Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Venedik Film Festivali Başlıyor

Festivalin açılış filmi bir müzikal!

Yayınlandı

tarihinde

Venedik’te 73’üncü kez düzenlenecek film festivali için hazırlıklar tamamlandı. 31 Ağustos – 10 Eylül arasında düzenlene festival, ABD yapımı bir müzikal olan La La Land ile açılış yapacak.

Venedik kentinin Lido Yarımadası’nda düzenlenen dünyanın en eski sinema festivali, Damien Chazelle’nin yazıp yönettiği müzikal-komedi tarzındaki “Aşıklar Şehri” adlı filmi (La La Land) ile 31 Ağustos’ta açılış yapıyor. Amerikan müzikal filmlerinin klasik dönemine saygı anlamında çekilmiş bu film, hareketli ve müzik dolu bir yapım. Festivalin açılışında filmin başrol oyuncuları Emma Stone ile Ryan Gosling’in kırmızı halıda boy gösterecek olmaları etkinliği daha da renklendiriyor.

Festivalin dünya sinemasındaki yeni akımlar ile estetik eğilimleri aktaran filmlerin gösterildiği “Ufuklar” kategorisinde, Türk yönetmen Reha Erdem’in “Koca Dünya (Big Big World)” filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

Almanya, Wim Wenders’ın “Les Beaux Jours d’Aranjuez” adlı filmiyle yarışmaya katılıyor. Film, bir yaz döneminde yolculuk ve kimlik arayışları içinde geçen, aşkı arayan ve cinsiyetler arasındaki farklılığın anlamını sorgulayan bir kadın ile erkeğin çok özel ilişkisini anlatıyor.

Almanya’dan beş filme maddi katkı

Bu yılki festivalde Almanya’nın prodüksiyonuna maddi katkı sağladığı beş film daha var. Amerikalı yönetmen Terrence Malick’in “Voyage of Time” adlı belgeseli dünyanın var oluşu ile ilgili. Fransa’nın yıldız yönetmenlerinden François Ozon’un yeni filmi “Frantz”, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında kocasını yitirmiş bir Alman dul kadın ile savaşa katılmış Fransız bir asker arasındaki duyarlı aşkı anlatıyor.

Eski tüfek Rus yönetmen Andrei Kontchalovsky’nin “Paradiese”, Hollandalı yönetmen Martin Kollhoven’in “Brimstone” ve Meksikalı yönetmen Amat Escalante’nin “The Untamed” adlı filmleri de Alman firmalarının katkısıyla çevrilmiş ve festivale katılan filmler arasında.

Sadece iki kadın yönetmen

Bu yılki festivale sadece iki kadın yönetmen katılıyor. İran kökenli İngiliz yazar-yönetmen Ana Lily Amirpour’un “The Bad Batch” adlı korku filmi merakla bekleniyor. Martina Paranti ise “Spira Mirablis” adlı filmi ile festivale katılıyor.

Savaşların insanlar üzerindeki etkisi

Bosnalı-Sırp yönetmen Emir Kusturica, yaklaşık 10 yıllık bir aradan sonra çektiği “On The Milky Road” adlı filminde Bosna Savaşı sırasındaki bir aşk öyküsünü anlatıyor. Savaşlarda insanların birbirlerine neler yapabildiği, savaş sırasında hangi mekanizmaların devreye girebildiği, insanların sadece fiziki olarak değil, ruhen nasıl yıkıma uğradığı bu yılki Venedik Film Festivali’ne damgasını vurması beklenen ana tema.

Bu çerçevede Avustralyalı yönetmen Mel Gibson’ın sinemaya dönüş yaptığı yeni filmi “Hacksaw Ridge” ile İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekten yaşanmış bir olayı anlatıyor. Filmin baş kahramanı Amerikalı sıhhiye eri Desmond Doss’un Okinawa adasında 75 askerin hayatını nasıl kurtardığı bu filmle beyaz perdeye aktarılıyor.

Ünlü Ukraynalı yönetmen Sergey Loznitsa’nın belgesel filmi “Austerlitz” yarışma programı dışında gösterime giriyor. Yönetmen bu belgeselde eski Nazi toplama kampının bugün orayı ziyaret edenler, yeni nesiller üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığını, nasıl bir rol oynadığını araştırıyor.

Veit Harlan’ın tartışmalı filmi “Opfergang”

“Klasikler” bölümünde film tarihinin restore edilmiş ve uzun zaman sonra yeniden gösterime giren, Nazi döneminin kötü şöhret sahibi yönetmen Veit Harlan’ın “Opfergang” adlı filmi uluslar arası izleyicilerin karşısına çıkacak. Filme gösterilecek tepkiler merak ediliyor. Bu arada ünlü Fransız oyuncu Jean-Paul Belmondo ile Polonyalı yönetmen Jerzy Skolimowski’ye yaşam boyu başarı ödülleri verilecek.

Sam Mendes ile Ferzan Özpetek

Ödül için jürinin başkanlığını ise “American Beauty” ve “Skyfall” gibi filmlerin ödüllü İngiliz yönetmeni Sam Mendes yapacak. Festivalde Altın Aslan ve diğer ödüller, 10 Eylül Cumartesi akşamı sahiplerini bulacak.

Öte yandan 73. Venedik Film Festivali’nin resmi programında yer almasa da festival kapsamında bu yıl ilk kez İtalya’da yaşayan göçmenlerin çektiği filmlerin yarışacağı “MigrArti” isimli ayrı bir dal düzenlenecek. Bu dalda değerlendirmeyi yapacak jürinin başkanlığını ise uzun yıllardır İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek üstlenecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler