Werner Herzog’dan Online Sinema Dersleri

Editörün Seçtikleri Etkinlikler Günün Haberi

Akademi ödüllü yönetmen Werner Herzog geleneksel film okullarına gereğinden fazla değer biçildiğine inandığı için online film yapımı dersleri için kolları sıvadı imzaları attı! “Film okulları için çok zaman ve para harcaması yapıyorsunuz. Film yapımına dair her şeyi iki haftada kendi kendinize öğrenebilirsiniz,” diyor Herzog derslerinin tanıtımı için yayınlanan fragmanında.

Bu derslerde uzun metrajlı ve belgesel filmlerinin sanatsal yönüne odaklanılacak, film yapımı ise bu online eğitimin bir kısmını kapsayacak. Erken kayıtlar herkese açıktır, dersler bu yaz öğrencilerin karşısına çıkmak için hazır olacak. Online film derslerinin yani MasterClass’ın kurucu ortaklarından ve yaratıcı yönetmen olan Aaron Rasmussen Herzog’la ilgili düşünceleri şöyle dile getirir: “Werner Herzog film yapımına, liderliğe, azime ve insanlığa dair her şeyi canlı ve karizmatik bir atmosferde sunmayı başarıyor. Bu online derslerle, benzetme yapmak gerekirse, Amazon’daki bir dağın üstünden bir gemiyi çekmek zorunda kalmanıza gerek kalmayacak, ya da Antartika’nın dondurucu soğuğu ile uğraşmayacaksınız. Yani Herzog’un yarım yüzyılda yaptığı filmlerin deneyimini öğrenmek adına 200 maymunun Peru’dan kaçırılmasını engellemeye çalışmak gibi bir fedakârlığınız olmayacak.”
Ders içeriği hakkında biraz olsun bilgi vermek gerekirse: hikâye anlatımı, finans, kadro yönetme, sinematografya, aktörlerle çalışma, lokasyon, düzenleme ve belgesel röportaj teknikleri. Tam olarak 20 adet video dersler olacak, masaüstüne indirilebilir ders kitabı ve tabii ki Herzog’un öğrencilerinin ödevlerini eleştirmesi için ofis saatleri de dâhil.
Herzog bu proje hakkında şöyle bir yorumda bulunuyor, “En büyük hedefim sinemanın iyi bir askeri olmak, sizlere böylesi iyi bir asker olmak adına ilham olabilirsem yapmam gereken herşeyi yapmışım demektir.”

Tabii ki film üzerine eğitim vermek Herzog için bir ilk değil, yönetmenin Rogue adında kendi film okulu var. Okulu için “korkaklar için bir yer değil” der Herzog. İlk filmini 1961 19 yaşındayken çalıntı bir kamera ile yapan Herzog günümüze kadar 70’den fazla sinema filmine ve belgeseline imzasını atmıştır. Filmlerinden bazıları: Aguirre, The Wrath of God (1972), Nosferatu (197), Fitzcarraldo (1982), Little Dieter Needs to Fly (1997), Grizzly Man (2005), Encounters at the End of the World (2007), Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans (2009), Cave of Forgotten Dreams (2010), and Queen of the Desert (2015). Herzog’un son filmi Lo & Behold, Reveries of the Connected World’ın 2016 Sundance Film Festival’inde prömiyeri yapılmıştır.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up