Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali’nin İstanbul Açılışı 18 Mart’ta

Yayınlandı

tarihinde

Layout 1

 3-2-1 Barış

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali bu yıl üçüncü kez gençliğin sesini perdeye taşıyor. Festival, 2010 yılından bu güne 10 ilde 16 farklı üniversitede binlerce üniversiteliyi buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl Kıbrıs ve Ankara’da açılışı yapılan festival İstanbul’dan sonra Eskişehir’den Diyarbakır’a, Konya’dan Antakya’ya pek çok ilde perdelerini barış için açacak.

Festivalin bu seneki teması: Barış

Festival ekibinin “Barış” temasını seçmesinin öncelikli sebebi; ülkede yıllardır bitmeyen bir savaşa, halkları birbirine düşman etmeye çalışanlara, nefret söylemini her geçen gün arttıranlara karşı gençliğin sesini yükseltmek. Üstelik bu sene barış herkes için daha büyük bir anlam taşıyor. Tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan savaş bu dönem bizim de kapımızda; Suriye ile savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı festival ekibi  “Bu savaşın bir parçası olmamak ve halkların kardeşliğini savunmak için barışın sesini perdeye taşıyoruz” diyor.

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali, “Filmini çek, barışa armağan et” diyerek genç yönetmenleri filmlerini festivale göndermeye çağırmıştı. Genç Yönetmenlerin filmleri de barış teması kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Festivalin İstanbul açılışı 18 Mart’ta

Filmlerin İstanbul’da gösterime girmesinden önce düzenlenecek olan açılış gecesi 18 Mart Pazartesi Şişli Kent Sineması’nda birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşecek.

Sunuculuğunu Gün Koper’in yapacağı festivalin açılışında Fuat Saka şarkılarıyla barışın ezgisini bizlerle paylaşacak. Düşbaz, Bulutsuzluk Özlemi ve Kırıntı’nın da sahne alacağı gecede Mezopotamya Dans Topluluğu dans gösterisiyle barış özlemini vurgulayacak.

Sezai Sarıoğlu, şiirleriyle geceyi renklendirecek. Sadi Celil Cengiz, Cezmi Baskın, Hrant Dınk’in arkadaşları, Cumartesi Anneleri de Şişli Kent Sineması’nda olacak.

4 Gün Boyunca Perdede Barış Rüzgârı Esecek

Festival İstanbul’da 19- 22 Mart tarihleri arasında; 11 farklı kampüste ve 4 farklı Kültür Merkezi’nde izleyicisiyle buluşacak. Bunun yanı sıra İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Kampüsünde Tepenin Ardı filminin gösterimi ardından oyuncu Berk Hakman’la ve yönetmen Emin Alper’le söyleşi yapılacak.

Festivalin İstanbul’da gerçekleşecek açılış gecesinin detayları için iletişim;

Telefon: 05419700861

E-posta: genclikfilmlerifestivali@gmail.com

Web: www.genclikfilmlerifestivali.org

facebook.com/Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali

genclık festıvalı

Sinefesto | Sema Zahide Sadriler

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Onur Ödülü “Marco Bellocchio”ya Verilecek

Onur Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marco Bellocchio

Bu sene 74. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin Onur Ödülü, İtalyan yönetmen “Marco Bellocchio”ya takdim edilecek.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali bu sene 74. kez düzenlenmeye hazırlanıyor. Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Onur Ödülü’nün kime takdim edileceği ise resmi olarak duyuruldu. Onur Ödülü, İtalyan yönetmen Marco Bellocchio‘ya kapanış töreninde takdim edilecek.

Bellocchio ile birlikte Jodie Foster da festivalin açılışında onur konuğu olacak. Usta yönetmenin Marx Can Wait filmi ise 16 Temmuz tarihinde “Rendez-vous with…” etkinliği kapsamında gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler