Kardeşim İçin “Der’a”

Suriye’deki halk ayaklanmasının ilk kıvılcımını anlatan Kardeşim İçin “Der’a” filminden ilk fragman yayımlandı.

Yönetmenliğini Murat Onbul‘un yaptığı filmin yapımcı koltuğunda ise Halis Cahit Kurutlu oturuyor. Filmin senaryosunu ise Halis Cahit Kurutlu, Vahit Taha Kurutlu ve Fatih Mutlu kaleme aldı.

Filmin kadrosunda İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik, Berna Koraltürk, Umut Karadağ‘ın yanı sıra Nusret Çetinel, Ahmet Aslan, Tarık Bayrak, Safa Tabur ve İbrahim Ethem Arslan gibi isimler yer alıyor.

13 Nisan 2018’de gösterime girecek olan filmin fragmanı aşağıda.

Kardeşim İçin “Der’a”nın Konusu

2011 yılının Mart ayında Suriye’nin güneyindeki Der’a şehrinde Tunus ve Mısır’da gerçekleşen halk ayaklanmalarından etkilenen ve Suriye rejiminin baskılarından bunalan 14-15 yaşlarındaki çocuklar, Baas rejimini eleştiren duvar yazıları yazarlar. Çocuklar tutuklanır ve işkenceye maruz kalır. Aşiret yapısının güçlü olduğu Der’anın aşiret reisleri aynı zamanda Beşşar Esad’ın teyzesinin oğlu olan, Der’a kenti muhaberat başkanı Atıf Necipten çocukları isterler. Atıf Necip aşiret reislerini rencide eder ve çocukları vermez. Film gerçekte yaşanmış olaylardan esinlenilerek bir abi kardeş hikayesi üzerine kurulu. Geçmişinde rejime muhalif olmasından ötürü şiddete maruz kalmış ve Suriye’den ayrılmış, olaylar başlamadan hemen önce Suriye’ye dönüş yapan Alinin kardeşine annesine sahip çıkmak geride bıraktığı sevdiği kadına kavuşmak gibi hayalleri vardır. Döndüğünde ilk gençlik dönemlerini yaşayan Kardeşi Ömer, tıpkı abisi Ali’nin gençliğinde olduğu gibi Baas rejiminin haksızlıklarına karşı öfkelidir. Ali kardeşini teskin ve kontrol etmeye fırsat bile bulamadan kardeşi ve arkadaşları öğretmenlerinin tutuklanmasına tepki olarak muhaberat karargahının duvarına yazı yazarlar. Ali’nin kardeşi ve diğer çocukları kurtarmak için girdiği mücadele, rejimin şiddet kullanması, çok kan akması ve süreci yönetemeyişi sonucunda Suriye halk ayaklanmasına giden süreci başlatır.

Filmle ilgili röportajı okumak için lütfen tıklayınız

Yorumlar

Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up