Ve O Film Yeniden Altın Portakal’da

Festivaller

Sinema gündeminin son dönemde en çok tartıştığı meselede çözüme ulaşıldı. 51. Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarıldığı belirtilen belgesel film, yeniden davet edildi.

altin_portakal

Sansür Krizi Nasıl Gelişmişti, İşte Detaylar
Krizde Şaşırtıcı Gelişme!

 

Gezi Parkı olaylarını anlatan ve hukuki olarak ‘sakıncalı’ bulunduğu için Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılan Reyan Tuvi‘nin Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek belgeseli, ‘yeni hali‘ ile yarışmaya tekrar davet edildi.

 

Ön jüri tarafından seçilmesine rağmen festival yönetiminin festival kapsamından çıkardığı belgeselin yeniden davet edilmesiyle ilgili olarak yapılan açıklamada, “Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Reyan Tuvi’nin ‘Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’ filminin yeniden gönderilen versiyonunu değerlendirme sonucunda yarışmaya davet etmiştir” ifadesi kullanıldı.

 

Yönetmen Reyan Tuvi de sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, belgeselinin 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Yarışması’nda yarışacağını duyurdu.

Kendisine destek veren ve yanında duran herkese teşekkür eden Tuvi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Bir haftaya yakın süredir devam eden ve sinema sektöründe topyekun önemsediğim bir tartışma başlatan bu durum, filmin İngilizce altyazısındaki bir küfür çevirisini kaldırmamla sona erdi. Belgeselimiz, İstanbul ve diğer festivallerde izleyici ile buluştuğu haliyle kurgusuna dokunulmadan Antalya izleyicisi ile buluşacak. Sokaklarda duvarlardan küfürleri boyayarak silen ve ‘Küfürle değil, inatla diren’ diyen kadınları selamlıyorum.”

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up