Uluslararası İstanbul Turizm Filmleri Festivali Başladı

Genel

Uluslararası İstanbul Turizm Filmleri Festivali başladı. 3 gün sürecek festivalde konferanslar, atölye çalışmaları, fotoğraf sergileri ve film yarışması gibi birçok etkinlik düzenlenecek.

Ülkemizin turizm potansiyelinin dünyaya tanıtılmasında önemli bir etkinlik olan bu festival daha önce Uluslararası Cifft Federasyonu bünyesinde yapılıyordu. Festival 2015 yılında federasyona üye olan Türkiye ilk defa ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin turizm potansiyelinin ve zenginliğinin dünyaya duyurulması açısından önemli bir organizasyon olan festivale yurtdışından turizm tanıtım çalışmalarında tecrübeli yapımcılar, yönetmenler ve medya mensupları katılıyor.

Cifft Federasyonu merkezi Viyana’da bulunan ve bünyesinde dünyanın en önemli Turizm Festivallerini bulunduran bir komitedir. 20 asil üyesi bulunan komitede Cannes, New York, Deauville, Tourfilm, Tourador gibi önemli turizm festivalleri bulunmaktadır. Türkiye federasyona üye olan ilk Müslüman ülke. Zengin turizm potansiyeli ve Asya-Avrupa arasında köprü rolü olması nedeniyle Türkiye federasyonda öne çıkan bir güce sahip.

Festivalin jüri başkanı yönetmen Serdar Akar. Hugo Marcos, Alexander Kammel, Didem Şahin ve Ceyda Kasabalı ise diğer jüri üyeleri. Festival kapsamında düzenlenecek film yarışmasına dünyadan turizm temalı birçok uzun metraj film, belgesel film ve reklam filmleri katılıyor. Ayrıca ülkemize özel olarak hazırlanan ulusal kategoride “Yerel Yönetimler” ve “Turizm Firmaları” yarışacak. Yerel yönetimlerde: Belediyeler, Valilikler ve yerel kurumların kendi illeri ve yöreleri için hazırladıkları tanıtım, belgesel ve reklam filmleri yarışacak. Turizm Firmaları kategorisinde de “Oteller, Hava Yolu Şirketleri ve Turizm acenta ve firmaları hazırladıkları reklam ve tanıtım filmleri ile yarışacaklar.

Festivalin başkanlığını 20 yılı aşkın süredir ülkemizin tanıtım çalışlarında ulusal-uluslararası birçok projeye imza atmış yönetmen Can Saraçoğlu yürütüyor. Festivalin organizasyonunu da Kültür, Turizm ve Spor filmleri tanıtma derneği “Tanıtmader” hazırlamaktadır.

Turizm sektöründe medya ve televizyonun aktif kullanımı açısından ve hazırlanan tanıtım çalışmalarının rekabet ortamında yarıştırılarak kalite standartlarının arttırılması açısından festival önemli bir rol oynuyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up