Usta Yönetmen Halit Refiğ Anılıyor!

Etkinlikler Türkiye

Usta yönetmen Halit Refiğ vefatının 6. yıldönümünde anılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Türk sinemasının duayen yönetmenlerinden Halit Refiğ’i düzenleyeceği özel bir programla anacak. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, 2009 yılında kaybettiğimiz Türk sinemasına yıllarca emek veren ünlü yönetmen ve senarist Halit Refiğ’i düzenleyeceği özel bir etkinlikle yâd edecek.

Türk sinemasının geniş kitlelere yayılmasını sağlayan ve birçok unutulmaz filme imza atan usta yönetmen Halit Refiğ, 14 Kasım Cumartesi günü 13:00’de İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde anılacak. Programda, görüşleri ve çalışmalarıyla “Ulusal Sinema” akımının öncülüğünü yapan ve Türk sinemasının halktan kopmadan kendi kimliği ve gerçeğiyle özgün yerini oluşturması konusunda önemli düşünceler ortaya koyan Refiğ hakkında bir panel düzenlenecek.

Moderatörlüğünü yapımcı, yönetmen ve sinema yazarı Alican Sekmeç’in yapacağı panele; İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Halit Refiğ’in eşi Gülper Refiğ, yönetmen ve senarist Mesut Uçakan ile gazeteci ve yazar Ali Saydam konuşmacı olarak katılacak. Sinemaseverlerin ilgiyle takip edeceği programda, yarım asırlık sinema hayatında birçok filmin yönetmenliği ve senaristliğini üstlenen Halit Refiğ’in; hayatı, filmleri ve Türk sineması üzerinde bıraktığı etkiler ile izler anlatılacak. Programda ayrıca Alican Sekmeç‘in Halit Refiğ’in tüm yazı ve röportajlarını topladığı kitabının tanıtımı da yapılacak.

Ekran Resmi 2015-11-10 12.21.08

———————————————————

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up