Vatan Millet Yumurta!

Eleştiri Manşet

yazar_serkanbastimar_

Telefonlara ‘dokunduğumuz’ andan itibaren hayatımıza giren öfkeli kuşların, “ne oldu da bu hale geldiler?” sorusunu cevaplayan Angry Birds nihayet vizyona giriyor. Açıkçası oyunun müptelası olmadım ama üç-beş defa da oynamadım değil. Ama yine de basın gösteriminde yerimi aldım ve filmi izledim.

angrybirdsmovie

Angry Birds bugüne kadar yapılmış ve çıtayı pek de aşamamış animasyonların izinden giden bir yapım. Üç cümlelik özetini, yan karakterler ve esprilerle 90 dakikanın üzerine çıkaran Angry Birds, klasik bir toplumdan dışlanan ve farklı olduğu için ‘kaybeden’ sınıfına konulan bir kuşun, önce tekil ardından çoğul macerasını anlatıyor.

Adını vücudunun renginden ve öfkesinden alan Red ile öfke terapisinde tanıştığı üç arkadaşının ‘vatan-millet-yumurta’ naraları atarak istilacı ve omlet zihniyeti ile el kadar bebelere göz koymuş domuzlara karşı giriştiği macera, sonlara doğru ivme kazanarak uygulamanın start verdiği noktaya götürüyor bizi.

2016_angry_birds_movie-wide

Felsefi açıdan bakıldığında toplumun şişme kahramanlarına ve adaletin adaletsizliğine temas etmeye çalışan Angry Birds, kralın çıplak, hakimin bodur ve heykeli dikilen kartalın aslında üstüne eklenmiş olmayan sıfatlarla şişirildiğini bizlere gösteriyor.  Domuzlardan kurtulmak için yola çıkan Red ve iki arkadaşı çocukluklarından beri kendilerine bir süper kahraman olarak tanıtılan kartala ulaşıyor, ancak hayaldeki kartal Beşiktaş’ınkine benzerken karşılarına çıkan kartal ise amatör bir ligin tabelacı tarafından çizilmiş bir simgesi olarak beliriyor.

angry_birds_movie_2016-wide

Film üstteki paragrafın dışında pek de yeni bir şey söylemiyor. Ancak oyunun meraklısı iseniz sizi tatmin edecek şeyler yok değil. Kendilerini sapana koyarak domuzların hedeflerini darmadağın eden her kuş karaktere küçük birer bakış var Angry Birds’te.

Hedef kitlenin çocuklar olduğunu göz önüne alırsak film burada da biraz yaş büyültüyor. Zira; yalnızca yetişkinlerin anlayacağı espri epey bol. Kuşların sevimliliği dışında Angry Birds çok az bir miktar çocuk kalıyor.

angry-banner

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up