Bizimle İletişime Geçin

Arabalar 3

Yayınlandı

tarihinde

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Lacivert Gece Filminin Ekibi Boğaziçi Film Festivali’nde İstanbullu İzleyicilerle Buluştu

Film ekibi, İstanbul prömiyeri sonrası izleyiciyle buluştu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan Lacivert Gece filminin ekibi, İstanbul prömiyeri sonrası izleyiciyle buluştu.

Ulusal Uzun Metraj Yarışma filmlerinden olan, Muhammet Çakıral’ın yazıp yönettiği Lacivert Gece filminin festivaldeki ilk gösterimi, 25 Ekim Pazartesi, Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleştirildi. Film sonrası düzenlenen söyleşiye senarist ve yönetmen Muhammet Çakıral, oyunculardan Cansu Fırıncı, Güliz Gençoğlu, Metin Coşkun ve Yalın İşnel katıldı. Söyleşinin moderatörlüğünü ise sinema yazarı Gökşen Aydemir gerçekleştirdi.

İstanbul’da ilk kez seyirci karşısına çıkan Lacivert Gece, işsiz bir futbol antrenörünün, geçim sıkıntısı nedeniyle maden ocağında çalışmaya başlaması ve daha sonra, maden kazası nedeniyle mücadele etmek zorunda olduğu hukuki süreci anlatıyor. Söyleşi için sahneye çıkan ekip alkışlar eşliğinde karşılandı ve ilk sözü yönetmen Muhammet Çakıral aldı.

Filmde Bir Kuşak Çatışması da Görüyoruz

Çakıral, filmin oluşum süreci hakkındaki soruya, hikaye yazarı olduğu bilgisiyle cevap verdi ve daha önce Zonguldak’ta bir film çektiklerini, bu film sırasında orada bulunan insanların bir maden filmi çekmeyi düşünüp düşünmediğini sorduğunu söyledi. Başta bu işin zor olacağını düşündüğünü söyleyen Çakıral, bir olaya tanıklık ettikten sonra futboldan yola çıkarak, baba oğul ilişkisi üzerinden kurguladığını dile getirdi. Çakıral, “Bu filmde bir ailenin düştüğü zor durum ve baba oğul, yani kuşak çatışması görüyoruz. Ekonomik sıkıntılar üzerine oğul, babası istememesine rağmen madende çalışmaya başlıyor. Bu mücadelenin kaynağı da yine çok etkilendiği babası…” dedi.

Kendi Kişisel Hayatımla Kesişmeler Vardı

Başrol oyuncusu olan ve Semih karakterini canlandıran Cansu Fırıncı, rolüne nasıl hazırlandığı sorulması üzere, kendi hayatından örnekler verdi ve rolün futbol tabiriyle ayağına oturduğunu söyledi. Küçükken futbol oynadığını ve ailesinin çoğunun hala madencilik yaptığını ileten Fırıncı, “Kendi kişisel hayatımla kesişmeler vardı ve bu durum, hem karakteri, hem rolü daha kolay anlamamı sağladı.” diyerek sözlerini bitirdi.

Söyleşiye katılan usta oyuncu Metin Coşkun ise, filmi ve senaryoyu çok beğendiğini, diğer oyuncu arkadaşlarının hepsinin çok iyi performans sergilediğini söyledi. Film ve kendi rolüne hazırlık süreci de sorulan Coşkun; “Bir meseleyi tartışmaya açan filmler artık pek yapılmıyor, bu açıdan filmin önemi çok büyük. Benim rolüme gelince de baba rolünü oynamak zor olmadı.” dedi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı’nın destekleri ve Beyoğlu Belediyesi’nin Kurumsal Ev Sahipliği’nde Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 9. Boğaziçi Film Festivali, sektörün birbirinden değerli isimlerinin yanı sıra dünya çapında sinema profesyonellerini İstanbul’da ağırlamaya devam ediyor. Filmler ve etkinlikler hakkında detaylı bilgiler ile tüm sinema salonlarındaki gösterimler www.bogazicifilmfestivali.com internet sitesi ve festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Okumaya Devam Et

Gişe

“Dune” ABD Gişesinde de Birinci Oldu

Dune, şimdiye kadar dünya genelinde toplam $220 milyona erişti.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dune

Denis Villeneuve tarafından yönetilen ve uzun süredir vizyona girmesi beklenen Dune, vizyondaki ilk üç gününde $40,1 milyona erişti ve ABD gişesinin birincisi oldu.

Pandemi sebebiyle vizyon tarihi sürekli ertelenen Denis Villeneuve filmi “Dune“, ABD açılışının ilk hafta sonunda beklentilerin üzerine bir açılışa imza attı. Açılışı için $30-35 milyon tahminleri yapılan film, ilk üç gününde $40,1 milyona erişti ve Box Office ABD birincisi olmaya hak kazandı. Çin sinemalarında da $22 milyonla açılışını gerçekleştiren Dune, şimdiye kadar dünya genelinde toplam $220 milyona erişti.

Box Office ABD – Hafta Sonu Top 5 (22 – 24 Ekim 2021)
  1. Dune: Çöl Gezegeni (Dune) – $40,1 milyon 
  2. Cadılar Bayramı Öldürür (Halloween Kills) – $14,5 milyon 
  3. Ölmek İçin Zaman Yok (No Time to Die) – $11,89 milyon 
  4. Venom: Zehirli Öfke 2 (Venom: Let There Be Carnage) – $9,1 milyon 
  5. Robot Ron Bir Sorun Var (Ron’s Gone Wrong) – $7,3 milyon
Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Distopya Film Festivali’nin Akademi Bölümü Panelistleri Belli Oldu

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin Akademi Bölümü’nde “Distopya-Teorik ve Eleştirel Yaklaşımlar” başlığı altında dokuz ayrı konuşmacının yer alacağı paneller dizisi düzenlenecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları BKM Mutfak destekleriyle, Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali’nde kısa film yarışması, film gösterimlerinin yanı sıra akademi kapsamında uluslararası isimlerin yer alacağı “Distopya-Teorik ve Eleştirel Yaklaşımlar” başlığı altında paneller gerçekleşecek.

10-12 Aralık tarihleri arasında dünyanın prestijli üniversitelerinden akademisyenlerin katılacağı panellerde disiplinlerarası bir çerçevede distopya kavramının kuramsal olarak ele alınacak.

Festivalin akademik danışmanlığını gerçekleştiren Oxford Üniversitesi’nden; Festival Akademik Danışmanı ve Oxford Üniversitesi’nden Dr. Emrah Atasoy “Distopyanın Tanım Sorunu”, Bologna Üniversitesi’nden Prof. Dr. Raffaella Baccolini “Distopyada Umut ve Toplumsal Cinsiyet”, Limerick Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tom Moylan “Distopya Çağında Ütopyanın Peşinde”, Zürih Üniversitesi’nden Doç. Dr. Simon Spiegel “Sinemada Ütopyalar ve Distopyalar”, Nottingham Trent Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Heather Alberro “Çevresel Yıkıma Ütopik ve Distopik Yanıtlar”, Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Burcu Kayışcı Akkoyun “Distopya Yazınında Metinlerarası Diyaloglar”, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Emrah Suat “Sinemada Distopik Unsurlar: Stanley Kubrick”, Florida Üniversitesi’nden Doktora Öğrencisi Burcu Küheylan “Tekno-Distopyada Kadın Temsili” ve Londra Royal H. Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gregory Claeys “Eko-Distopya’dan Çıkış Yolları” konularıyla yer alacaklar.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler