Venedik’ten ‘Sivas’a Övgü Dolu Sözler

Festivaller

sivas

Venedik Film Festivali direktörü Alberto Barbera; verdiği röportajda, ilk uzun metrajlı filmi “Sivas” ile ana yarışma bölümüne seçilen Kaan Müjdeci’den övgüyle bahsetti.

Genç yönetmenin büyük bir yeteneğe sahip olduğunu söyleyen Barbera; Müjdeci’nin, yönetmen olarak daha çok tanınmasını arzu ettiklerini belirtti.

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

71. Venedik Film Festivali’ne seçilen filmler hakkında konuşan festival direktörü Alberto Barbera; ilk uzun metrajlı filmi “Sivas” ile ana yarışma bölümüne seçilerek büyük bir başarıya imza atan Kaan Müjdeci’den övgüyle söz etti. Barbera, ilk filmiyle Venedik Film Festivali’nde resmi yarışma bölümüne seçilen ilk Türkiyeli yönetmen olan Kaan Müjdeci için; “Müthiş bir yetenek. Gerçek bir sinema tutkunu ve kendisinin yönetmen olarak daha da fazla tanınmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya prömiyerini, 27 Ağustos – 6 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek 71. Venedik Film Festivali’nde yapacak olan “Sivas”ın yer aldığı yarışma bölümünün jüri başkanlığını bu yıl, ünlü Fransız besteci Alexandre Desplat üstleniyor.

‘Sivas’ın Venedik Film Festivali’nde ilginç bir rakibi var. ‘Sivas’ Fatih Akın’ın “The Cut” filmi ile festival yarışında karşı karşıya gelecek.

11 yaşındaki Aslan adlı bir çocuk ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin, bozkırda geçen hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerinde; Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Ana oyuncuların neredeyse tamamının, Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu filmde; Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin, Furkan Uyar ve Hasan Yazılıtaş’a, profesyonel oyuncular Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik ediyor.

İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında 1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülüalan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteği ile gerçekleştirilen “Sivas”ın çekimleri, geçtiğimiz sene Yozgat’ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi. Senaryosu da Kaan Müjdeci’ye ait olan filmin görüntü yönetmenliğini Armin Dieroff ve Martin Hogsnes Solvang üstlendi.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up