Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Ve Türk’ler Roma’da…

Yayınlandı

tarihinde

Roma Türk Film Festivali’nde konuşan Ferzan Özpetek, ”Türk filmlerinin İtalya’da gösterilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” derken, Cem Yılmaz da, ”Filmimin başka bir ülkede, başka bir seyirciyle buluşacak olması hakikaten insanı heyecanlandırıyor” diye konuştu. 

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve yarın başlayıp, 3 gün sürecek olan Roma Türk Film Festivali’nin onursal başkanı Ferzan Özpetek, “Türk filmlerinin İtalya’da gösterilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” dedi.

Festivale ev sahipliği yapacak ”Casa del Cinema”da düzenlenen basın toplantısında konuşan festivalin onursal başkanı Ferzan Özpetek, uzun yıllardır istediği bir şeyi gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Türk filmlerinin İtalya’da gösterilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” diye konuştu. Özpetek, organizasyon nedeniyle Sevinç Baloğlu ve Serap Engin’e de teşekkür etti.

Ferzan Özpetek, İtalyan basın mensuplarına Şener Şen ve Cem Yılmaz’ı, “Yanımda oturan bu iki beyefendiyle Türkiye’de bir restorana gitsek, çıkışta gazeteciler etrafımızı kuşatır. Çok başarılı aktörler. Burada rahat ediyorlar ve İtalya’ya yerleşmeyi düşünüyorlar” şeklinde espri yaparak anlattı.

Roma Türk Film Festivali’nin açılış filmi olan ”Av Mevsimi”nin başrol oyuncularından Şener Şen ve Cem Yılmaz da toplantıda kısa birer konuşma yaptı.

‘ŞİMDİ FİLMLER KONUŞACAK’
Şener Şen, festivalde olmaktan ve sinemayı konuşmaktan çok mutlu olduğunu kaydetti. Bir diğer başrol oyuncusu ve festivale katılan Hokkabaz filminin yönetmeni Cem Yılmaz da iyi bir filmin yapıldıktan sonra üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin tazeliğini korumasının kendileri adına bir şans olduğunu kaydederek, “Şimdi filmler bizim adımıza konuşacak. Onların başka bir ülkede başka bir seyirciyle buluşacak olması hakikaten insanı heyecanlandırıyor. Mesela burada gösterilecek filmimin üzerinden 6 sene geçmiş, tekrardan heyecan veriyor. İnsana güzel şeyler yaptığını hatırlatıyor” ifadelerini kullandı.

Festivalin onursal başkanı Ferzan Özpetek, basın toplantısında Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil’e “Sadece 8 aydır tanımama rağmen benim Türkiye ile ilişkilerimi çok daha kuvvetlendiren sefirimizde sol tarafımda oturuyor” diyerek sözü verdi.

Büyükelçi Akil, basın toplantısındaki konuşmasına, “Bugün kendimi pek rahat hissedemiyorum. Sayın Özpetek’in bahsettiği gibi sağ tarafımız (Şener Şen ve Cem Yılmaz’ın oturduğu kısım) biraz riskli bir bölge. Çünkü; Türkiye’den espri kabiliyeti en gelişmiş iki oyuncumuz ile bir aradayız. Onun için diplomatik bir toplantıya göre, bugün kelimeleri daha fazla tartarak, konuşmak zorunda hissediyorum kendimi” diyerek esprili bir başlangıç yaptı.

Türk sinemasının 50’li 60’lı yıllarda kendine özgü, dışarıya daha kapalı, özgün bir sinema olarak kendi üstatlarını yetiştirdiğinden söz eden Büyükelçi Akil, “Bugün halen o dönemden büyük bir nostaljiyle Yeşilçam diye bahsederiz.

Daha sonra Türkiye’nin ve Türk ekonomisinin büyümesi ve dünyaya açılmasıyla birlikte, sinemamızda buna paralel olarak gelişmiştir. Eski ustalarımızın açtığı bu yolda yeni, genç yönetmenlerimiz çıkmıştır ve çok değerli ödüller kazanmıştır” dedi.

Av Mevsimi ekibi tam kadro İtalya'da...

