Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Uyarlama diziler bize uymuyor

Yayınlandı

tarihinde

Televizyon izleyicisinin yabancı yapımlardan ve devşirme dizilerden bıktığı bilinen bir gerçek… Ancak gerek televizyonda, gerek sinemada ‘özgün’ senaryo beklentisi yüksek sesle konuşulmasına rağmen dizi sektörü, ‘uyarlamadan’ bir türlü vazgeçemiyor.
Yapımcı ve yayıncı kuruluşların Altın Kızlar (The Golden Girls), Evli ve Çocuklu (Married with Children), Dadı (The Nanny) ve Tatlı Hayat (The Jeffersons) gibi örneklerden ders almadıklarını Kanal D’de eylül ayında ekrana gelecek “Umutsuz Ev Kadınları” gösteriyor. Amerikan televizyonlarının en çok izlenen ve bol ödüllü dizilerinden Desperate Housewives’tan uyarlanan dizide Bennu Yıldırımlar, Songül Öden, Evrim Solmaz, Ceyda Düvenci ve Özge Özder oynayacak. Beş kadının başrolleri paylaştıkları ve kadın kahramanların da kadınlığın birer aşamasını temsil ettikleri “Umutsuz Ev Kadınları” MED Yapım’ın bir projesi. Geçmişte reyting almadığı gerekçesiyle kısa ömürlü uyarlamalara rağmen yapımcıların bu yoldan nasıl dönecekleri ise merak konusu. Tümüyle uyarlamalara haksızlık da etmemek lazım. Az da olsa Türk izleyicisinin dikkatini çekenler de oluyor. Kavak Yelleri (Dawson’s Creek) ve Küçük Sırlar (Gossip Girl) gibi. Ancak onlar da gerek sektör sorunlarından, gerek sürekli değişen oyuncu kadrosundan kaynaklanan olumsuzluklardan dolayı izleyiciye veda etmeye hazırlanıyorlar. İki dizinin de kısa süre (bir hafta) sonra ekrandan kalkacağı bilgisini de vermiş olalım.

Senaryo Yazarları Meslek Örgütü Kurucusu ve Senaryo Yazarı Haluk Ünal uyarlama dizilerin tutmamasını çeşitli nedenlere bağlıyor. Çok fazla yabancı dizi izlediğini ancak kendisini etkileyen ve gözünü yaşartacak bir projeye rastlamadığını söyleyen Ünal, “Yabancı dizileri yazanlar tamamen kendi kültürel kodlarına göre yazıyor. Bir dizide sadece isimler değiştirilmekle uyarlama başarılı olmaz. Karakterin davranışından tutun da pek çok şeye dikkat edilmesi gerekir. Çok ciddi bir kültürel transformasyon gerekir.” diyor. Bir dönem Altın Kızlar adıyla ekrana gelen The Golden Girls’te rol alan Hülya Koçyiğit, dizinin kısa sürede ekrana veda etmesini birkaç sebebe bağlıyor. Başta oyuncu seçimi olmak üzere dizilerdeki yabancılaşmalara dikkat çeken Koçyiğit, “İzleyici kendinden bir şeyler arar. Mekanlar farklı, insan ilişkileri farklı olunca izleyici kendisini dizinin içinde hissetmiyor. Dolayısıyla bu projeler de başarısız oluyor.” diyor. Yeni yayın döneminde “Umutsuz Ev Kadınları”nın dışında başka uyarlamaların olup olmayacağını zamanla göreceğiz. Ancak bir gerçek ortaya çıkıyor ki; Türk izleyicisi kendinden bir şey bulamadığı projelere çok çabuk sırt çeviriyor…

Zaman / Yusuf Bülbül

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Popüler