Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Ünlü Senarist – Yazar ”Kerbela ve Hz. Hüseyin” Konferansı’nda

Yayınlandı

tarihinde

Ahmet Turgut

Muharrem ayı etkinlikleri için Malatya’da bulunan ünlü Senarist – Yazar Ahmet Turgut, İnönü Üniversitesinde de bir konferans verdi. Bir öğrenci topluluğunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen konferansın başlığı “Kerbelâ ve Hz. Hüseyin” idi.

Ekmek Teknesi, Ayrılık, Eşref Saati ile Kurtlar Vadisi serilerinin dizi ve filmleri’nde senaryo araştırma ve hikaye grubu’nda yer alan, Türk ve Dünya Atçılığını konu edinen Asaletin Dört Nalı belgeselinin metin yazarlığını ve yönetmenliğini yapan, aynı zamanda Bozkurt’un Sırrı: Türk Peygamber ve Aşkın Şehidi kitaplarının yazarı başarılı Senarist-Yazar Ahmet Turgut memleketi Malatya’da ”Kerbela ve Hz. Hüseyin” konulu konferansa katıldı.

Hoca Ahmet Yesevî Salonu’nda düzenlenen konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Asım Künkül, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Kadir Kartalcı, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Sancaklı, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, öğretim üyeleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ramazan Demirhan, Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konferansa şehir merkezinden de çok sayıda insanın katıldığı görüldü.

Konuşmasında, “Muharrem ayındayız. Bizler, Hz. Muhammed’in matemini, evine düşen acıyı muharrem ayında hatırlarız.” diyen Senarist-Yazar Ahmet Turgut, İslam tarihinden küçük bir olayı hatırlatarak şunları söyledi: “Resulullah, bir gün yanında ashabıyla birlikte yolda yürürken, üzgün hâlde duran küçük bir kız çocuğunu gördü ve onun yanına giderek neden üzgün olduğunu sordu. Küçük kız, çok sevdiği kuşunun öldüğünü söyler. Kuşunun nerede öldüğünü sorduğu küçük kızın elinden tutan Hz. Peygamber, ashabıyla beraber onun gösterdiği ağacın altına kadar giderler. Orada, küçük kıza, ‘Başın sağ olsun,  Allah sabır versin.’ dedi ve yanındakiler de o küçük kıza başsağlığı dilediler. Bu olay sonrasında küçük kız, yalnız olmadığını ve acısının paylaşıldığını gördü. Hz. Muhammed ise, muhatabının bu acılı deminde onun yalnız olmadığını söylemek istedi bu hareketiyle. Muharrem ayı, Hz. Peygamber’in yasının, acısının yaşandığı bir aydır. Kuşun hatırına bile olsa, acıdaki birliği yaşamalıyız. Acıda birlik olmadan umutta birlik olmayız. Biz en sevgilinin acısına Muharrem ayıyla ortağız.”

Şehitlik kelimesini ve Kerbelâ’yı açıklayarak konuşmasına devam eden Ahmet Turgut, Hz. Hüseyin’i “şehidü’ş-şüheda” kılan şeyin, 72 kişinin 30 bin kişiye karşı duruşu şeklinde istatistikî bir durum olmadığını söyledi. Kerbelâ’nın bir sınıf mücadelesi olmadığını belirten Turgut, her iki tarafta da zenginlerin ve fakirlerin yer aldığını hatırlattı. Turgut, etnik bir okuma ile bu olaya yaklaşmanın da doğru olmadığını, çünkü her iki tarafta aynı kavim ve kabilelere mensup insanların bulunduğunu belirtti. İslâm tarihinde o an itibarıyla henüz mezheplerin teşekkül etmediği gerçeğine işaret eden konuşmacı, Kerbelâ olayının bir mezhep çatışması olmadığını, bu nedenle mezhep tartışmalarına malzeme yapılamayacağını söyledi. Ebu Hanife ve diğer Sünnî mezhep imamlarının daima Ehl-i Beyt’in yanında yer aldığını ve onlarla beraber Emevî-Abbasîlere karşı durduğunu hatırlatan Ahmet Turgut, Kerbelâ olayının Alevisiyle Sünnisiyle bütün Müslümanların ortak acısı olduğunu belirtti. Konuşması boyunca, o gün itibarıyla henüz mezheplerin teşekkül etmediği, dolayısıyla Yezid’in herhangi bir mezhebinin bulunmadığı hatırlatmasında bulunan konuşmacı, Kerbelâ olayını bir mezhep çatışması olarak göstermenin tarihî gerçeklere aykırı olduğunu ifade etti.

Senarist-Yazar Ahmet Turgut, “Kerbelâ’nın taraflarına bakmak gerek, Kerbelâ’daki Hüseynîler, en sevdiklerine itaat ettiler ve kurtuluşu ondan beklediler. Yezidîler, Yezid’i sevdiler ve kurtuluşu itaat ettikleri makamdan beklediler. Dolayısıyla Allah’tan değil, kuldan beklediler ve dünyalık istediler. Hz. Hüseyin onlara “Ey insanlar, dininizi sattınız bari özgürlüğünüzü satmayın, başkasının menfaati için kendinizi ateşe atmayın.” dedi.

Kerbelâ’nın kendisinin bir mektep olduğunu, o mektebin en büyük muallimesinin ise Hz. Hüseyin’in kız kardeşi, Hz. Muhammed’in torunu Seyyide Zeynep olduğunu ifade eden Turgut, Seyyide Zeyneb’in Kerbelâ’da gözlerinin önünde üç oğlunun parça parça, sekiz kardeşinin lime lime, yirmiden fazla yeğeninin parçalanarak öldürüldüğünü ve kendisine, ‘Allah bizden yanadır.’ diyen ve işkence yapan Yezid’e, ‘Ey gâfil, ben rabbimden Kerbelâ gününde de evvelinde de ahirinde de güzellikten başka bir şey görmedim.’ cevabını verdiğini söyledi.

Konferans sonunda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Künkül, öğrenci topluluğu tarafından hazırlanan plâketi konuşmacıya takdim etti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar 3. Fragman Atölyesi’ne Katılacak Kurgucular ve Yapımcılar Belirlendi

“Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansmanı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ın üçüncü “Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamındapost-prodüksiyon aşamasında veya tamamlanmış filmlere yönelik Fragman Atölyesi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor. 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen atölye, bu yıl 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Mattepost Post Prodüksiyon ve Fragman House’un ev sahipliğinde yapılacak. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için vazgeçilmez malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen atölye, aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına destek olmayı da amaçlıyor.

Atölye kapsamında yönetmen ve kurgucu Eytan İpeker, seçilen filmlerin kurgucularıyla çalışacak. Film sektöründe pazarlama ve dağıtım alanında çalışan Derya Yanmış ise yapımcılar ile brief çalışmaları yapacak. Ayrıca dizilerin fragman kurguları konusunda son yıllarda çalışmalar yapan Fırat Terzioğlu da kurgucular ile deneyimlerini paylaşacak.

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK KURGUCULAR

 • Erhan Örs
 • İlay Arıkan
 • Nezihe Atun
 • Tuvana Simin Günay

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK FİLMLER

 • Boşlukta (yön. Somnur Vardar)
 • Maffy’s Jazz (yön. Deniz Yüksel Abalıoğlu)
 • Sardunya (yön. Çağıl Bocut)
 • Yaban (yön. Tareq Daoud)Okumaya Devam Et

Etkinlikler

MIKTA Film Haftası Başlıyor

MIKTA Film Haftası 24 Kasım günü başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Panora AVM’deki tüm gösterimleri ücretsiz olacak “MIKTA Film Haftası” 24 Kasım’da başlıyor.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak ev sahipliği ve Avustralya Büyüleçiliği, Meksika Büyükelçiliği ve Endonezya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile düzenlenen MIKTA Film Haftası başlıyor. Ankara Panora AVM’de gerçekleşecek  tüm gösterimler ücretsiz olacak.

İşte festivalin programı şu şekilde:

24 Kasım 2021 Çarşamba

 • 18:30 Kokteyl
 • 19:00 – 19:30 Konuşma ve etkinlik tanıtımı
 • 19:30 – 21:30 Türk filmi “Af” gösterimi
 • 21:30 – 22:30 Yönetmeni Cem Özay ile buluşma

25 Kasım 2021 Perşembe

 • 19:30 Avustralya filmi “The Dressmaker” gösterimi

26 Kasım 2021 Cuma

 • 19:30 Meksika filmi “Noche de Fuego” gösterimi

27 Kasım 2021 Cumartesi

 • 14:00 Türk filmi “Mavzer” gösterimi
 • 17:00 Endonezya filmi “Sultan Agung” gösterimi
 • 19:30 – 20:30 Kokteyl

28 Kasım 2021 Pazar

 • 13:30 – 14:00 Kokteyl ve Konuşma
 • 14:00 Kore filmi “Escape from Mogadishu” gösterimi
 • 16:00 – 16:30 Hediye çekilişi
 • 17:00 Kore filmi “Operation Chromite” gösterimi

Ankara Panora AVM Cinemaximum Salon 5

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Esenler’den Hümayun Erşadi’ye Onur Ödülü

Uluslararası Onur Ödülü, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hümayun Erşadi

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri kapsamında verilecek Uluslararası Onur Ödülü, usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan Kirazın Tadı filminin başrol oyuncusu, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11 – 14 Kasım tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri’nde uluslararası dalda Onur Ödülü verilecek isim belli oldu. Bu yılki ödül, dünyaca ünlü usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan “Kirazın Tadı – Tam-ı Gilas” filminin başrol oyuncusu İranlı oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

1947 yılında İran’ın İsfahan şehrinde doğan Humayoun Ershadi, İtalya’da mimarlık okudu ve uzun yıllar mimar olarak çalıştı. Kirazın Tadı filmiyle Türkiye’de de büyük üne sahip olan usta oyuncu, aynı zamanda dünya sinemasının büyük ustaları arasında yer alan İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin yanı sıra, ülkenin diğer önemli yönetmenlerinden Dariush Mehrjui ile de aynı filmde çalıştı. Alejandro Amenábar, Anton Corbijn ve Kathryn Bigelow gibi dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlerle uluslararası projelerde yer alan Ershadi, Marc Forster imzalı “Uçurtma Avcısı” filminde de baba rolüyle büyük kitlelerin beğenisini kazandı. 

Ulusal daldaki Onur Ödülleri bu yıl Türk sinemasına sağladıkları büyük katkılar nedeniyle, 200’e yakın filmde canlandırdığı başarılı karakterle yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ödülle dönen, usta oyuncu Hülya Koçyiğit ve Türk sinema eleştirmenliği ve tarihçiliğinin önemli isimlerinden Burçak Evren’e verilecek. Ödüller, 11 Kasım Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Esenler Film Günleri’nin açılış gecesinde takdim edilecek.

Kısa Film Yarışması Başvuruları Sürüyor

Öte yandan Esenler Film Günleri kapsamında düzenlenen kısa film yarışması başvuruları devam ediyor. Yarışmada birinciliği elde eden filme 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek. Adaylar yarışmaya 15 dakikalık süreyi aşmayan bir filmle katılma hakkına sahipler.Yarışmada dereceye giren diğer filmler de unutulmayacak. İlk 10’a girip finalist olarak yarışan ancak dereceye giremeyen 7 filme motivasyon desteği olarak 2’şer bin TL’lik gösterim telifi takdim edilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler