Bizimle İletişime Geçin

Liste

Video Oyunlarından Uyarlanan Filmler

Oyun dünyasının beyaz perde yansıması.

Yayınlandı

tarihinde

Video oyun sektörü o kadar büyüdü ki, Hollywood ile yarışır duruma geldi. Büyük fan kitleleri sayesinde oyunlar sadece oyun olarak kalmayıp, farklı sektörlere de evrilir oldu. Sizlere sinema dünyasına konu olan video oyunlardan bir liste derledik.

Ölümcül Deney (2002) IMDb 6,7

Japon menşeili Capcom’un, büyük ilgi gören, zombi temalı aksiyon korku oyun serisi Resident Evil’dan uyarlanarak çekilen “Ölümcül Deney” serisi, beş filmden oluşur. Paul W. S. Anderson tarafından yazılan ve yönetilen ilk film, 2002’de izleyicinin karşısına çıkar. Umbrella Şirketi’nin çalışmalarının faciaya neden olmasından ve insanların mutasyona uğrayarak zombiye dönüşmesinden yola çıkan filmin başrolünde güzel aktris Milla Jovovich yer alır.

Assassin’s Creed (2016) IMDb 5,7

Tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak gösterilen Assassin’s Creed’in filmi, oyunun fanları tarafından yıllarca beklenir. Yapımcılar bu talebi daha fazla göz ardı edemez ve oyun, 2016 yılında Justin Kurzel ’in yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanır. Serinin senaryolarından bağımsız olan, ancak; Abstergo, Animus, tapınakçılar ve suikastçılar gibi oyunun ana unsurlarını kullanan filmin başrollerini; Michael Fassbender , Marion Cotillard ve Jeremy Irons gibi isimler paylaşır.

Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010) IMDb 6,6

Tarihi 80’lerin sonlarına, Commodore 64‘lü yıllara uzanan, video oyunlara az da olsa ilgisi olan herkesin bildiği bir oyun Prince Of Persia. Hareket yakalama tekniğinin ilk kez kullanıldığı oyun; 2010 yılında, Disney’in dev bütçeli prodüksiyonuyla izleyicinin karşısına çıkar. Oyuna özgü dövüş sahnelerinin, duvarda yürüme, tırmanma sahnelerinin, görkemli mekânların, muhteşem kostümlerin ve görsel efektlerin kullanıldığı Pers Prensi filminde, Prens Destan rolünde başarılı aktör Jake Gylenhaal yer alır.

Ölümcül Dövüş (1995) IMDb 5,8

Video oyunlarından uyarlanan filmler içinde yer alan 1995 yapımı “Ölümcül Dövüş”, Dünya ile Dışdünya arasında yapılacak bir dövüş turnuvasını konu alır. Bu turnuvayı 10 kez ardı ardına Dışdünya’nın kazanması halinde, imparatorları Shao Han, Dünya’yı işgal edecektir. Turnuva için üç dövüşçüyle birlikte hareket eden, gök gürültüsü ve yıldırımlara hükmeden, oyunun efsane karakteri Raiden’ı, karizmatik aktör Christopher Lambert canlandırır.

Max Payne (2008) IMDb 5,4

Rockstar Games’in piyasaya sunduğu aksiyon oyunu Max Payne, 2008’de, yani ilk oyundan 7 sene sonra beyazperdeye uyarlanır. New York’ta yaşayan bir polis olan Max Payne’in, bir gün eve geldiğinde eşi ve çocuğunu öldürülmüş olarak bulmasını, katillerin peşine düşmesini ve uyuşturucu mafyasıyla verdiği mücadeleyi anlatan filmin başrolünde Mark Wahlberg yer alır. Çoğu uyarlamada olduğu gibi oyunun senaryosuna sadık kalınmasa da, ağır çekim çatışma sahneleri gibi oyuna özgü unsurlar başarıyla filme aktarılır.

Lara Croft: Tomb Raider (2001) IMDb 5,8

Crystal Dynamics’in uzun soluklu aksiyon macera oyun serisi olan Tomb Raider, oyun dünyasından Hollywood’a adım atan en başarılı yapımlardan. 2001 yılında ilk Tomb Raider filmi olan “Lara Croft: Tomb Raider”, Paramount Pictures yapımı olarak gösterime girer. Simon West tarafından yönetilen filmde, atletik, çekici, savaşçı ruhlu ve karizmatik arkeolog Lara Croft’u, Oscar’lı aktris Angelina Jolie canlandırır.

Doom (2005) IMDb 5,2

1993 yılında Id Software firması tarafından piyasa çıkan Doom oyunu, korku öğeleriyle büyük fan kitlesi toplar. 2005 yılında oyundan uyarlanan filmde Dwayne Johnson, Karl Urban ve Rosamund Pike gibi ünlü oyuncular alır. 2046 yılında Mars’ta bulunan Olduvai araştırma merkezinin yaratıklar tarafından işgal edilmesini, onları yok etmek üzere özel bir askeri birliğin görevlendirilmesini konu alan filmin yönetmen koltuğunda Andrzej Bartkowiak oturur.

Sessiz Tepe (2006) IMDb 6,5

Japon oyun firması Konami’nin, oyun severler tarafından en beğenilen oyunlarından biri Silent Hill. 2006’da oyundan uyarlanan “Sessiz Tepe” filmi, tüm oyun serisinden unsurlar taşımakla beraber oyunla direkt olarak bağlantılı bir hikâyeye sahip değildir. Film; bir kadının, uykusunda yürüyen evlatlık kızını sürekli olarak adını haykırdığı Silent Hill kasabasına götürmesini, yolda yaptıkları kaza sonunda kızın kaybolmasını ve kasabada yer alan yerel bir tarikatla savaşmak zorunda kalışını konu alır.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

2021’in Öne Çıkan 10 Oyuncusu

IMDb açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Filmler, diziler, televizyon programları, video oyunları ve internet içerikleri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanı IMDb, 2021 yılı boyunca öne çıkan 10 oyuncuyu açıkladı. İşte 2021’de talihi dönen isimler karşsınızda.

 10. Elizabeth Olsen

9. Regé-Jean Page

8. Florence Pugh

7. Ana de Armas

6. Yvonne Strahovski

5. Anya Taylor-Joy

4. Alexandra Daddario

3. Jodie Comer

2. Ben Barnes

1. Lily James

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Erkek Oyuncu” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde heykelciğe ulaşması olası görünen isimler şu şekilde.

10. Simon Rex (Red Rocket)

9. Peter Dinklage (Cyrano)

8. Javier Bardem (Being the Ricardos)

7. Oscar Isaac (The Card Counter)

6. Clifton Collins Jr (Jockey)

5. Leonardo DiCaprio (Don’t Look Up)

4. Denzel Washington (The Tragedy of Macbet)

3. Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

2. Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)

1. Will Smith (King Richard)

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Film” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Film kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde yarışması olası görünen yapımlar şu şekilde.

10. West Side Story (2021) Steven Spielberg

1957 yapımı müzikalin uyarlaması olan West Side Story, iki genç arasındaki yasak aşkı ve farklı etnik kökenlere sahip olan iki sokak çetesi arasındaki rekabeti konu ediyor.

9. Don’t Look Up (2021) Adam McKay

Don’t Look Up, dev bir göktaşının gezegeni altı ay içinde yok edeceği konusunda insanları uyarmak için çalışan iki gökbilimcinin hikayesini konu ediyor.

8. The Tragedy of Macbeth (2021) Joel Coen

Macbeth, üç kahin tarafından, İskoçya’nın kralı olacağına ikna edilen bir İskoç lorduna odaklanıyor. Bir İskoç lordu ile iletişim kuran üç kahin, ona İskoç kralı olacağını söyler. Bunun üzerine lord ve onun hırslı eşi, tacı ele geçirmek için harekete geçer.

7. Licorice Pizza (2021) Paul Thomas Anderson

1970’lerin San Fernando Vadisi’nde geçen Soggy Bottom, aynı zamanda başarılı bir çocuk oyuncu olan bir lise öğrencisinin hayatına odaklanıyor.

6. tick, tick…BOOM! (2021) Lin-Manuel Miranda

Jonathan Larson’ın otobiyografik oyununun beyaz perde uyarlaması olan “Tick Tick… Boom”, 1990’lı yılların New York’unda yaşayan ve müzikal besteler yapan Jon isimli bir adamın hikayesini konu ediniyor. Jon, sırf sahne sanatları üzerinde çalışabilmek için yanlış kariyer seçimi yapıp yapmadığı üzerine kendini sorgulamaya başlar…

5. Being the Ricardos (2021) Aaron Sorkin

Being the Ricardos, 1950’li yıllarda Amerikan televizyonlarının en çok izlenen ikililerinden Lucille Ball ve Desi Arnaz’ın hayat hikayesini konu ediyor. I Love Lucy televizyon dizisinin başrolünde yer alan komedyenler Lucille Ball ile Desi Arnaz’ın kariyer yolculuğunun yanı sıra özel yaşamlarına da odaklanılan filmde, çiftin kariyerlerinin ve ilişkilerinin nasıl sona erdiği de anlatılıyor.

4. Dune (2021) Denis Villeneuve

Uzak bir gelecekte geçen “Dune”, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Frank Herbert’in 1965 yılında yazdığı “Dune” romanının televizyon ve beyaz perde haklarını satın alan Legendary Entertainment yapımı yeniden uyaramanın yönetmen koltuğunda Arrival, Sicario ve Blade Runner 2049 ile son yıllara damgasını vuran Oscar adayı yönetmen Denis Villeneuve oturuyor. Eric Roth’un senaryosunu üstleneceği filmin yapımcılığını ise Thomas Tull, Mary Parent ve Cale Boyter yapıyor.

3. The Power of the Dog (2021) Jane Campion

Thomas Savage’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Power of the Dog, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini konu ediyor. Birbirlerinden farklı karakterde olan Phil ve George adındaki iki kardeş, Montana vadisindeki en büyük çiftliğin sahibidir. Zeki ve başarılı bir adam olan Phil, zayıflığı hor görmektedir. Kendisini işine adayan, sessiz bir adam olan George ise sevgi dolu bir ruha sahiptir. İki kardeş yıllarca aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak onların hayatı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile alt üst olur. Phil ise çiftliklerine yerleşen bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu duruma bir son vermek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak için amansız bir savaşa soyunur.

2. King Richard (2021) Reinaldo Marcus Green

Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar, tenis kortlarında birer yıldız haline gelen Venus Williams ve Serena Williams’ın babaları Richard Williams’ın, profesyonel hayatı ve kızları ile olan ilişkisini konu ediyor. Richard Williams, kızları Venus ve Serena’nın adını tarihe yazmak için elinden geleni yapan bir babadır. Richard’ın 78 sayfalık yoğun planı doğrultusunda Serena ve Venus, California’nın ihmal edilmiş tenis kortu Compton’da her türlü zorluğa karşı, yağmur çamur demeden antrenman yapar. Kızları için elinden geleni ardına koymayan babalarının sarsılmaz kararlılığı ve annelerinin dengeli bakış açısı sayesinde Serena ile Venus, tüm ön yargılara karşı meydan okur.

1. Belfast (2021) Kenneth Branagh

Belfast,1960’ların sonunda çalkantılı olaylar yaşayan bir çocuk ve işçi sınıfı ailesinin hayatına odaklanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler