Wong Kar-Wai Filmleri Restore Ediliyor

Asya Sineması Günün Haberi

Chungking Express, In the Mood for Love, Happy Together filmleriyle hafızalara kazınan Çinli sinemacı Wong Kar-Wai’nin filmlerinin restore edilmiş versiyonları 2020’de yayınlanacak.

Hong Kong İkinci Yeni Dalgası’nın öncü isimlerinden Wong Kar-Wai’nin unutulmaz filmleri restore ediliyor. Chungking Express, Fallen Angels ve Happy Together filmlerine imza atan usta yönetmen, son olarak 2013 yapımı The Grandmaster ile sinemaseverlerin karşısına geçmişti. Uzun zamandır hayranlarını bekleten Wong Kar-Wai’nin geçtiğimiz aylarda yeni bir film için hazırlıklara başladığı duyuruldu. Blossoms adını taşıyacak olan filmin Jin Yucheng’in 2013 yılında yayınlanan romanından uyarlanacağı ve In the Mood for Love ve 2046 ile tematik bir bağı olacağı söyleniyor.

Öte yandan Filmmaker Magazine‘e yapan Wong Kar-Wai, In the Mood for Love’ın 20. yılında bütün filmlerini yeniden izleyiciyle buluşturacağını açıkladı.

Usta yönetmen:“Bu restorasyonlar üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl, In the Mood For Love’ın 20. yılı ve önümüzdeki yıl, bütün filmlerimin retrospektifleri ve yeniden düzenlenmiş hâlleri dünyanın dört bir yanında olacak. Birkaç yıl önce bir filmini bir yerlerde izledim, monitöre baktım ve “Neden bu kadar karışık görünüyor?” dedim. Onlar da bana “Şimdi 4K projeksiyonları kullanıyoruz, bu yüzden filmlerinizi düzenlemek zorundasınız, aksi takdirde filmlerinizi bu şekilde izlemek zorunda kalırsınız.” dediler. Geçtiğimiz yıl Lyon’da, restore edilmiş filmleri 5000 kişilik seyircilerin önünde gösterdik ve çok iyi görünüyordu.”

Usta yönetmenin restore edilmiş filmlerinin hangi tarihlerde gösterileceği belirsizliğini koruyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up