Uluslararası Moskova Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Festivaller

Moskova Uluslararası Film Festivali

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 36′ıncısı gerçekleşen Festival, 28 Haziran’da düzenlenen törenle sona erdi.

Festivalin büyük ödülü olan ‘Altın Grigoriy En İyi Film Ödülü’ne, Japon yönetmen Kazuyoshi Kumakiri’nin ‘Adamım’ (Watashi-No Otoko) filmi layık görüldü. ‘Adamın’ filminin başrol oyuncusu Tadanobu Asano, ‘Gümüş Grigoriy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Jüri başkanlığını deneyimli Rus yönetmen Gleb Panfilov’un yaptığı festivalde, Jüri Özel Ödülü ise Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun yazıp yönettiği ‘Gözümün Nûru’ filmine gitti.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Melik Saraçoğlu ve Hakkı Kurtuluş’un yaptığı ‘Gözümün Nûru’ 16 – 22 Eylül 2013 tarihleri arasında Adana’da düzenlenen 20. Altın Koza Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Kurgu’ ve ‘SİYAD En İyi Film’ ödüllerinin sahibi olurken, 20 – 25 Mayıs tarihleri’nde Ankara’da gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülüne değer görülmüştü.

Yapım, filmin yönetmenlerinden Melik Saraçoğlu’nun gerçek hayatta başına gelenleri konu ediniyor.

Bu yıl yaklaşık 75 bin kişinin izlediği Moskova Uluslararası Film Festivali’nde, ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ ise Rus yönetmen Valeriya Germanika’nın ‘Hep Evet’ filmine verildi.

‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’, ‘Son İtiraf’ filminde başrol oynayan Ukraynalı aktris Natalka Polovinka’ya gitti.

Festivalin kapanış töreninde ‘En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Polonyalı yönetmen Jan Matuszynski’nin ‘Derin Aşk’ filmi alırken; ‘En İyi Kısa Metrajlı Film Ödülü’ Rus yönetmen Maksim Şavkin ‘On dört Adım’ına verildi.

Festivalin özel ödüllerinden olan ‘Konstantin Stanislavskiy Ödülü’ ise mesleki başarılarından ötürü Rus sinema sanatçısı İnna Çurikova’ya takdim edildi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up