Venedik’te Türk Çıkarması

Manşet Türkiye

2-12 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 72. Venedik Film Festivali’ne bu yıl Türk yapımları damga vuracak.

Ödüllü yönetmen Emin Alper, ikinci uzun metraj filmi Abluka ile Nuri Bilge Ceylan’ın da jürisinde bulunduğu Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Aslan için yarışacak.

venedik film festivali abluka

Alper, ilk uzun metraj filmi Tepenin Ardı ile 2012 yılında önce 62. Berlin Film Festivali’nde en iyi ilk film dalında özel mansiyonla onurlandırılmış ve forum bölümünün en iyi filmi seçilerek Caligari Ödülü’nü kazanmıştı. Yönetmen yine aynı yıl 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde Fipresci ve En İyi Film ödüllerine layık görülmüştü.

Venedik Film Festivali’ne katılacak bir diğer isim Senem Tüzen ise 2011 yılında İstanbul Uluslararası Film Festivali Film Projesi Geliştirme Atölyesi’nden kazandığı para ödülünün ardından, Kültür Bakanlığının da desteğini aldığı Ana Yurdu filmi ile Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak.

venedik film festivali ana yurdu

Kültür Bakanlığının katkılarıyla restore edilen Yılmaz Güney filmi Umut ise festivalin Venedik Klasikleri bölümünde izleyici ile buluşacak.

venedik film festivali umut

Ayrıca yönetmen Grant Gee’nin, Orhan Pamuk’un 2012 yılında açtığı Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak beyazperdeye aktardığı Hatıraların Masumiyeti filmi Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri kapsamında gösterime girecek. Orhan Pamuk’un bu özel gösterimde yer alması bekleniyor.

venedik film festivali o p

 

Abluka, Ana Yurdu ve Umut filmleri festivalin 7. günü olan 8 Eylül’de gösterime girecek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up