‘El Cin’in Fragmanı Dünyayı Korkuttu

dabbe-bir-cin-vakası-2

Hasan Karacadağ’ın 5 Nisan’da, 180 kopya olarak tüm Türkiye’de vizyona girecek 5. korku filmi ‘El Cin’in fragmanı dünya gündeminde yerini aldı.

Hollywood’un en önemli haber servisi twitchfilm.com’un Editörü Tod Brown El Cin filminin fragmanını “Cinlerle karşılaşmaya cesaretiniz var mı?” başlığıyla yayınladı. Todd Brown, Türk sinemasının Hasan Karacadağ ile birlikte artık çok iddialı korku filmleri ürettiğini ve yerel-kültürel-mitolojik öğelerin ‘El Cin’ filmine etkileyici bir görünüm kattığını yazdı. Ayrıca, Twitchfilm.com’da filmin fragmanını İngilizce altyazılı versiyonuyla yayınlayıp, başarılı bulduğunu belirtti.

Yine dünyanın önde gelen korku filmi sitesi joblo.com, ‘El Cin’ filminin fragmanını “Ürpertici Fragman” başlığıyla ilk haber olarak yayınladı. Türk korku sinemasının çok az film ürettiğini ama artık dünyada merak uyandırdığını yazan site, filmin fragmanıyla bile şok etkisi vermeyi başaran Hasan Karacadağ’ın bir önceki ‘Dabbe: Bir Cin Vakası’ filminin de çok iyi olduğu görüşüne yer verdi.

Bu haberlerin ardından uluslararası dağıtımcılardan birçok e-posta aldığını belirten Hasan Karacadağ, “Türk korku sineması kendi sınırlarını aşmak üzere, izleyicilerimiz artık dev Hollywood filmleri yerine bizim hikayelerimize odaklanıyor. Korku sinemasında dünya standartlarını yakaladık. Artık geçmek için çabalıyoruz” dedi.

İlgili linkler;

http://twitchfilm.com/2013/03/do-you-dare-to-face-the-jinn.html

http://www.joblo.com/horror-movies/news/creepy-trailer-for-turkish-horror-the-jinn-el-cin

El Cin Fragman

Hasan Karacadağ’ın senaryosunu yazıp, yönettiği El Cin filmi, Doğu’nun unutulmuş masalları arasında kaybolmak üzere olan ve “üç harfliler” diyerek geçiştirilen ‘cinler alemi’ hakkında çok az bilinen bir detaydan yola çıkıyor. Başrollerini başarılı genç oyuncular Fulya Zenginer, Serdal Genç, Oğuzhan Yıldız, Hande Kaptan ve Alper Kadayıfçı paylaştığı film, karanlık ve bilinmeyen dünyalara ait daha önce hiç anlatılmamış bir sırra, insanoğlundan daha eski tarihleriyle gecenin örtüsü altına gizlenmiş kindar gözleyicilere yani cinlere, öte alemin bilinmeyen sakinlerine odaklanıyor.

Önümüzdeki dönemin merak edilen projesi El Cin’de, insan gözünün algıladığı görüntüleri beyne göndererek, kayıt etme mantığı dünyada ilk defa kullanıldı. Hasan Karacadağ, ilk Japonya’da denediği ve özgün fikri kendisine ait olan bu metodun, filmi sinemada bir defa izleme ve sonrasında beyinde defalarca tekrar izlemeye yönelik bir bilinçaltı sistemi olduğunu söyledi.

Çekimleri Şile ve İstanbul’da gerçekleştirilen El Cin filmi için özel olarak kurulan platoda ‘CMAB’(consciousness, mindandbrain) tekniğiyle, izleyenin bilinçaltına üç boyutlu görüntüler yerleştiren yeni bir kamera ve kurgu sistemi kullanıldı. Filmin, digitalefekt, özel ses efektleri ve animasyonları da bu metotla kurguya dahil edilecek.

‘El Cin’ – Hikaye 

Film; gece örtüsü altına gizlenerek, insanı gözleyen cinler alemine ait 5.000 yıllık yasak bir bilgiyle başlar… En son Süleyman Peygamber’in sarayında fısıldanan bu bilgi, duyanları ve bilenleri kör bir dehlize çeken, keskin bir sırdır…

Ve Hikayemiz başlar;

İstanbul Şile’de bir kız çocuğu bilinmeyen kişiler tarafından tuhaf bir şekilde kaçırılır. Aynı ilçede yaşayan ve kayıp çocuk olayıyla hiçbir ilgisi olmayan beş üniversite öğrencisi gündelik yaşamlarına devam ederken, kaçırılan kızla ilgili aniden doğaüstü olaylar yaşamaya, ürkünç görüntüler görmeye ve kendilerini Büyü, Ayin ve benzersiz bir Lanetle kuşatılmış olarak bulurlar. İlk başta anlamlandıramadıkları bu korkutucu olaylar, kendi aralarında tartışmalara sebep olur. Kayıp küçük kızı ve ailesini tanımadıklarını iddia eden bu beş genç, neden bu olayları yaşamaktadırlar? Küçük kız neden kaçırılmıştır, nerededir? Yoksa bu beş arkadaştan biri şeytanın ta kendisi midir? Dehşet gitgide artarken gizledikleri sır onları, insanlık tarihinden de eski, cinler aleminin ve Azrail yokuşu denen boyut kapısının eşiğine getirir. Gençler, ölümden daha korkutucu olan bu eşikten kurtulabilecekler midir? Azrail Yokuşuna gizlenen cüzzamlı sır nedir? Suçlu kimdir?

El Cin Vizyon Tarihi: 5 Nisan 2013

El Cin – Film Ekibi:

Yönetmen ve Senaryo: Hasan Karacadağ

Yapımcı: J Plan, Hasan Karacadağ

El Cin – Oyuncular:

Fulya Zenginer

Serdal Genç

Oğuzhan Yıldız

Hande Kaptan

Alper Kadayıfçı

Sevinç Erol

Ebru Unurtan

Sultan Köroğlu Kılıç

Elif Erdal

Çetin Yeltekin

Hakan Bozyiğit

Mine Vurankaya

Dora Sarıkaya

Görüntü Yönetmeni: Bahadır Eren

Yardımcı Yönetmen: Gül İrem Kula

Sanat Yönetmeni: Sumru Aytaç

Ses Operatörü: Serhat Seyis

Animasyon: Filmefekt

Prodüksiyon Uygulama: DSR film

Işık Şefi: Recep Bayburt

Makyöz: Gülşah Hıdımoğlu Bayburt – Nurhayat Özelçi

Set Amiri: Murat Yaşar

Kuaför: Dinçer Kaya

FocusPuller: Tahir Canlı

 

Yakında Sinemalarda!

Hasan Karacadağ’ın yönettiği ‘D@bbe: Bir Cin Vakası 2’ 2 Ağustos 2013’te Sinemalarda!

Hasan Karacadağ’ın yönettiği ‘el-Nazar’ 29 Kasım 2013’te Sinemalarda!

elcin

Sinefesto | Özlem Kaya

 

Yorumlar

Sinanisler.com

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up