Wes Anderson’ın Karantinada İzlediği 11 Film

Liste Manşet

The French Dispatch filmi merakla beklenen Wes Anderson, karantina sürecinde izlediği filmleri açıkladı. The New York Times’ın anketine katılan usta yönetmenin 11 filmlik seçkisinde Do the Do It Thing‘den What Price Hollywood‘a, pekçok film yer alıyor. İşte Wes Anderson’ın karantina seçkisindeki filmler…

Alice Adams (1935) IMDb 6,9

George Stevens’in yönetmenliğini üstlendiği Alice Adams, Amerika’daki küçük bir kasabada geçen iki kadının maceralarına ışık tutuyor.

Sarışın Şeytan (1953) Beat the Devil IMDb 6,5

Billy – Maria Dannreuther çifti, Petersen adlı bir İngilizin yönettiği bir grup maceracıya katılır ve İtalya’dan Afrika’ya seyahat etmek üzere gemiye binerler.Yolculuk için hazırlanırlarken çift bu kez yine kendileri gibi bir karı koca ile tanışırlar. Planlarını anlatıp onları da kendilerine katılmaya ikna etmeyi başarırlar. Gemide aynı zamanda karanlık bir geçmişi oldupu bilinen Alman Julius O’Hara da vardır. Üç arkadaşıyla beraber gemideki herkese elektrik süpürgesi satıcısı olduklarını söylerler, ancak sonrasında gelişen olaylar gerçekleri açığa çıkaracaktır.

Yalancılar Şahı (1937) Nothing Sacred IMDb 6,9

Technicolor’un canlı renk paleti ile çekilmiş; tümüyle esprili konuşmalarla dolu, klasik romantik komedi en iyi haliyle Carole Lombard, Fredric March ve Charles Winninger yer alıyor.

Doğruyu Seç (1989) Do the Right Thing IMDb 7,9  

New York Brooklyne’de, yılın en sıcak günündeyiz. Mahallede geveze bir DJ’yin yeteneklerini sergilediği bir radyo istasyonu ve Koreli bir çiftin işlettiği bakkal dükkanı dışındaki yegane hareket merkezi, mıntıkanın bir beyazın işlettiği tek ticarethane olan pizzacıdır. Sal’ın Meşhur Pizzaları isimli dükkanda adamın birbirinden deli saçması iki oğlu ve bezgin siyahi Mookie çalışmaktadır.

Mookie’nin hayatında ise gereğinden fazla sorumluluk sahibi kızkardeşi Tina dışında, iki kankası, rap düşkünü sessiz Radio Raheem ve çabuk alevlenen mizacıyla Buggin’ Out vardır. Buggin? bir gün Sam’ın dükkanında asılı bir İtalyan asıllı Amerikalılar köşesinde neden hep beyazlar olduğunu gündeme getirip mahalle çapında eylem yapmaya kalkar. Küçük aklıyla hesabedemediği şey ise, sinirlerin zaten gergin olduğu bu yılın en sıcak gününde olayların ne kadar kolay kontrolden çıkabileceğidir.

The Long Voyage Home (1940) IMDb 7,0

Film, 1940 yılında İngiliz gemisi SS Glencairn’ın rengarenk mürettebatının, önce Batı Hint Adaları’ndan Baltimore’a ve sonra İngiltere’ye yapacakları tehlikeli yolculuğun hikayesine uzanır.

Chikamatsu Monogatari (1954) IMDb 8,0

Ishun, zengin ama antipatik bir adamdır. Ishun, eşi Osan ile en iyi çalışanı Mohei’yi birlikte oldukları gerekçesiyle suçlar. Osan ve Mohe, suçlamaların ardından şehirden kaçar ve birbirlerine olan aşklarını ilan ederler. Ishun, karısı ve çalışanını hemen bulmalıdır çünkü yaşananların ortaya çıkması Ishun ‘ın mahvolmasına neden olur. Çalışanlarına eşi ve çalışanını bulmalarını emreden Ishun ne olursa olsun onları ayırmalıdır.

La Grande Bouffe (1973) IMDb 7,2

Marco Ferreri imzalı yapıt, orta yaş bunalımına girmiş dört erkeğin hikyesini açığa çıkarıyor. Çatlayana kadar yemek yiyerek intihar etmek isteyen dört adamın anlatıldığı film, geçen yüzyılın en tuhaf filmleri arasına adını yazdırmıştır.

The Passionate Friends (1949) IMDb 7,2

HG Wells’in öyküsüne dayanan bu romantik drama, sefil bir İsviçreli kadının eşi ve neredeyse on yıldır görmediği eski sevgilisi arasındaki karmaşık aşk hayatına odaklanıyor. 

Sahrada Altı Kişi (1963) Station Six Sahara IMDb 6,4  

Güzel ve sarışın bir kadın olan Baker, Sahra Çölü’nde bir petrol istasyonu işleten küçük bir grup insana katılır ve olaylar gelişmeye başlar.

What Price Hollywood? (1932) IMDb 7,1

 George Cukor’un imzasını taşıyan film, çıktığı yemekte sarhoş olan Hollywood yönetmeni ile tanışan bir garson kızın hikayesini konu alıyor.

Vur Emri (1979) Winter Kills IMDb 6,2

Amerikan Başkanı Timothy Keegan 1960 yılında Philadelphia’da vurularak öldürülmüştür. Saldırganın tek başına hareket eden bir katil olduğu rapor edilmiştir. Cinayetten tam 19 yıl sonra ölüm döşeğindeki bir adamın itirafları ise olayın daha karmaşık olduğunu ortaya çıkarır. Başkan Keagan’ın kardeşi olayı araştırmaya başlar.

Kaynak: IndieWire

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up