Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali’nin İstanbul Açılışı 18 Mart’ta

Yayınlandı

tarihinde

Layout 1

 3-2-1 Barış

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali bu yıl üçüncü kez gençliğin sesini perdeye taşıyor. Festival, 2010 yılından bu güne 10 ilde 16 farklı üniversitede binlerce üniversiteliyi buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl Kıbrıs ve Ankara’da açılışı yapılan festival İstanbul’dan sonra Eskişehir’den Diyarbakır’a, Konya’dan Antakya’ya pek çok ilde perdelerini barış için açacak.

Festivalin bu seneki teması: Barış

Festival ekibinin “Barış” temasını seçmesinin öncelikli sebebi; ülkede yıllardır bitmeyen bir savaşa, halkları birbirine düşman etmeye çalışanlara, nefret söylemini her geçen gün arttıranlara karşı gençliğin sesini yükseltmek. Üstelik bu sene barış herkes için daha büyük bir anlam taşıyor. Tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan savaş bu dönem bizim de kapımızda; Suriye ile savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı festival ekibi  “Bu savaşın bir parçası olmamak ve halkların kardeşliğini savunmak için barışın sesini perdeye taşıyoruz” diyor.

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali, “Filmini çek, barışa armağan et” diyerek genç yönetmenleri filmlerini festivale göndermeye çağırmıştı. Genç Yönetmenlerin filmleri de barış teması kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Festivalin İstanbul açılışı 18 Mart’ta

Filmlerin İstanbul’da gösterime girmesinden önce düzenlenecek olan açılış gecesi 18 Mart Pazartesi Şişli Kent Sineması’nda birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşecek.

Sunuculuğunu Gün Koper’in yapacağı festivalin açılışında Fuat Saka şarkılarıyla barışın ezgisini bizlerle paylaşacak. Düşbaz, Bulutsuzluk Özlemi ve Kırıntı’nın da sahne alacağı gecede Mezopotamya Dans Topluluğu dans gösterisiyle barış özlemini vurgulayacak.

Sezai Sarıoğlu, şiirleriyle geceyi renklendirecek. Sadi Celil Cengiz, Cezmi Baskın, Hrant Dınk’in arkadaşları, Cumartesi Anneleri de Şişli Kent Sineması’nda olacak.

4 Gün Boyunca Perdede Barış Rüzgârı Esecek

Festival İstanbul’da 19- 22 Mart tarihleri arasında; 11 farklı kampüste ve 4 farklı Kültür Merkezi’nde izleyicisiyle buluşacak. Bunun yanı sıra İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Kampüsünde Tepenin Ardı filminin gösterimi ardından oyuncu Berk Hakman’la ve yönetmen Emin Alper’le söyleşi yapılacak.

Festivalin İstanbul’da gerçekleşecek açılış gecesinin detayları için iletişim;

Telefon: 05419700861

E-posta: genclikfilmlerifestivali@gmail.com

Web: www.genclikfilmlerifestivali.org

facebook.com/Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali

genclık festıvalı

Sinefesto | Sema Zahide Sadriler

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk

Filmimin Hikayesi Kazananı “Kırmızı Araba”nın Gala Gösterimi Gerçekleşti

“Filmimin Hikâyesi” yarışmasının kazananı “Kırmızı Araba” filminin galası Kanyon AVM Cinemaximum’da gerçekleşti.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü‘nün destekleri ile TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Filmimin Hikâyesi” yarışmasının kazananı “Kırmızı Araba” filminin galası Kanyon AVM Cinemaximum’da gerçekleşti.

Çocukları sinema sanatıyla buluşturmak amaçlı bu yıl 17. kez gerçekleştirilen Çocuk Filmleri Festivali’nde Filmimin Hikayesi yarışması ile Asya Şahin hayallerini perdeye taşıma fırsatı buldu. Senarist ve yönetmen Ali Tanrıverdi tarafından filme çekilen “Kırmızı Araba”nın galası Kanyon Avm Cinemaximum’da yapıldı. Kırmızı Araba filminin gala gösterimine filmin yönetmeni Ali Tanrıverdi, filme oyuncu olarak katkı yapan TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burhan Gün, filmin diğer oyuncusu Beste Bereket ve TÜRSAK Başkanı Cemal Okan katıldı.

