Unutulmaz Plan Sekanslar

Liste Manşet

Sinemada, sahnenin yaratacağı gerçekçilik hissine güç katmak için alışılagelmiş çekim süresinden daha uzun süren kesintisiz çekimler olarak tanımlanabilecek plan sekanslar; teknik anlamda gövde gösterisi yapmak, yeni deneyimler tecrübe etmek için kullanılabildiği gibi bazen de yönetmenin imzası haline dönüşebiliyor. Sizlere sinema tarihine geçen meşhur plan sekansları derledik.

Son Umut / Children of Men (Alfonso Cuaron-2006)

Plan sekans denince aklımıza ilk gelen yönetmenlerden olan Alfonso Cuaron imzalı “Son Umut” filmindeki araba sahnesi, 4 dakika boyunca izleyiciyi olayın içinde hissettiren başarılı bir plan sekans.

Ölüm Kararı / Rope (Alfred Hitchcock -1948)

Alfred Hitchcock aslında 1948 yapımı “Ölüm Kararı” filminin tamamını tek plan çekmek ister. Dönemin film makaralarının kapasite yetersizliğinden dolayı bunu başaramasa da filminde birçok plans sekansa yer verir.

Sıkı Dostlar / Goodfellas (Martin Scorsese-1990)

Martin Scorsese imzalı, 1990 yapımı “Sıkı Dostlar”da, gece kulübüne giriş sahnesi, 3 dakika süren bir plan sekans olarak çekilmiştir.

Diriliş / The Revenant (Alejandro Gonzalez Inarritu-2015)

Oscarlı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’nun bol oscarlı filmi “Diriliş”te, plan sekans olarak çekilen sahnelerden biri de, kürk avcısı grupla yerli Amerikalılar arasındaki çatışma sahnesidir.

Kefaret / Atonement (Joe Wright-2007)

Yönetmen Joe Wright (Co Rayt), “Kefaret” filminde, meşhur Dunkirk (Dankörk) Kuşatması’nda geçen 5 dakika uzunluğunda bir plan sekansa imza atmıştır.

Yılan Gözler / Snake Eyes (Brian De Palma-1998)

1998’de çektiği “Yılan Gözler” filminin 12 dakikadan daha uzun süren açılış sahnesi, Brian De Palma’nın en iyi plan sekans denemelerinden biridir.

İhtiyar Delikanlı / Oldeuboi (Chan-wook Park-2003)

Tüm zamanların en çarpıcı filmlerinden biri olarak gösterilen “İhtiyar Delikanlı”da, Güney Koreli yönetmen Chan-wook Park, iki buçuk dakika uzunluğunda, efsane bir dövüş sahnesine imza atmıştır.

Savaş Tanrısı / Lord of War (Andrew Niccol-2005)

Andrew Niccol’ün, “Savaş Tanrısı” filminde; bir merminin üretim sürecinden paketlenmesine ve nihayetinde kullanılmasına kadar geçen süreci işlediği 4 dakikalık plan sekansı, göstergebilimsel bir anlatı sunar.

Yerçekimi / Gravity (Alfonso Cuaron-2013)

Alfonso Cuaron’un, plan sekansları sevdiğini ispatladığı 7 oscarlı filmi “Yerçekimi”nin 17 dakikalık açılış sahnesi, sinema tarihindeki başarılı plans sekanslardan biri olarak yerini almıştır.

Gözlerindeki Sır / El Secreto de Sus Ojos (Juan Jose Campanella-2009)

Juan Jose Campanella imzalı “Gözlerindeki Sır” filminde; bir cinayet zanlısını stadyum içinde kovalayan polis memurlarının kesintisiz bir şekilde izlendiği 5 dakikalık plan sekans, tam üç günde çekilmiştir.

Panik Odası / Panic Room ” (David Fincher, 2002)

“Panic Room” filminde; CGI destekli olarak, tırabzanlar, kahve kulpları ve anahtar delikleri içine girip çıkarak adeta bir teknik virtüözlük yapan David Fincher da plan sekansları kullanmayı seven yönetmenlerden.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up