Ünlü Yönetmenlerin Ölüm Anları

Liste Manşet Meraklısına

Bu dünyadaydılar, geçip gittiler. Arkalarında yaşayan eserleri hala onların adını söylüyor. Peki nasıl veda ettiler hayata? Kimi kendi sonlandırdı, kimi ise planlar yaparken kendini ölümün kucağında buldu. Kimisi terör kurbanı, kimi ise kansere yenik düştü. Sinema tarihine adlarını yazdıran büyük isimlerin ilginç ölüm hikayelerini sizler için derledik.

Hazırlayan: Tuğba Güner

Theodoros-Angelopoulos

Angelopoulus ( 24.01.2012 )

Sinema dünyasının en büyük yönetmenlerinden olan Theodoros Angelopoulos, bize veda ettiğinde 77 yaşındaydı. Öteki Deniz adlı yeni filminin çekimi sırasında, otoyolda kurulmuş olan setteyken, bir motosikletin kendisine çarpması sonucu ağır yaralandı.

Yoğun bakımda tedavi gören yönetmen kurtarılamadı. Bu trajik ölüm, sinema dünyasını derinden sarstı. Dönemin cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Angelopoulos’un ani ölümünün kendisinin en yaratıcı dönemine, vatanın ise onun bakış açısına ihtiyacı olduğu bir döneme rastladığını belirtmişti.

20. Yüzyıl Üçlemesi’nin son filmi olan Başka Deniz’de, işçilerle sığınmacıların dayanışmasını, Yunanistan’daki ekonomik krizi, krizin sosyolojik etkilerini hikâye edecekti.

“Tıpkı Odysseia’da olduğu gibi tüm sığınmacıların yolculukları acılarla, engellerle dolu. Onlar toplumun çöpleri değiller, hepsi insan.” diyen Angelopoulos, Ulis’in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Kumpanya, Leyleğin Geciken Adımı, Arıcı, Puslu Manzaralar gibi başyapıtlar armağan etti sinema dünyasına.

andrei_tarkovsky___

Tarkovsky ( 29.12.1986 )

Şiirsel sinema denilince akla gelecek ilk isim olan Andrei Tarkovsky, öldüğünde henüz 54 yaşındaydı.  Akciğer kanserinden yaşamını yitiren Tarkovsky, bu hastalığa Stalker filmini çekerken yakalanmış. İnanç, varoluş, aidiyet, aile, fedakarlık, tarih gibi kavramların altını çizen ve çoğu sinemaseverin sinemaya ve hayata bakışını değiştiren İz Sürücü (Stalker)’yü çekerek, bir anlamda kendini kurban etti Tarkovsky. Tıpkı  Nostalji, Ayna, Solaris  gibi filmleriyle yaşamı ve yaşamayı anlattıktan sonra,  son filmi Kurban ile ölüme bir güzelleme sunarak, kendisini sinemaya/sinemayla kurban edişinin alt metnini dokuyarak ayrılır hayattan.”Başlangıçta söz vardı…” demeyi ihmal etmeden biter Tarkovsky Filmi…

stanley kubrick

Stanley Kubrick ( 7.03.1999 )

Şüphesiz o gelmiş geçmiş en iyi yönetmenler listesinin başındadır. Spartacus, Otomatik Portakal, Gözleri Tamamen Kapalı, Shining, Full Metal Jacket gibi pek çok kaliteli filme imza attan Kubrick, tam bir detay hastasıdır. Çekimlerinin uzunluğundan dolayı Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Gözleri Tamamen Kapalı filmini Warner Bros’a teslim eder ve 4 gün sonra ani bir kalp krizi ile hayatını kaybeder Kubrick.  70 yaşında dünyaya veda eden Kubrick’in, üyesi olduğu mason teşkilatı tarafından öldürüldüğü iddiası internette, gazetelerde çokça yer aldığından, ölüm sebebi hala şüpheli olarak değerlendiriliyor.

___

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin (25.12.1977)

O sadece yönetmen değil; oyuncu, yazar, komedyen ve çok daha fazlası. 88 yaşında ölen Chaplin’in asıl adı Sör Charles Spencer Chaplin olmakla beraber, ‘Şarlo’ karakteri ile özdeşleşti ve öyle anıldı. Yarattığı ‘modern palyaço’ ile tüm dünyada sevilen Chaplin, ABD vatandaşlığını reddettiği için ABD’ye girmesi yasaklanınca İsviçre’ye yerleşti. Chaplin’in sağlığı 1960’lardan sonra bozulmaya başladı. 1977’de tekerlekli sandalye ile hayatını devam ettiriyordu. Cenazesi İsviçre’nin Vevey şehri civarında bir mezarlığa gömüldü. Chaplin, 25 Aralık 1977’de hayatını kaybetti.

Fakat asıl hikaye bundan sonra başlıyor. Chaplin’in ölümünden bir süre sonra mezarı açılarak tabutu çalındı. 600 bin dolar isteyen soyguncular, telefonda yapılan pazarlıkla rakamı 250 bin dolara düşürdü. Polis, telefon görüşmesi yapılan yerin adresini tespit ederek 24 yaşında Polonyalı bir tamirci ve onun Bulgar yandaşı olan ‘hırsız’ları tutukladı. Tabut açılmamış şekilde tekrar Vevey’e gönderildi ve bu kez üstü betonla örtüldü.

____

Tony Scott

Tony Scott ( 19.08.2012 )

Top Gun, Yıldırım Günleri, Casus Oyunu, Dejavu gibi ünlü filmlerin yönetmeni Scott, bir köprüden atlayarak yaşamına son verdiğinde 68 yaşındaydı. Beyin kanseri olduğu ve bu sebepten intihar ettiği bilgileri yayılsa da yapılan otopsi sonucunda vücudunda herhangi bir kanser izine rastlanamadı. Daily Mail’in haberi doğruysa intiharından önce yazdığı mektubunda şunlar yazılıydı: “Hayatta her mutluluğu ve üzüntüyü yaşadım. Parayla satın alınabilecek yüz hayalimi de gerçekleştirdim. Yıllardır köprüden intihar eden birinin nasıl bir duygu yaşadığını merak ediyordum. Şimdi bu son hayalimi de gerçekleştirmek üzereyim.”

Scott’un Top Gun filminin ikincisini çekme hazırlıkları yaparken gelen bu beklenmeyen intiharı, hala soru işaretleri taşıyor.

___

AKKAD-4

Mustafa Akkad (11.11.2005)

75 yaşında hayatını kaybeden Akkad’ın ölümü tam bir trajedi. Bir akrabalarının düğünü için kızıyla birlikte Ürdün’ün başkenti Amman’a giden Akkad, otelin lobisinde beklerken El-Kaide örgütünün gerçekleştirdiği bir bomba saldırısında yaralandı. Kızı patlama sırasında öldü, kendisi de 2 gün sonra yaşama veda etti. El-Kaide yönetimi yaptıkları açıklamada otelde kalan Mossad ajanını hedef aldıklarını, İslam dünyasının yetiştirdiği bu en büyük yönetmenin ölümünün trajik bir kaza olduğunu belirterek Akkad’ın ailesinden özür diledi.

Mustafa Akkad’ın en popüler çalışması 1977 yapımı, Oscar’a aday gösterilen, başrollerini Anthony Quinn ve Irene Papas‘ın paylaştığı Çağrı filmiydi. Akkad’ın bir diğer önemli çalışması ise Libya lideri Muammer Kaddafi’nin 35 milyon dolar vererek finanse ettiği ve Libya’da İtalyan işgalcilere karşı Ömer Muhtar önderliğinde verilen mücadeleyi anlatan Çöl Aslanı adlı filmiydi. Akkad’ın projeleri arasında İstanbul’un fethini anlatan dev bütçeli bir film de bulunuyordu.

___

akira kurosawa

Akira Kurosawa ( 6.09.1998 )

Scandal, Rashomon, Yedi Samuray, Sessiz Düello gibi efsane filmlere imza atan Japon yönetmen Kurosawa, sinema tarihinin en önemli, etkileyici ve usta yönetmenlerindendir.

Hızlı yükselişin ardından, orta yaş sonrasına denk gelen başarısız bir film denemesi, Kurosava’nın  intihar girişiminde bulunmasına neden olur.

Neyseki bu  başarısız bir intihar girişimidir ve usta yönetmen sağlığına tekrar kavuşur. Bu kısa süreli fetret döneminin ardından Dersu Uzala ile muhteşem dönüşünü gerçekleştiren Kurosawa, 57 senelik kariyerine 30 film sığdırır.

1995 yılında geçirdiği bir kaza sonucunda sağlığı gittikçe kötüleşir ve yatağa hapsolmuş bir şekilde televizyon izleyip, müzik dinleyerek son günlerini geçirir. Ve efsane yönetmen, 6 Eylül 1998’de felç geçirerek hayata veda eder.

___

Tra i suoi film più conosciuti da regista ci sono "Cronache di poveri amanti" (1954), "Il processo di Verona" (1963), "Banditi a Milano" (1968), "Mussolini ultimo atto" (1974). Dal 1979 al 1982 ha diretto la Mostra del cinema di Venezia. Aveva avuto la nomination all’Oscar per il soggetto di Riso amaro nel 1951. - Chi era Carlo Lizzani (© Silvio Durante / LaPresse)

Carlo Lizzani (5.10.2013)

Kendi ölümünü kurgulayan yönetmenlerden bir diğeri de İtalyan sinemasının önemli isimlerinden olan Lizzani . 91 yaşındayken, 3. katta bulunan evinin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi. Genel sağlık durumu iyi olan Lizzani’nin intihar sebebi olarak, hafıza problemleri yaşayan eşinin hastalığından dolayı depresyona girmesi gösteriliyor. Ünlü yönetmen çocuklarına bir de not bırakmış: ”Fişimi kendim çekiyorum.”

1950’de yönetmenlik kariyerine başlayan Lizzani, Sev ve Öldür, Milano Haydutları, Mussolini Ölüme Giderken, Sevgili Gorbaçov gibi unutulmaz filmlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda yapıta imza atmıştı.

mario-monicelli

Mario Monicelli (29.11.2010)

Monicelli de ilerlemiş yaşında intihar ederek yaşamına son verenler arasında. 95 yaşındayken kanserden dolayı tedavi gördüğü hastanenin penceresinden atlayarak intihar etti. Monicelli, çok ses getiren Bilinmeyenler filminin yanı sıra, Büyük Savaş filmiyle 1958’de Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü aldı. Büyük İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin yardımcılığını yapan Monicelli, Casanova’70 ve Yoldaşlar filmleriyle en iyi yabancı Oscar adayı olmuştu.

Sergei M. Eisenstein

Einsenstein ( 11.02.1948 )

Kurgu ile çığır açmış, sinemacıları peşinden sürükleyen ve sinemanın 7. sanat olmasında katkısı yadsınamaz olan efsanevi isim, 50.yaş gününden bir kaç gün sonra hayata veda etti. Potemkin Zırhlısı tüm zamanların en etkileyici filmi olarak sinema tarihine kazındı. Sergey Ayzenştayn, filmlerini yepyeni montaj teknikleri, estetik anlatımı ve etki yöntemleriyle bir klasik haline getirdi. Bazı filmleri Stalin tarafından yasaklandığı için ancak Stalin’in ölümünden sonra ( 1953 ) gösterilmiştir.

Abbas Kiyarüstemi 04.07 2016

Siyah camların ardında bir şiirin naif dizesi gibi ömrünü geçiren İranlı büyük yönetmen, yakalandığı kolon kanseri ile uzun süre mücadele etti. Sonunda ise kanser denen illet, ölüm denen zorba galip geldi. Ruhu şad olsun. Onun ve ‘öteki tarafa’ geçmiş  tüm güzel insanların.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up