Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Ve Türk’ler Roma’da…

Yayınlandı

tarihinde

Roma Türk Film Festivali’nde konuşan Ferzan Özpetek, ”Türk filmlerinin İtalya’da gösterilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” derken, Cem Yılmaz da, ”Filmimin başka bir ülkede, başka bir seyirciyle buluşacak olması hakikaten insanı heyecanlandırıyor” diye konuştu. 

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve yarın başlayıp, 3 gün sürecek olan Roma Türk Film Festivali’nin onursal başkanı Ferzan Özpetek, “Türk filmlerinin İtalya’da gösterilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” dedi.

Festivale ev sahipliği yapacak ”Casa del Cinema”da düzenlenen basın toplantısında konuşan festivalin onursal başkanı Ferzan Özpetek, uzun yıllardır istediği bir şeyi gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Türk filmlerinin İtalya’da gösterilecek olmasından dolayı çok heyecanlıyız” diye konuştu. Özpetek, organizasyon nedeniyle Sevinç Baloğlu ve Serap Engin’e de teşekkür etti.

Ferzan Özpetek, İtalyan basın mensuplarına Şener Şen ve Cem Yılmaz’ı, “Yanımda oturan bu iki beyefendiyle Türkiye’de bir restorana gitsek, çıkışta gazeteciler etrafımızı kuşatır. Çok başarılı aktörler. Burada rahat ediyorlar ve İtalya’ya yerleşmeyi düşünüyorlar” şeklinde espri yaparak anlattı.

Roma Türk Film Festivali’nin açılış filmi olan ”Av Mevsimi”nin başrol oyuncularından Şener Şen ve Cem Yılmaz da toplantıda kısa birer konuşma yaptı.

‘ŞİMDİ FİLMLER KONUŞACAK’
Şener Şen, festivalde olmaktan ve sinemayı konuşmaktan çok mutlu olduğunu kaydetti. Bir diğer başrol oyuncusu ve festivale katılan Hokkabaz filminin yönetmeni Cem Yılmaz da iyi bir filmin yapıldıktan sonra üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin tazeliğini korumasının kendileri adına bir şans olduğunu kaydederek, “Şimdi filmler bizim adımıza konuşacak. Onların başka bir ülkede başka bir seyirciyle buluşacak olması hakikaten insanı heyecanlandırıyor. Mesela burada gösterilecek filmimin üzerinden 6 sene geçmiş, tekrardan heyecan veriyor. İnsana güzel şeyler yaptığını hatırlatıyor” ifadelerini kullandı.

Festivalin onursal başkanı Ferzan Özpetek, basın toplantısında Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil’e “Sadece 8 aydır tanımama rağmen benim Türkiye ile ilişkilerimi çok daha kuvvetlendiren sefirimizde sol tarafımda oturuyor” diyerek sözü verdi.

Büyükelçi Akil, basın toplantısındaki konuşmasına, “Bugün kendimi pek rahat hissedemiyorum. Sayın Özpetek’in bahsettiği gibi sağ tarafımız (Şener Şen ve Cem Yılmaz’ın oturduğu kısım) biraz riskli bir bölge. Çünkü; Türkiye’den espri kabiliyeti en gelişmiş iki oyuncumuz ile bir aradayız. Onun için diplomatik bir toplantıya göre, bugün kelimeleri daha fazla tartarak, konuşmak zorunda hissediyorum kendimi” diyerek esprili bir başlangıç yaptı.

Türk sinemasının 50’li 60’lı yıllarda kendine özgü, dışarıya daha kapalı, özgün bir sinema olarak kendi üstatlarını yetiştirdiğinden söz eden Büyükelçi Akil, “Bugün halen o dönemden büyük bir nostaljiyle Yeşilçam diye bahsederiz.

Daha sonra Türkiye’nin ve Türk ekonomisinin büyümesi ve dünyaya açılmasıyla birlikte, sinemamızda buna paralel olarak gelişmiştir. Eski ustalarımızın açtığı bu yolda yeni, genç yönetmenlerimiz çıkmıştır ve çok değerli ödüller kazanmıştır” dedi.

Av Mevsimi ekibi tam kadro İtalya'da...

‘GECİKMİŞ DE OLSA…’
Böyle bir festivalin 5-6 sene öncesinde yapılması gerekliliğinden bahseden Hakkı Akil, “Geç de olsa, olmamasından iyidir. Gecikmiş de olsa böyle bir festivalin yapılıyor olması güzel” şeklinde konuştu.

İtalya’da ne kadar Türk’ün yaşadığı ve festivalin İtalyanlara mı yoksa Türklere yönelik mi olduğu sorusuna da Akil, İtalya’da toplamda 21 bin Türk’ün bulunduğunu, Roma’da bir hayli az Türk’ün yaşadığını ve bu sayının dahi festivalin İtalyanlara yönelik olduğunun açık bir göstergesi olduğu yanıtını verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdürrahman Çelik de Roma’da böyle bir festivalin düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk sinemasının Avrupa ve dünyaya çok iyi açıldığı yorumunu yaptı. Kültürlerin halk arasındaki en hızlı etkileşim aracının sinema olduğunu kaydeden Çelik, Türkiye’nin son 5 yıl içerisinde bunun farkına vararak, yeni bir adım attığını söyledi. Avrupa’nın uyguladığı modelin örnek alındığını bildiren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık gişe hasılat rakamı bakımından 120 milyon dolar olan film sektörünün, 2010 yılı sonu itibariyle 250 milyon dolara çıktı. Dizi ve sinemayı birlikte ele aldığımızda, 2 milyar dolar civarına gelmiş durumda. Bu da Türkiye’de sinemanın bir sektör, endüstri haline gelmesini sağlayan en önemli dinamik oldu. Toplam 47 ülkede, 70 dizimiz gösteriliyor. Bu da Türkiye’nin tanıtımı açısından çok önemli.”

Festivalin ana sponsorlarından TOFAŞ’ın CEO’su Ali Pandır da otomotiv sektöründeki firmaların, genelde sosyal sorumluluk bazında eğitim ve spor alanında sponsorluklar yaptıklarını, ancak Lancia’nın buna kültür-sanat etkinliklerini de dahil ettiğini bildirdi. Pandır, Büyükelçi Hakkı Akil’in konuşmasının bir bölümünü İtalyanca yapmasına atıfta bulunarak, “Ben herhalde, İtalyanca konuşmayan FIAT’ın tek üst düzey yöneticisiyim. İtalyan basınında özür dilerim. Türkiye’de FIAT grubunun temsil ettiği 5 markadan biri olan Lancia’nın sponsorluğunda, ilk defa düzenlen bu festivalde olmaktan çok mutluyum” dedi.

İTALYAN YÖNETİCİLER
Roma Belediyesi Kültür Politikaları Sorumlusu Dino Gasperini de çok önemli bir organizasyona şahitlik ettiklerini belirterek, kentlerinin kültürler arası ve diller arası bir organizasyonda sahne almasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Ferzan Özpetek’in olağanüstü bir yönetmen olduğunu aktaran Gasperini, ”Mamma li Turchi. Arrivano con i film (Eyvah Türkler geliyor. Bu sefer filmleriyle)” şeklindeki festivalin başlığının çok hoşuna gittiğini de sözlerine ekledi.

Festivale ev sahipliği yapan ”Casa del Cinema”nın direktörü Caterina D’Amico da kısa da olsa Türk film festivalini ağırlamaktan gurur duyduklarını dile getirerek, “Sene başından beri Avrupa’dan gelen festivalleri ağırlıyoruz. Türk haftasına konuk etmekten çok gurur duyuyoruz. Bu festival Roma halkının iyi bir şeyler keşfetmesi için iyi bir fırsat” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının sonunda, Sinem ve Luca Schenato çiftinin festival için hazırladığı tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filmi büyük beğeni topladı.

FESTİVAL PROGRAMI 
Yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı, başrollerinde Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık gibi isimlerin yer aldığı ”Av Mevsimi” filmiyle yarın başlayacak olan festivalde, Türk yönetmenler tarafından çekilen 30 filmin, İtalyan seyirciyle buluşacağı bildirildi. Filmlerin arasında, Cannes Film Festivali’nden Juri Büyük ödülü kazanan ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi de yer alıyor. Festival, 25 Eylül Pazar günü sona erecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Ferit Karahan “Okul Tıraşı” İle 28. Avrupa Film Festivali Palıć’ten En İyi Yönetmen Ödülüyle Döndü

Okul Tıraşı’na bir ödül daha!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan, yeni filmi “Okul Tıraşı” ile 17-23 Temmuz tarihlerinde Sırbistan’da düzenlenen 28. Avrupa Film Festivali Palıć’ten En İyi Yönetmen Ödülü ile döndü! Katıldığı festivallerden ödüllerde dönen film, hız kesmeden uluslararası festivallerdeki yolculuğuna devam ediyor.

Ferit Karahan’ın 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’nü, 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü ve 36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’da En İyi Film ve En İyi Seyirci Ödülü’ne layık görülen “Okul Tıraşı”, 28. Avrupa Film Festivali Palıć’tende En İyi Yönetmen Ödülü ile döndü!

“Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesi… Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Ferit Karahan’ın Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı senaryo, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Asteros Film yapımı “Okul Tıraşı”nın tüm dünyada festival yolculuğu, 55. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, 27. Saraybosna Film Festivali ve 15. Two Riversides Film ve Sanat Festivali ile devam ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler