Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

‘Ustura’ Aksiyon Filmlerine Alaycı Bir Yaklaşımla Geri Dönüyor

Elinde palasıyla herkesi doğrayan, sürekli kafa kopartan bir karakteri kahraman olarak görüp izlemekte neyin nesi?

Yayınlandı

tarihinde

hakan-kara

Bir film kadrosu düşünün ki: Mel Gibson gibi sinema sektörünün en önemli aktör – yapımcılarından biri; Antonio Banderas, Jessica Alba, Cuba Gooding Jr, Michelle Rodriguez gibi birçok ünlü filmin kadrosunda yer almış, dünyaca birçok hayranı bulunan oyuncular, müzik sektörünü altüst edip dünyanın en tanınan şarkıcılarından biri olan Lady Gaga ile beraber Amber Heard, Sofia Vergara, Alexa Vega gibi birbirinden güzel bayanların yer aldığı bir film kadrosu… Ve bunları bir araya getiren karakteri canlandıran: Danny Trejo. Beklentiniz ne olurdu? Tabii ki birçok sinema izleyicisi, mükemmel bir film beklentisi içine giriyor ama Machete Kills ( Ustura Dönüyor ) filmi beklentileri karşılamayacak kadar berbat ve yönetmen Robert Rodriguez işin mavrasında hareket etmeye devam ediyor.

İlk film Machete ( Ustura ) başarılıydı; elinde palası ile kötülerle savaşan bir kahraman modeli sinema sektörü açısından pek rastlanmayan bir türdü: Sadece 90’ların sonu ile 2000’lerin başlarında bilgisayar başında Half Life oynayan gençlere yabancı gelmezdi. Ama filmin devamı olan Machete Kills ( Ustura Dönüyor ), hem oyuncu kadrosunun ‘beleşten para’ havasında hiç zorlamadan, kolayca oynadıkları bir basit yapıma dönüşüyor hem de korku filmleriyle alay eden ‘Korkunç Bir Film’ serisi benzeri bir yapıya dönüşüyor: aksiyon filmleriyle resmen alay ediyor! Bu alayı yaparken, arka planda senaryonun içerisine zekice yerleştirilmiş karakter isimleri ve sözler yok değil: aslında filmde ilgi çeken şeyler sadece bu… Yoksa elinde palasıyla herkesi doğrayan, sürekli kafa kopartan bir karakteri kahraman olarak görüp izlemekte neyin nesi?

Machete-Kills

Oyuncu kadrosu tamamen filmin ‘eğlencelik’ temasına ayak uydurmuş vaziyette. Aralarında bir isim var ki bin bir role girerek aslında gerçek hayatından da esintiler sunuyor bizlere: Lady Gaga. Machete Kills, Lady Gaga’nın yer aldığı ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyor. Charlie Sheen ABD başkanı rolündeyken birçok kadınla aynı yatağı paylaşması, başkanların geçmişte yaptıkları kaçamaklara göz kırpıyor. Mel Gibson’un canlandırdığı karakter bir yerden sonra Dr. Doom karakterini andırıyor. ABD’nin füze ile tehdit edilmesi ve takip sahneleri ile kötü karakterlerin işlediği cinayetler ise aksiyon filmleri ile alay eder türden… Zaten bir nevi film aksiyon filmleriyle alay edip komedi unsuru oluşturmaya çalışmaktan öteye gidemiyor. Film boyunca süregelen oryantalist bakış açısı, parodi düzeyinin artmasıyla giderek çizgi film saçmalığına dönüşüyor ki bu yönetmen Rodriguez için bilinçli bir tercihmiş gibi görünüyor.

‘Eğlencelik’ ve ‘alay’ kokan film, oyuncu kadrosunun ağırlığına rağmen yerlerde geziyor ama arka planda amacının da birçok konu ile alay ederek gündeme gelmek olduğunu hissettiriyor. Film bolca kan, kan, kan, kan ile karşımıza çıkıyor. İlk filmi izleyenler, ikinci filmden aynı tadı alamayacakları kesin ama yine de boş vakti çok olanlar, oyuncu kadrosunun hatırına izleyebilir.

İyi seyirler…

http://www.twitter.com/hknkr

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler