıcı bir üslupla anlatmaz.Kendi çıkmazlarını mizah uslubuyla filmlerine yansıtır. Woody‘nin filmlerindeki  nevrotik 10 karakteri 10 filmle sizler için derledik. Şimdi bu filmleri inceleme zamanı…

1.) Annie Hall (1977)

1977 yapımı Annie Hall, romantik komedi kıvamında. Ancak hem karakterler, hem diyaloglar hem de yaşananlar klişe romantik komedilerin epey uzağında. Kadın-erkek ilişkilerinin absürt detaylarını mercek altına alan film Woody Allen ve Diane Ketanon’un performansı ile En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen dahil 4 dalda Oscar aldı.

_____

  

2.) Manhattan (1979)

 

Bir şehre yazılmış görsel şiir. 1970’lerin sonunda çekilen Manhattan, evliliği ve daha doğrusu boşanması üzerine kitap yazan komedi yazarı Isaac’ın trajikomik öyküsünü anlatıyor. Siyah-beyaz çekilen filmin başrollerini Annie Hall’de epey bir uyum sağlayan Diane Keaton ve Woody Allen paylaşıyor.

______

 

3.) Paris’te Gece Yarısı (2011)

 Woody Allenvari bir zaman yolculuğu hikâyesi. Edebiyatı daha doğrusu sanatı seviyorsanız, Paris gecelerinde Salvador Dali, Ernest Hemingway ve Scott Fitzgerald gibi birçok deha ile karşılaşabilirsiniz. Paris’te Gece Yarısı, görselliği ve esprileri ile Allen’in en iyi filmlerinden biri.

_____

4.) Hannah ve Kız kardeşleri (1986)

 

3 kız kardeşin aşk ve erkeklerle imtihanını biraz hüzünlü biraz da esprili dille anlatan Hanna ve Kız kardeşleri aşk, aile ve hayat üzerine güldürü soslu felsefi bir yapım. Film senaryo dalında Oscar’a layık görülmüştür.

_______

Baska bir kadin

5.) Başka Bir Kadın (1988)

Bir Gena Rowlands performansı. Son kitabı için kiraladığı eve sığınan bir kadın ve hemen yan dairedeki psikiyatri seansları. Geçmişle hesaplaşmak isteyen herkes Başka Bir Kadın’ı muhakkak izlemeli.

_____

6.) İç Dünyalar (1968)

Bu filmde, Bergman filmlerindeki hüzün ve düşünsel arka plan gizlidir. Woody Allen bergman sinemasının üslubunu taklit eder. Hem konu olarak hem de sinema tekniği acısından Konu olarak bir ailenin çöküşünü anlatır. Sakin bir anlatım dili vardır. Görsel olarak koyu ışık tonları seçilmiştir. Ailenin çöküşüne bir metaforik dil kullanılmıştır.

_____

7.) Purple Rose of Cairo (1985)

Woody Allen’ın en sevdiği filmidir. Allen; “Senaryosunu en doğru aktardığını” söyler. Konu olarak yoğun bir sinema sevgisi olan kederli yaşantısından bir süreliğine de olsa uzaklaşmak için sürekli olarak sinemaya giden yoksul bir garson kadının beyaz perdedeki idolü olan aktörün boyut değiştirerek gerçek dünyaya geçişi ile birlikte onunla yaşadığı aşk anlatılmaktadır.

_____

8.) Husband and Wives (1992)

Woody Allen bu belgeseli karı koca ilişkisi üzerine bir belgesel olmayacağını anlatmak için çekmiştir.

Belgeselin giriş kısmında jump cut yapılıyor. Bunu insanların hararetli konuştuğunu ve gerçek hayatı yazdıklarını göstermek için nesnel bir konu değil, objektiflik olmaz. Bütün flashbacklerle ilişkilerde tutarsızlığı gösteriyor Bu filmin türü documentary değil, mocumentary’dir.

_____

Love and Death

9.)Love and Death (1975)

Woody Allen’ın Bergman, Fellini gibi üstat yönetmenlerin film sahnelerini referans aldığı başka bir filmidir. Filmde Çarlık Rusya döneminde bir yazar çerçevesinde ölümün, aşkın ve hayatın anlamının sorgulandığı felsefi temelli filmdir.

______

10.) Blue Jasmine (2013)

Bu yerde, Woody Allen’ın son dönem yapımı bir filmini ele alıyoruz.2013 yapımı film, nevrotik karakterli Jasmine üzerinden kardeşi ile olan zıt yaşantısını ele alıyor. Jasmine, mutluluğu bir türlü bulamayan bir karakterdir. Elinden antidepresan hapını düşürmeyen Jasmine hayatına dair gelgitler ve yıkımlar yaşar.

twitter.com/LmazYesilY

_____

allen-banner

allen-banner

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up