‘GECİKMİŞ DE OLSA…’
Böyle bir festivalin 5-6 sene öncesinde yapılması gerekliliğinden bahseden Hakkı Akil, “Geç de olsa, olmamasından iyidir. Gecikmiş de olsa böyle bir festivalin yapılıyor olması güzel” şeklinde konuştu.

İtalya’da ne kadar Türk’ün yaşadığı ve festivalin İtalyanlara mı yoksa Türklere yönelik mi olduğu sorusuna da Akil, İtalya’da toplamda 21 bin Türk’ün bulunduğunu, Roma’da bir hayli az Türk’ün yaşadığını ve bu sayının dahi festivalin İtalyanlara yönelik olduğunun açık bir göstergesi olduğu yanıtını verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdürrahman Çelik de Roma’da böyle bir festivalin düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk sinemasının Avrupa ve dünyaya çok iyi açıldığı yorumunu yaptı. Kültürlerin halk arasındaki en hızlı etkileşim aracının sinema olduğunu kaydeden Çelik, Türkiye’nin son 5 yıl içerisinde bunun farkına vararak, yeni bir adım attığını söyledi. Avrupa’nın uyguladığı modelin örnek alındığını bildiren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık gişe hasılat rakamı bakımından 120 milyon dolar olan film sektörünün, 2010 yılı sonu itibariyle 250 milyon dolara çıktı. Dizi ve sinemayı birlikte ele aldığımızda, 2 milyar dolar civarına gelmiş durumda. Bu da Türkiye’de sinemanın bir sektör, endüstri haline gelmesini sağlayan en önemli dinamik oldu. Toplam 47 ülkede, 70 dizimiz gösteriliyor. Bu da Türkiye’nin tanıtımı açısından çok önemli.”

Festivalin ana sponsorlarından TOFAŞ’ın CEO’su Ali Pandır da otomotiv sektöründeki firmaların, genelde sosyal sorumluluk bazında eğitim ve spor alanında sponsorluklar yaptıklarını, ancak Lancia’nın buna kültür-sanat etkinliklerini de dahil ettiğini bildirdi. Pandır, Büyükelçi Hakkı Akil’in konuşmasının bir bölümünü İtalyanca yapmasına atıfta bulunarak, “Ben herhalde, İtalyanca konuşmayan FIAT’ın tek üst düzey yöneticisiyim. İtalyan basınında özür dilerim. Türkiye’de FIAT grubunun temsil ettiği 5 markadan biri olan Lancia’nın sponsorluğunda, ilk defa düzenlen bu festivalde olmaktan çok mutluyum” dedi.

İTALYAN YÖNETİCİLER
Roma Belediyesi Kültür Politikaları Sorumlusu Dino Gasperini de çok önemli bir organizasyona şahitlik ettiklerini belirterek, kentlerinin kültürler arası ve diller arası bir organizasyonda sahne almasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Ferzan Özpetek’in olağanüstü bir yönetmen olduğunu aktaran Gasperini, ”Mamma li Turchi. Arrivano con i film (Eyvah Türkler geliyor. Bu sefer filmleriyle)” şeklindeki festivalin başlığının çok hoşuna gittiğini de sözlerine ekledi.

Festivale ev sahipliği yapan ”Casa del Cinema”nın direktörü Caterina D’Amico da kısa da olsa Türk film festivalini ağırlamaktan gurur duyduklarını dile getirerek, “Sene başından beri Avrupa’dan gelen festivalleri ağırlıyoruz. Türk haftasına konuk etmekten çok gurur duyuyoruz. Bu festival Roma halkının iyi bir şeyler keşfetmesi için iyi bir fırsat” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının sonunda, Sinem ve Luca Schenato çiftinin festival için hazırladığı tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filmi büyük beğeni topladı.

FESTİVAL PROGRAMI 
Yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı, başrollerinde Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık gibi isimlerin yer aldığı ”Av Mevsimi” filmiyle yarın başlayacak olan festivalde, Türk yönetmenler tarafından çekilen 30 filmin, İtalyan seyirciyle buluşacağı bildirildi. Filmlerin arasında, Cannes Film Festivali’nden Juri Büyük ödülü kazanan ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi de yer alıyor. Festival, 25 Eylül Pazar günü sona erecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler