Wes Anderson’ın The French Dispatch Ekibine Tavsiye Ettiği Filmler

Hollywood
Görüntü yönetmeni Robert Yeoman, birçok projede birlikte çalıştığı Wes Anderson’ın The French Dispatch ekibine çekimlerden önce izlemelerini tavsiye ettiği filmleri açıkladı.

The Royal Tenenbaums, Fantastic Mr. Fox, The Darjeeling Limited, The Grand Budapest Hotel gibi büyük beğeni toplayan filmlerden sonra stop-motion animasyon filmi Isle of Dogs ile seyirci karşısına çıkan Wes Anderson, bu yıl yeni filmi The French Dispatch ile sinemaseverin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Temmuz ayında vizyona girmesi planlanan filmin vizyon tarihi diğer büyük yapımların aksine ertelenmedi.

Wes Anderson’ın birçok projesinde birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Robert Yeoman, yönetmenin The French Dispatch filminin çekimlerinden önce oyuncu ve teknik ekibe önerdiği filmleri açıkladı.

Yeoman, Anderson‘ın listesinde Jean-Luc Godard‘ın 1962 yapımı Vivre Sa Vie, Henri-Georges Clouzot‘un 1955 yapımı Diabolique, Henri-Georges Clouzot‘un Quai des Orfèvres, Max Ophüls’in antoloji filmi Le Plaisir ve François Truffaut‘un Les quatre cents coups filmlerinin bulunduğunu söyledi. Yeoman yaptığı açıklamada, “Bu beş film bize dönemin Fransız filmleri hakkındaki tüm duygularını hem tematik hem de stilistik bir şekilde verdi” dedi.

The French Dispatch, Anderson ve Yeoman’ın birlikte çalıştıkları yedinci proje. Film, 20. yüzyılın Fransa’sında The French Dispatch isimli bir dergide çalışan Amerikalı gazetecilerin hikayesine odaklanıyor.

Yeoman, “Wes ile bir film üzerinde çalışmak size sadece teknik anlamda katkı sağlamıyor, ayrıca onun yaşam macerasına katılıyorsunuz. Wes’in kendine özgü bir çalışma şekli var ve genellikle hepimizi ‘kutunun dışında düşünmek’ için zorlar. Çekim süreci oldukça zorlayıcıdır ancak özel bir şeyin parçası olduğunu hissettiğini düşünüyorum.” dedi.

Anderson’ın yeni filminin oyuncu kadrosunda Benicio Del ToroTilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand, Saoirse Ronan, Léa Seydoux, Timothée Chalamet, Adrien Brody, Owen Wilson, Willem Dafoe, Jeffrey Wright, Christoph Waltz, Elisabeth Moss gibi yıldız isimler yer alıyor.

Amerika’da 24 Temmuz’da vizyona girecek filmin ülkemizde ne zaman vizyona gireceği belli değil.

Kaynak: Indiewire

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up