Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Umudumuz Frankenstein!

“Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı” kurgu olarak zıt kutuplar arasında geçen mücadeleyi farklı perspektifte anlatmaya çalışan bir senaryoya sahip.

Yayınlandı

tarihinde

fatih-razi

“Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı” kurgu olarak zıt kutuplar arasında geçen mücadeleyi farklı perspektifte anlatmaya çalışan bir senaryoya sahip.

Tarihin en eksantrik karakterlerinden biri olan Frankenstein’in üzerine çekilen onlarca filmden sonra yepyeni bir hikayeye odaklanan “I Frankenstein”, Dr. Victor Frankenstein’in kendi elleriyle yarattığı Adam’ın hikayesini ele alıyor. Adam yaratıldığı günden itibaren, yaklaşık 200 yıl amaçsız bir şekilde hayatını devam ettirirken kendini Gargoyle(filmde Çörtenler diye çevrilmiş) ve İblisler arasındaki savaşın tam içinde bulur.

Gargoyle aslında bir tarikat olarak kendilerine tanımlamaktadır. Tanrının hizmetçileri vasıflarını taşıdıklarına inanan halk dilinde melekler olarak tabir edilen bir mensubiyet taşıdıklarını ve bu uğurda iyiliğin ölümsüz savaşçıları olduklarını kabul etmektedirler. Sembollerinin haç işaretine ufak ilave yapılarak kullanılması aslında senaryonun o meleklerin Hıristiyanlar olabileceği fikri azda olsa zihinlere oturmuyor değil.  Hatta İblisler ile savaşırken ölmeleri ve bu ölüş sahnesinin de ışık efekti ile göğe yükselerek gerçekleşmesi izleyenleri aksiyona götürürken aslında iyilerin böyle öldükleri fikrini perde arkasından da vermiyor değil…

i-frankenstein

İblisler ise “ya iblis olursun ya da ölürsün” mantığı ile sürekli öldürerek yaşamaya çalışan, kendisinden başkasına faydası ol(a)mayan bir misyon taşıdıkları tüm sahnelerde işlenmeye çalışılmıştır. Ölüm sahnelerinin bile insanı ürküttüğü, yerin dibinde ateş olarak kaybolmaları izleyenlerin aslında Gargoyle tarikatına mensup olmanın avantajlı olduğunu yönetmenimizin alttan alttan işlemesi dikkatlerden kaçacak gibi değil…

Aslında her iki taraf da Adam’ın ölümsüzlük sırrını elde etmeye çalışmaktadır. Çünkü; Adam insanoğlunun sonunu getirmekte olan bu savaşı durdurabilecek şeye sahip olan tek varlıktır.

Frankenstein’ın ‘Adam’ olarak tanıtılması ayrı bir anlam taşımaktadır. Yaratılışa dikkat çekerek izleyenleri yaratılıştaki mücadelenin ardından başlayan imtihanın hiçte kolay olmadığı, iblisin kötüyü meleklerin iyiliği temsil ettiğini vurgulamaya çalışırken aslında tüm bunların insan üzerinde hangi tarafın egemen olmak istediğinin ve bu amaçla nasıl birbirleriyle ölümüne savaştığını güzel efektlerle izleyenlere sunan aksiyon dolu bir film olduğunu söyleyebilirim.

İnsanın nasıl bir savaşın içinde olduğunu bu mücadeleyi aslında gördüğünü fakat “Tanrı beni kuzeye attı, soğuğa terk etti, beni lanetledi” diyerek nasıl isyan ettiğini, düşünerek hareket etmeninin işlenmesi, izleyenlerin içinin kararmasına yetiyor gibi…

İyi seyirler…

Nereden bakılması gerekiyorsa oradan bakmayı unutmayın… Selametle…

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

1 Yorum

  1. Büsra Bayram

    07 Şubat 2014 at 13:25

    Filme gitmeden bu yazıyı okuduğumdan olacak ki “Adam” karakteri olabildiğince oturmuştu bende. Taaa ki ” ben babamın oğluyum yani Frenkestein” diyene kadar. Orada bir tezata düşmüş sanki film. Kullanılan 3 tane efekt gördüm. Özellikle şu taştan pelerine dönme hareketi olabildiğince güzeldi. Fakat genel anlamda filme 5’ten fazla vermezdim 10 üzerinden. İlk yarısı güzeldi de, ikinci yarı sanki aceleye getirilmişti. Bi şeyler yerine oturmamış gibiydi.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler