Usta Oyuncuyu Saygıyla Anıyoruz

Genel Manşet Türkiye

erol-gunaydin

Türk sinema ve tiyatrosunun usta oyuncusu Erol Günaydın‘ı vefatının 3. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Bodrum’da 6 Eylül 2012’de KOAH alevlenmesine bağlı gelişen solunum, dolaşım ve böbrek yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle tedavi altına alınan usta oyuncu, 15 Ekim 2012’de yaşamını yitirmişti.

Geçtiğimiz yıl Brüksel’de, Binfikir Tiyatro Topluluğu’nun öncülüğünde düzenlenen Erol Günaydın Anma Programı‘nda, oyuncunun kızı Ayşe Günaydın sitemkar bir konuşma yapmıştı:

Hayatını tiyatroya adayan babamın ölüm yıldönümünde Türkiye’de anılmaması burukluk yaratıyor. Ancak Belçika’daki öğrencilerinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da babamı hatırlaması bizleri sevindirdi.

Erol Günaydın, 1933 yılında Trabzon Akçaabat’ta doğdu. Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosu’nda Papaz Kaçtı adlı oyun ile profesyonel oyunculuk hayatına başlamıştır. İlk kez 1960 yılında bir sinema filminde rola alan Erol Günaydın, elli yılı aşan sanat hayatında çok sayıda film ve tiyatro oyununda yer aldı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, çizgi karakter Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter ile en tanınan ve kıdemli oyunculardan biri haline gelmiştir.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilen söyleşiler 2007 yılında İki Kalas Bir Heves başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

Usta oyuncu son dönemde dikkat çeken işlerinden biri de Mahsun Kırmızıgül‘ün yönettiği Beyaz Melek adlı sinema filmiydi.

Ödülleri

1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, Güzel Bir Gün İçin
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Güzel Bir Gün İçin

 ————————————————————–

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up