‘Ustura’ Aksiyon Filmlerine Alaycı Bir Yaklaşımla Geri Dönüyor

Genel

hakan-kara

Bir film kadrosu düşünün ki: Mel Gibson gibi sinema sektörünün en önemli aktör – yapımcılarından biri; Antonio Banderas, Jessica Alba, Cuba Gooding Jr, Michelle Rodriguez gibi birçok ünlü filmin kadrosunda yer almış, dünyaca birçok hayranı bulunan oyuncular, müzik sektörünü altüst edip dünyanın en tanınan şarkıcılarından biri olan Lady Gaga ile beraber Amber Heard, Sofia Vergara, Alexa Vega gibi birbirinden güzel bayanların yer aldığı bir film kadrosu… Ve bunları bir araya getiren karakteri canlandıran: Danny Trejo. Beklentiniz ne olurdu? Tabii ki birçok sinema izleyicisi, mükemmel bir film beklentisi içine giriyor ama Machete Kills ( Ustura Dönüyor ) filmi beklentileri karşılamayacak kadar berbat ve yönetmen Robert Rodriguez işin mavrasında hareket etmeye devam ediyor.

İlk film Machete ( Ustura ) başarılıydı; elinde palası ile kötülerle savaşan bir kahraman modeli sinema sektörü açısından pek rastlanmayan bir türdü: Sadece 90’ların sonu ile 2000’lerin başlarında bilgisayar başında Half Life oynayan gençlere yabancı gelmezdi. Ama filmin devamı olan Machete Kills ( Ustura Dönüyor ), hem oyuncu kadrosunun ‘beleşten para’ havasında hiç zorlamadan, kolayca oynadıkları bir basit yapıma dönüşüyor hem de korku filmleriyle alay eden ‘Korkunç Bir Film’ serisi benzeri bir yapıya dönüşüyor: aksiyon filmleriyle resmen alay ediyor! Bu alayı yaparken, arka planda senaryonun içerisine zekice yerleştirilmiş karakter isimleri ve sözler yok değil: aslında filmde ilgi çeken şeyler sadece bu… Yoksa elinde palasıyla herkesi doğrayan, sürekli kafa kopartan bir karakteri kahraman olarak görüp izlemekte neyin nesi?

Machete-Kills

Oyuncu kadrosu tamamen filmin ‘eğlencelik’ temasına ayak uydurmuş vaziyette. Aralarında bir isim var ki bin bir role girerek aslında gerçek hayatından da esintiler sunuyor bizlere: Lady Gaga. Machete Kills, Lady Gaga’nın yer aldığı ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyor. Charlie Sheen ABD başkanı rolündeyken birçok kadınla aynı yatağı paylaşması, başkanların geçmişte yaptıkları kaçamaklara göz kırpıyor. Mel Gibson’un canlandırdığı karakter bir yerden sonra Dr. Doom karakterini andırıyor. ABD’nin füze ile tehdit edilmesi ve takip sahneleri ile kötü karakterlerin işlediği cinayetler ise aksiyon filmleri ile alay eder türden… Zaten bir nevi film aksiyon filmleriyle alay edip komedi unsuru oluşturmaya çalışmaktan öteye gidemiyor. Film boyunca süregelen oryantalist bakış açısı, parodi düzeyinin artmasıyla giderek çizgi film saçmalığına dönüşüyor ki bu yönetmen Rodriguez için bilinçli bir tercihmiş gibi görünüyor.

‘Eğlencelik’ ve ‘alay’ kokan film, oyuncu kadrosunun ağırlığına rağmen yerlerde geziyor ama arka planda amacının da birçok konu ile alay ederek gündeme gelmek olduğunu hissettiriyor. Film bolca kan, kan, kan, kan ile karşımıza çıkıyor. İlk filmi izleyenler, ikinci filmden aynı tadı alamayacakları kesin ama yine de boş vakti çok olanlar, oyuncu kadrosunun hatırına izleyebilir.

İyi seyirler…

http://www.twitter.com/hknkr

Yorumlar

 
Sanal alemde ufak bir hazine sadece; hepsi bu...

1 Yorum

  1. İzlemesek de olurdu. :))))

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up