Vecihi Hürkuş’un Hayatı Film Oluyor

Manşet Türkiye

Türk havacılık tarihinin en mühim isimlerinden pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş’un hayatı beyaz perdeye taşınıyor. Çekimlerine başlanan filmden ilk kareler geldi.

Yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın üstlendiği filmde, Vecihi Hürkuş’u Hilmi Cem İntepe canlandırıyor. Filmde İntepe’ye; Gizem Karaca, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu ve Fatih Akın eşlik ediyor. Ayrıca dünyada siyahilerin ancak köle olabildiği yıllarda Osmanlı’da dünyanın ilk siyahi pilotu olan İzmirli Ahmet Ali Efendi de Hürkuş filminde..

Filmde, Ratip Albay’ı canlandıran Bahadır Yenişehirlioğlu, Hürkuş’un, Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olduğunu söyledi. Yenişehirlioğlu “Hürkuş, Türkiye’nin ilk yerli uçağını tek başına üretmiş ancak izinsiz uçuş yaptığı için sürgün edilmiştir. Ruslara esir düşüp, Nargin Adası’ndan yüzerek kaçacak kadar da cesur biridir. Bu filmde bir halk kahramanımızı layığıyla tanıtıyor olmanın gururunu taşıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR?
1896’da İstanbul’da dünyaya gelen pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş, Türk havacılık tarihine damgasını vuran bir isim. Hürkuş, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda görev yaptı. Düşman uçağı düşüren ilk Türk pilot olan Hürkuş, aynı zamanda Türkiye’nin ilk sivil ve askeri uçağını yapan, ilk özel havayolu şirketini kuran kişi. Vecihi Hürkuş, 1969 yılında yaşamını yitirdi.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up