Video Oyunlarından Uyarlanan Filmler

Liste Manşet

Video oyun sektörü o kadar büyüdü ki, Hollywood ile yarışır duruma geldi. Büyük fan kitleleri sayesinde oyunlar sadece oyun olarak kalmayıp, farklı sektörlere de evrilir oldu. Sizlere sinema dünyasına konu olan video oyunlardan bir liste derledik.

Ölümcül Deney (2002) IMDb 6,7

Japon menşeili Capcom’un, büyük ilgi gören, zombi temalı aksiyon korku oyun serisi Resident Evil’dan uyarlanarak çekilen “Ölümcül Deney” serisi, beş filmden oluşur. Paul W. S. Anderson tarafından yazılan ve yönetilen ilk film, 2002’de izleyicinin karşısına çıkar. Umbrella Şirketi’nin çalışmalarının faciaya neden olmasından ve insanların mutasyona uğrayarak zombiye dönüşmesinden yola çıkan filmin başrolünde güzel aktris Milla Jovovich yer alır.

Assassin’s Creed (2016) IMDb 5,7

Tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak gösterilen Assassin’s Creed’in filmi, oyunun fanları tarafından yıllarca beklenir. Yapımcılar bu talebi daha fazla göz ardı edemez ve oyun, 2016 yılında Justin Kurzel ’in yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanır. Serinin senaryolarından bağımsız olan, ancak; Abstergo, Animus, tapınakçılar ve suikastçılar gibi oyunun ana unsurlarını kullanan filmin başrollerini; Michael Fassbender , Marion Cotillard ve Jeremy Irons gibi isimler paylaşır.

Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010) IMDb 6,6

Tarihi 80’lerin sonlarına, Commodore 64‘lü yıllara uzanan, video oyunlara az da olsa ilgisi olan herkesin bildiği bir oyun Prince Of Persia. Hareket yakalama tekniğinin ilk kez kullanıldığı oyun; 2010 yılında, Disney’in dev bütçeli prodüksiyonuyla izleyicinin karşısına çıkar. Oyuna özgü dövüş sahnelerinin, duvarda yürüme, tırmanma sahnelerinin, görkemli mekânların, muhteşem kostümlerin ve görsel efektlerin kullanıldığı Pers Prensi filminde, Prens Destan rolünde başarılı aktör Jake Gylenhaal yer alır.

Ölümcül Dövüş (1995) IMDb 5,8

Video oyunlarından uyarlanan filmler içinde yer alan 1995 yapımı “Ölümcül Dövüş”, Dünya ile Dışdünya arasında yapılacak bir dövüş turnuvasını konu alır. Bu turnuvayı 10 kez ardı ardına Dışdünya’nın kazanması halinde, imparatorları Shao Han, Dünya’yı işgal edecektir. Turnuva için üç dövüşçüyle birlikte hareket eden, gök gürültüsü ve yıldırımlara hükmeden, oyunun efsane karakteri Raiden’ı, karizmatik aktör Christopher Lambert canlandırır.

Max Payne (2008) IMDb 5,4

Rockstar Games’in piyasaya sunduğu aksiyon oyunu Max Payne, 2008’de, yani ilk oyundan 7 sene sonra beyazperdeye uyarlanır. New York’ta yaşayan bir polis olan Max Payne’in, bir gün eve geldiğinde eşi ve çocuğunu öldürülmüş olarak bulmasını, katillerin peşine düşmesini ve uyuşturucu mafyasıyla verdiği mücadeleyi anlatan filmin başrolünde Mark Wahlberg yer alır. Çoğu uyarlamada olduğu gibi oyunun senaryosuna sadık kalınmasa da, ağır çekim çatışma sahneleri gibi oyuna özgü unsurlar başarıyla filme aktarılır.

Lara Croft: Tomb Raider (2001) IMDb 5,8

Crystal Dynamics’in uzun soluklu aksiyon macera oyun serisi olan Tomb Raider, oyun dünyasından Hollywood’a adım atan en başarılı yapımlardan. 2001 yılında ilk Tomb Raider filmi olan “Lara Croft: Tomb Raider”, Paramount Pictures yapımı olarak gösterime girer. Simon West tarafından yönetilen filmde, atletik, çekici, savaşçı ruhlu ve karizmatik arkeolog Lara Croft’u, Oscar’lı aktris Angelina Jolie canlandırır.

Doom (2005) IMDb 5,2

1993 yılında Id Software firması tarafından piyasa çıkan Doom oyunu, korku öğeleriyle büyük fan kitlesi toplar. 2005 yılında oyundan uyarlanan filmde Dwayne Johnson, Karl Urban ve Rosamund Pike gibi ünlü oyuncular alır. 2046 yılında Mars’ta bulunan Olduvai araştırma merkezinin yaratıklar tarafından işgal edilmesini, onları yok etmek üzere özel bir askeri birliğin görevlendirilmesini konu alan filmin yönetmen koltuğunda Andrzej Bartkowiak oturur.

Sessiz Tepe (2006) IMDb 6,5

Japon oyun firması Konami’nin, oyun severler tarafından en beğenilen oyunlarından biri Silent Hill. 2006’da oyundan uyarlanan “Sessiz Tepe” filmi, tüm oyun serisinden unsurlar taşımakla beraber oyunla direkt olarak bağlantılı bir hikâyeye sahip değildir. Film; bir kadının, uykusunda yürüyen evlatlık kızını sürekli olarak adını haykırdığı Silent Hill kasabasına götürmesini, yolda yaptıkları kaza sonunda kızın kaybolmasını ve kasabada yer alan yerel bir tarikatla savaşmak zorunda kalışını konu alır.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up