Hayal Kurmaktan Asla Vazgeçmeyin

Gösterimi öncesi konuşan Kırmızı Araba filminin yönetmeni Ali Tanrıverdi, çocuklarla çalışmalarına fırsat veren TÜRSAK Başkanı Cemal Okan’a teşekkür etti. Filmimin Hikayesi finalistlerinin de katılımıyla gerçekleşen galada çocuklara seslenen Tanrıverdi, “Asla hayal kurmaktan vazgeçmeyin” dedi ve Filmimin Hikayesi kazananı Asya Şahin’in gala gecesinde yanında olan herkese ayrıca teşekkür etti.

Ali Tanrıverdi’nin konuşması sonrası sahneye gelen TÜRSAK Vakfı Başkanı Cemal Okan Filmimin Hikayesi projesine çok önem verdiğini, çocukların geleceğimiz olduğunu belirterek katılan herkese teşekkür etti. Cemal Okan, çocukların hayallerini gerçekleştirmesinde TÜRSAK Vakfı olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarının altını çizdi ve hikayesi filme çekilen Asya Şahin’i tebrik etti. Cemal Okan ayrıca TÜRSAK Vakfı’na yaptığı katkılardan dolayı CGV Mars Cinema Group’a ve şirketin COO’su olan Nurdan Ulu Horozoğlu’na teşekkürlerini iletti.

Birinin Hayalinde Rol almak Benim İçin Heyecan Verici

Cemal Okan’dan sonra mikrofonu devir alan filmin oyuncusu Beste Bereket, “Benim için heyecan verici bir şey birinin hayalinde rol almış olmak” dedi. Bir hayalin peşinden koşmanın yürek, azim ve yüksek bir enerji istediğini belirten Bereket, İki yıl aradan sonra sinemaya geldiği için mutlu olduğunu ifade ederek bu toplanmaya sebep olan Asya Şahin ve TÜRSAK Vakfı’na teşekkür etti.

Son olarak sahneye gelen Filmin Hikayesi Kazananı Asya Şahin, çok mutlu ve hayatının en güzel günü olduğunu belirterek hayalini gerçekleştirdiği için Ali Tanrıverdi’ye ve TÜRSAK Vakfı’na teşekkür etti.

Karikatürist ve Animasyon Yapımcısı Varol Yaşaroğlu başkanlığında; Senarist ve Yönetmen Ali Tanrıverdi, Yazar ve Psikiyatrist Cem mumcu, Oyuncu Ceren Benderlioğlu, CGV Mars Cinema Group COO’su Nurdan Ulu Horozoğlu’ndan oluşan Filmimin Hikayesi Ana Jüri Üyeleri tarafından birinci seçilen Asya Şahin’in Kırmızı Araba öyküsü, Ali Tanrıverdi’nin yönetmenliğinde filme çekildi ve yarışma sayesinde bir kez daha çocukların sanatsal üretim gerçekleştirmesine katkı sağlandı.  

Çocuk Filmleri Festivali ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular yarışmanın web sitesinden ve TÜRSAK Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

46. Toronto Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Halkın Seçimi Ödülü, Belfast filmin gitti.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

46. Toronto Uluslararası Film Festivali

Bu sene 46. kez düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Festivalin en önemli ödüllerinden biri olan Halkın Seçimi Ödülü ise Belfast filmin gitti.

9-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 46. Toronto Uluslararası Film Festivali‘nin ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film Oscar’nın habercilerinden olan Halkın Seçimi Ödülü ise Kenneth Branagh filmi Belfast‘in oldu.

  • Halkın Seçimi Ödülü: Belfast (Kenneth Branagh)
  • Halkın Seçimi Ödülü – Belgesel: The Rescue (E. Chai Vasarhelyi & Jimmy Chin)
  • Halkın Seçimi Ödülü – Gece Yarısı Çılgınlığı: Titane (Julia Ducournau)
  • TIFF Oyuncu Ödülleri: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) & Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog / The Electrical Life of Louis Wain)
  • TIFF Özel Ödülü: Dionne Warwick (Dionne Warwick: Don’t Make Me Over)
  • TIFF Ebert Yönetmen Ödülü: Denis Villeneuve (Dune)
  • TIFF Çıkış Yapan Ödülü: Danis Goulet (Night Raiders)
  • Platform Ödülü: Yuni (Kamila Andini)
Okumaya Devam Et

Festivaller

7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Son Taslak Bölümüne Başvurular Devam Ediyor

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Son Taslak Endüstri Bölümü’ne başvurular devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’ne ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Son Taslak Endüstri Bölümü’ne başvurular devam ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı’nın ortak organizasyonu ile düzenlenen ve bu yıl festival olarak yoluna devam edecek 7. Âlemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin başvuruları devam ediyor. Bu yıldan itibaren festivalde gerçekleşecek olan “Son Taslak Endüstri Bölümü” geleceğin sinemacılarına destek vererek festivali daha da önemli kılacak.

Festivalden Kısa Filmcilere Yeni bir Destek: Son Taslak Endüstri Bölümü

Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortağı ve Tvnet’in Medya Sponsoru olduğu, TRT Genel Müdürlüğü’nün ise Festival’in Son Taslak Endüstri Bölümü’ne “Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği” sağlayacağı Âlemlere Rahmet Kısa Film Festivali, 22-27 Kasım tarihlerinde düzenlenecek.

Son Taslak Endüstri Bölümü’nde Proje Geliştirme ve Kısa Film Yapım Desteği bölümleri bulunuyor. Son Taslak Endüstri Bölümü; kısa film alanındaki yönetmen ve yapımcıları Türkiye ve dünya sinemasının profesyonelleri ve festivalleriyle buluşturmak, onlara yapım aşamasında destek olmak, projelerini en iyi şekilde ortaya koymaları için genç sinemacıları cesaretlendirmeyi hedeflemektedir.

Kısa Film Yapım Desteği ve Proje Geliştirme Desteği Ödülü’nde tür sınırlamasına bakılmaksızın yapım desteğine başvuracak projelerin, Hz. Muhammed (sav)’nin hayatı ve ahlakına atıf ve/ veya günümüzde Müslüman olmanın sorumluluğuna dair bir konuya referans içermesi şartı aranacaktır.

En Az 3 Esere Kısa Film Yapım Desteği Ödülü

Kısa Film Yapım Desteği ve Proje Geliştirme Desteği Ödülleri, festivalin kapanış töreninde açıklanacaktır. 40.000 ile 60.000 TL arası olan Kısa Film Yapım Desteği Ödülü en az 3 esere verilecek, bunun yanı sıra; Proje Geliştirme Desteği Ödülü 10.000 ile 15.000 TL arasında olup ödülü almaya hak kazanan en az 3 ya da 4 projeye takdim edilecek.

Film Yapımcılarına Bir Ses Olmayı Amaçlıyor

Kısa film projelerini hayata geçirmek isteyen kişileri teşvik etmeyi amaçlayan Son Taslak Endüstri Bölümü toplamda 200.000 TL ödül dağıtacak. Bu destekleri kazanan yarışmacılar projeleri için eşsiz bir fırsat yakalamış olacaklar.

Son Taslak Endüstri Bölümü, üretim aşamasındaki projelerin senaryo geliştirme, yapım öncesi, yapım ve yapım sonrası alanlarında desteklenmesini; sektörün aktörlerinin katılımıyla güncel ortak yapım olanaklarının tartışılmasını sağlayarak kendini ortaya çıkarmak isteyen film yapımcılarına bir ses olmayı amaçlıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler