Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Umudumuz Frankenstein!

“Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı” kurgu olarak zıt kutuplar arasında geçen mücadeleyi farklı perspektifte anlatmaya çalışan bir senaryoya sahip.

Yayınlandı

tarihinde

fatih-razi

“Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı” kurgu olarak zıt kutuplar arasında geçen mücadeleyi farklı perspektifte anlatmaya çalışan bir senaryoya sahip.

Tarihin en eksantrik karakterlerinden biri olan Frankenstein’in üzerine çekilen onlarca filmden sonra yepyeni bir hikayeye odaklanan “I Frankenstein”, Dr. Victor Frankenstein’in kendi elleriyle yarattığı Adam’ın hikayesini ele alıyor. Adam yaratıldığı günden itibaren, yaklaşık 200 yıl amaçsız bir şekilde hayatını devam ettirirken kendini Gargoyle(filmde Çörtenler diye çevrilmiş) ve İblisler arasındaki savaşın tam içinde bulur.

Gargoyle aslında bir tarikat olarak kendilerine tanımlamaktadır. Tanrının hizmetçileri vasıflarını taşıdıklarına inanan halk dilinde melekler olarak tabir edilen bir mensubiyet taşıdıklarını ve bu uğurda iyiliğin ölümsüz savaşçıları olduklarını kabul etmektedirler. Sembollerinin haç işaretine ufak ilave yapılarak kullanılması aslında senaryonun o meleklerin Hıristiyanlar olabileceği fikri azda olsa zihinlere oturmuyor değil.  Hatta İblisler ile savaşırken ölmeleri ve bu ölüş sahnesinin de ışık efekti ile göğe yükselerek gerçekleşmesi izleyenleri aksiyona götürürken aslında iyilerin böyle öldükleri fikrini perde arkasından da vermiyor değil…

i-frankenstein

İblisler ise “ya iblis olursun ya da ölürsün” mantığı ile sürekli öldürerek yaşamaya çalışan, kendisinden başkasına faydası ol(a)mayan bir misyon taşıdıkları tüm sahnelerde işlenmeye çalışılmıştır. Ölüm sahnelerinin bile insanı ürküttüğü, yerin dibinde ateş olarak kaybolmaları izleyenlerin aslında Gargoyle tarikatına mensup olmanın avantajlı olduğunu yönetmenimizin alttan alttan işlemesi dikkatlerden kaçacak gibi değil…

Aslında her iki taraf da Adam’ın ölümsüzlük sırrını elde etmeye çalışmaktadır. Çünkü; Adam insanoğlunun sonunu getirmekte olan bu savaşı durdurabilecek şeye sahip olan tek varlıktır.

Frankenstein’ın ‘Adam’ olarak tanıtılması ayrı bir anlam taşımaktadır. Yaratılışa dikkat çekerek izleyenleri yaratılıştaki mücadelenin ardından başlayan imtihanın hiçte kolay olmadığı, iblisin kötüyü meleklerin iyiliği temsil ettiğini vurgulamaya çalışırken aslında tüm bunların insan üzerinde hangi tarafın egemen olmak istediğinin ve bu amaçla nasıl birbirleriyle ölümüne savaştığını güzel efektlerle izleyenlere sunan aksiyon dolu bir film olduğunu söyleyebilirim.

İnsanın nasıl bir savaşın içinde olduğunu bu mücadeleyi aslında gördüğünü fakat “Tanrı beni kuzeye attı, soğuğa terk etti, beni lanetledi” diyerek nasıl isyan ettiğini, düşünerek hareket etmeninin işlenmesi, izleyenlerin içinin kararmasına yetiyor gibi…

İyi seyirler…

Nereden bakılması gerekiyorsa oradan bakmayı unutmayın… Selametle…

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler