Bizimle İletişime Geçin

Meraklısına

Ustaların TV Başyapıtları Altyazı Dergisinin Mart Sayısında

Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Krzysztof Kieslowski ve daha fazlası!

Yayınlandı

tarihinde

Ustaların Tv Başyapıtları Altyazı Dergisinin Mart Sayısında

Sinemaseverler tarafından merakla takip edilen “Altyazı” dergisinin Mart sayısı yine çok ilgi çekici.

Altyazı Sinema Dergisi Mart sayısını usta yönetmenlerin imzasını taşıyan efsanevi dizilere ayırdı. On bir yazıdan oluşan ve 1950’lerden 2010’lara uzanan dosya, günümüzde en itibarlı dönemini yaşayan dizi formatına auteur’lerin yaptıkları unutulmaz katkıları, sinemacıların küçük ekran için geliştirdikleri dâhiyane yöntemleri ortaya koyuyor.

Ustaların Tv Başyapıtları Altyazı Dergisinin Mart Sayısında1

Altyazı’nın 205. sayısının kapağında, Ingmar Bergman filmografisinin doruk noktalarından biri olan Bir Evlilikten Manzaralar’dan (1973-1975) bir kare yer alıyor. İlişki anlatıları açısından bir referans noktası olarak kabul edilen dizinin döneminde yarattığı etkiyi ve film tarihindeki yerini Engin Ertan inceliyor.

Ustaların TV Başyapıtları’ dosyasında başka neler var?

Sinemanın yıldız yönetmenlerinin yaratıcılıklarını küçük ekrana taşımaları anlamında öncü işlerden biri olan Alfred Hitchcock Presents’in (1955-1965) çığır açıcı yönlerini ve Hitchcock’un bu antolojiyle seyirciye nasıl “göz kırptığını” Aslı Ildır anlatıyor. Mike Leigh’nin kariyerinin erken döneminde BBC için çektiği Five-Minute Films’de (1975) ortaya koyduğu çarpıcı vizyonu Güvenç Atsüren, R.W. Fassbinder’in Alfred Döblin’in romanından yaptığı destansı uyarlama Berlin Alexanderplatz’ı (1980) Yeşim Tabak, Steven Spielberg’in fantastik kıssadan hisseler derlemesi Amazing Stories’i (1985-1987) Erman Ata Uncu ele alıyor. TV tarihinin anıtsal yapımlarından Dekalog (Krzysztof Kieslowski, 1989-1990) Coşkun Liktor’un, İkiz Tepeler (David Lynch, 1990-1991) Fatma Cihan Akkartal’ın, Krallık (Lars von Trier, 1994-1997) Janet Barış’ın bakış açısıyla masaya yatırılıyor. Dosyada ayrıca Kaan Denk’in günümüzün en sevilen yönetmenlerinden Edgar Wright’ın kült dizisi Spaced (1999-2001), Eren Odabaşı’nın Olivier Assayas imzalı ‘uzun film’ Carlos (2010) ve Selin Gürel’in Jane Campion şaheseri Top of the Lake (2013-2017) için kaleme aldıkları yazılar da yer alıyor.

Dergiye altyazi.net adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meraklısına

Rüya Gibi Filmler Kundura Sinema Seçkisinde

Filmler ücretsiz izlenebilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Kundura Sinema

Kundura Sinema”nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi Rüyanın Öte Yakası bugün (16 Nisan) yayına girdi. Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinoscope ortaklığında hazırlanan seçkide, görsel ve işitsel dünyasıyla hipnotize edecek 3 film Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Küratörlüğünü Kinoscope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin yaptığı Rüyanın Öte Yakası seçkisinde, İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar”, Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Rüyanın Öte Yakası seçkisinde ayrıca; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenlerinden biri olarak işaret ettiği ve programlarıyla desteklediği Hindistanlı Payal Kapadia’nın “Afternoon Clouds / Öğleden Sonra Bulutlar” (2017) ve “And What Is The Summer Saying / Ve Yaz Ne Söyler ki…” (2018) adlı ödüllü kısaları da gösterilecek.

Kundura Sinema ve Kinescope ortaklığında hazırlanan Rüyanın Öte Yakası, 16 Nisan-19 Temmuz tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerek Kundurama’da devam edecek.

Okumaya Devam Et

Meraklısına

Sinemada Gençlik’in Serüveni Altyazı Sinema Dergisi’nin Nisan Sayısında

Dergiye dijitalden erişim de mevcut!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Altyazı

Altyazı Sinema Dergisi Nisan sayısını “Sinemada Gençlik” temasına ayırdı. On yazıdan oluşan dosyada farklı dönem ve coğrafyalarda gençlik hareketlerinin ve genç yaşlara özgü heyecanlarla kaygıların; aşk, öfke, isyan, bazen delilik ve daima tutkuyla tanımlanan kişisel arayışların; kuşak çatışmaları ile sınıfsal kaygıların filmlerdeki yansımalarının izi sürülüyor.

Tabuları yıkan ‘Yeni Dalga’ akımlarından 80’lerin ana akım sinemasına, Yeşilçam’dan günümüz Türkiye’sine uzanan dosya, “gençlik ateşi”nin ikonlaşmış imgelerini incelerken İkinci Dünya Savaşı’ndan bugüne toplumsal değişimlerin de altını çiziyor. Kapağında Yunan yönetmen Athina Rachel Tsangari’nin özgün ve kışkırtıcı filmi Attenberg’den bir karenin yer aldığı Altyazı‘nın 206. sayısına altyazi.net adresi üzerinden erişilebiliyor.

Nisan sayısında Öykü Sofuoğlu Fransız, Güvenç Atsüren İngiliz, Necati Sönmez ise Japon Yeni Dalgası’nın kendine özgü biçimsel arayışlarını, İkinci Dünya Savaşı sonrasının karamsar toplumsal psikolojisine inat gençliğin yarattığı isyankâr ruhu inceliyor. Aslı Ildır, az bilinen filmler üzerinden, Doğu ve Batı Almanya gençlerinin maruz kaldığı farklı ideolojik iklimlerin ne türde gençlik öykülerine kapı açtığına odaklanıyor. Ahmet Gürata ‘Sineklerin Tanrısı’ romanı ve ‘Robers Cave’ deneyinin açtığı tartışma alanını benimseyen Monos ve Açlık Oyunları gibi örnekleri masaya yatırarak grup psikolojisini ve çatışmanın insan doğasındaki yerini sorguluyor. Kutlukhan Kutlu, Francis Ford Coppola’nın Dışarıdakiler ve Siyam Balığı filmlerini ele alırken sinemanın özüne dair bir meselenin peşine düşüyor.

Başta John Hughes klasikleri olmak üzere 80’ler Amerikan sinemasının baştacı ettiği gençlik filmlerinin ortak popüler kültür hafızasına kazınmış ruh hâli Erman Ata Uncu’nun, Chantal Akerman ve Claire Denis gibi ustaların Françoise Hardy şarkılarında buluşan büyüme öyküleri Kaan Denk’in yorumuyla dosyada yer buluyor. Gençliğin Türkiye sinemasındaki yansımalarına ise Selin Gürel Yeşilçam klasikleri, Coşkun Liktor 2000’lerin filmleri üzerinden bakıyor.

Okumaya Devam Et

Meraklısına

FelsefeLab Star Wars Evrenini Felsefik Açıdan Okuyacak

Çevrimiçi ve ücretsiz erişim sağlanabiliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

FelsefeLab Star Wars Evrenini Felsefik Açıdan Okuyacak

Beykoz Kundura’nın bu yıl başlattığı ve ilki “Yapay Zeka” temasıyla gerçekleşen düşünce platformu FelsefeLab, bu ay Star Wars okumaları ile devam ediyor. 

Dr. Umut Eldem’in eşliğinde yapılan ve kavramları felsefi yöntemlerin izinde anlamaya ve okumaya davet eden FelsefeLab, George Lucas’ın 1977’de çektiği “A New Hope” filmi ile başlayıp evrenini televizyon dizileri, animasyonlar ve çizgi romanlarla genişleten, yalnızca bilimkurgu sinemasını değil, edebiyattan televizyona, modadan siyasete ve popüler kültüre, birçok alanı derinden etkilemiş Star Wars serisini metafizik, siyaset ve etik temaları etrafında yorumlayacak.

6 Nisan Salı akşamı saat 21:00’de Güç Bizimle mi? adlı sohbetle başlayacak seri, 20 Nisan’da Karşı mı ayna mı?: İmparatorluk ve İsyancılar ile devam ederken, Star Wars Günü olan 4 Mayıs’ta da İyi bir Jedi Nasıl Yaşar? adlı konuşmayla sona erecek. Ücretsiz gerçekleşecek FelsefeLab konuşmaları beykozkundura.com’da izlenebilecek.

Okumaya Devam Et

Popüler