Ve İstanbul Başrolde!

Türkiye

İBB Kültür A.Ş., siyah beyaz filmlerden günümüze Türk Sineması’nın en büyük platosu olan İstanbul’u Yeşilçam’ın gözüyle anlatan bir belgesel yayımladı. Türk Sineması’nın 100. Yılı anısına hazırlanan belgesel, ilk filmlerden başlayarak doğası, silueti, sokakları, otomobilleri, vapurları, köprüleri, tramvayları, ve Boğaziçi’siyle hep başrolde olan İstanbul’u nostaljik görüntüler eşliğinde izleyicinin dikkatine sunuyor. Yapımcılığını Veysel Karani Önen’in yönetmenliğini ise Hüseyin Aydemir’in üstlendiği belgeselin müziklerini Serkan Akgün hazırladı.

image002 (1)

Yeşilçam’ın Saadet Kenti

Yeşilçam’ın Gözüyle İstanbul ismiyle hazırlanan belgesel, İstanbul’un belli bir ahenk ve düzen içerisinde işleyen bir şehir olduğunu, yoksulluktan çok refah, acıdan çok huzur verdiğini, herkesin rüyalarını süsleyen “taşı toprağı altın”  imgesini tüm değişimlere rağmen hala koruduğunu, gerçek anlamda İstanbullu olmak için özel bir bilgi, görgü ve hayat felsefesi gerektiğini anlatmayı amaçlıyor.

 

Değişen İstanbul’un Belgeleri

İstanbul’un her evresinin film karelerine düştüğü belgeselde şehrin ne kadar değiştiği, nerden nereye geldiği eski Yeşilçam filmleriyle gösterilerek bu filmlerin değişen İstanbul’un belgesi olduğu vurgulanıyor. Yeşilçam’ın emektar sanatçıları, sinema tarihçileri ve İstanbul araştırmacıları da görüşleriyle belgesele katkıda bulunuyor. Filmdeki mekân ile şimdiki mekan karşılaştırılarak, değişimin olumlu ve olumsuz yönleri sözü geçen mekanın en tanınmış yerinde tartışılıyor.

 

Yeşilçam’ın Gözüyle İstanbul belgeseli www.istanbulkitapcisi.com adresinden 10 TL’ye temin edilebilir.

 

Dil: Türkçe  

Süre: 51 dakika 

Yapımcı: Veysel Karani Önen

Yönetmen: Hüseyin Aydemir

Müzik: Serkan Akgün

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up