Veriler ‘Jon Snow Ölmemeli’ Diyor

Diziler

Game of Thrones algoritmasına göre Jon Snow ölmemeliydi.

*Dikkat spoiler içerir!

Sene 2016 ve artık hepimiz veri analizlerinden kaçış olmadığını biliyoruz, Game of Thrones bile kaçamadıysa demek. Münih Teknik Üniversitesi öğrencileri 24 Nisan’da 6. sezonu başlayacak olan Game of Thrones’in karakterleri üzerinde ufak çaplı bir veri uygulaması yaparak seride bundan sonra ölme olasılığı yüksek olanları araştırdı.

jon-snow-dead-940x470

The Guardian’da çıkan habere göre projeyi yakından incelemek isteyenler A Song of Ice and Data sitesine bakabilir. Online olarak takip edebileceğimiz proje Game of Thrones’u hem kitabı hem de televizyon serisi üzerinden incelerken düzenli olarak Wiki of Ice and Fire, the Game of Thrones Wiki, Wikipedia ve Twitter’dan elde ettikleri bilgilere göre güncellemeyi de ihmal etmiyor. Game of Thrones algoritması her karakterin en az 20 özelliğine bakıyor, bunların içerisinde yaş, statü, cinsiyet, popülerliği (Wiki ve Ice and Fire’a göre) ve tabii ki ölüme yaklaşmışlık yüzdesi var.

Game of Thrones’in bütün serilerinin toplamında 2,028 karakter var ve her bölümde 30’dan fazla oyuncu yerini alıyor. Seride erkek karakterler genelde asilken kadın karakterler daha çok karşımıza köylü olarak çıkıyor― bu şekilde ölme ihtimalleri düşüyor. Münih’teki takım bütün bu hesaplamaları yapmak için bir algoritma makinesi geliştirdiklerini bildirirken bu sistemle erkeklerde ölme olasılığının 33% kadınlarda ise 23% olduğunu bulduklarını ifade ettiler.

Öğrenciler hesaplamalarında imha edilmiş karakterlerin yaşlarını analiz ederken (baz aldıkları yaş ortalaması 31-40 aralığı) karşılaştıkları farklı risk faktörlerinin her birini hesaba katmış, örneğin kaç balta darbesi almış ya da aldığı darbe ne kadar ölümcül. Ve Jon Snow! Analize göre Snow ölmemeliydi!

Hemen analiz sonuçlarından bazılarını paylaşalım, kimlerin ölme olasılığı yüksek?

Tommen Baratheon – 97%

Iron Throne tahtında oturan küçük kral hassas ve korunmasız gözüküyor, imha etmesi zor olmasa gerek.

Stannis Baratheon – 96%

Kral olmada gözü olan ve tahta çıkamamanın verdiği ümitsizlikle kızını öldüren Stannis zaten iyi bir karakter değildi ki zaten hak ettiği sonu buldu.

Daenerys Targaryen – 95%

Andals ve Rhoynar Kraliçesi, khaleesi.

Davos Seaworth – 91%

Eski bir kaçakçı ve Stannis’in sağ kolu.

Petyr Baelish – 91%

Sinsi Petyr usta bir casus, sınır tanımayan hırsı yüzünden çokça düşman kazandı ve son zamanlarda aksanı çok değişti belki de ölmesi lazım.

Peki ya Jon Snow? Ölme olasılığı analizler sonucu 11% olan bu kahramanın neden canına kıydılar? Yapımcılara duyurulur!

Çeviri: Elif Şimşek

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up