Uluslararası Festivallerden Ödülle Dönen Türk Filmleri

Liste Manşet

Türk sinemasının uluslararası festivallerde ödülle taçlandırılmış filmlerini sizler için liste haline getirdik. İyi seyirler.

Susuz Yaz (1963) / Metin Erksan

Ege’nin kurak topraklarındaki köylerden biri… Su sıkıntısı çeken köy halkı, yaşayabilmek için suya, su içinse su kaynaklarını arazisinde bulunduran Osman ve Hasak isimli kardeşlere muhtaçtırlar. Ağabey Hasan her zaman açgözlü ve hırslı olan taraf olmuştur. Köylülerin yakarışlarına rağmen bir damla bile su vermeyi kabul etmez. Haliyle işler fazlasıyla değişir. İyi yürekli Osman ise ağabeyinin zıttıdır. Bu genç adam ağabeyinin hırsı ve hataları nedeniyle hapishaneye dahi düşecek, aile yapısı yerle bir olacaktır.

Metin Erksan imzalı Susuz Yaz, içerisinde barındırdığı kuvvetli siyasi taşlamaları ile politik sinemamızın az sayıdaki örneğinden biridir. Ülkemizde uzunca süre gösterimi yasaklanan yapıt Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanarak olağanüstü bir başarı göstermiştir.

Sürü (1978) / Zeki Ökten

Yönetmen koltuğunda Zeki Ökten’in oturduğu, senaryosunun Yılmaz Güney’e ait olduğu film “Sürü”… Başrollerinde Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Levent İnanır ve Melike Demirağ’ın bulunduğu film, 27. Berlin Film Festivali’nde en iyi film ödülünü almıştır. Berivan ve Şivan’ın aşk hikayesini, içinde bulundukları toplumun değer ve yargılarıyla seyirciye aktaran film, aşiretler arasındaki çatışmaları ve insan ilişkilerini dramatik ve gerçekçi bir tavırla ele alıyor.

Yol (1981) / Şerif Gören

Senaryosu Yılmaz Güney’e ait bir film… Yönetmenliği ise Şerif Gören üstleniyor. Başrollerinde Tarık Akan, Necmettin Çobanoğlu, Halil Ergün, Meral Orhonsay gibi isimlerin yer aldığı film, 1982 Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye’yi kazanmıştı. Türkiyenin Kült filmlerinden olan Yol; İmralı Açık Cezaevi’nden bayram izni için çıkan beş mahkumun yaşam öyküsünü ele alıyor. 1949’dan beri verilen Altın Palmiye ödülünü kazanan, Türkiye çıkışlı başka bir yapımın daha olmaması filmin bizim için ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

Güneşe Yolculuk (1999) / Yeşim Ustaoğlu

Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği film, farklı kültürlere sahip iki insanın İstanbul’da yollarının kesişmesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda; Nazmi Kırık, Nevruz Baz, Mizgin Kapazan ve Ara Güler’in bulunduğu film, 1999 yılında 49. kez düzenlenen Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, Kudüs Film Festivali’nden Barış Ödülü, São Paulo Uluslararası Film Festivali’nden Uluslararası Jüri Ödülü, Festróia–Tróia Uluslararası Film Festivali’nden de Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Takva (2006) / Özer Kızıltan

Tarikatın şeyhinin kendisine önemli bir görev vermesi sonucu inancını sorgulamaya başlayan bir adamı konu alan film, Özer Kızıltan imzalı. Erkan Can, Meray Ülgen, Güven Kıraç, Erman Saban, Settar Tanrıöğen, Engin Günaydın gibi isimlerin yer aldığı film, 57. Berlin Film Festivali’nde Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü’ne, Saraybosna Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’ne layık görülmüştü.

Üç Maymun (2008) / Nuri Bilge Ceylan

Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ercan Kesal ve Ahmet Rıfat Şungar’ın başrollerini paylaştığı film, Nuri Bilge Ceylan imzalı. Üç kişilik bir ailenin bir kaza sonucu değişen yaşamlarını ve sırlarını konu alan yapım, Ceylan’a Cannes Film Festivali’nin o yıl ki En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırmıştı.

Bal (2010) / Semih Kaplanoğlu

7 yaşındaki Yusuf’un iç dünyasına odaklanan film Semih Kaplanoğlu imzalı. Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen gibi isimlerin başrolde olduğu yapım, 60. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü, 13. River Run Uluslararası Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü almıştı.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) / Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan, bu filmiyle kentsel kaygılarını bir kenara bırakıp, tekrar taşranın sıkıntılı dünyasına ama bu sefer bir cinayet hikayesinin gerilimi ile dönüyor… Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün peliküle aktarıldığı filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor. Senaryoda Ebru ve Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Ercan Kesal’ın da imzası var. Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu’da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor. Nuri Bilge Ceylan’a Uzak ve Üç Maymun zaferlerinden sonra Cannes’da Büyük Jüri Ödülü’nü de kazandırdı.

Tepenin Ardı (2012) / Emin Alper

Emin Alper’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, erkek egemen kültürünün problemli yansımaları konu alınıyor. Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür gibi isimlerin yer aldığı bu yapım, Emin Alper’in ilk uzun metraj filmi olma özelliğini de taşıyor. Tepenin Ardı ile 7. Asya Pasifik Film Ödülleri, 19. Palic Avrupa Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü, 18. Saraybosna Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, 47. Karlovi Vary Festivali’nde ise En İyi Asya Film Ödülü’nü almıştı.

Yeraltı (2012) / Zeki Demirkubuz

Zeki Demirkubuz’un yönetmenliğini yaptığı film; Dostoyevski’nin başyapıtı olan “Yeraltından Notlar” adlı kitabından beyazperdeye uyarlandı. Bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir yapım olan Yeraltı, 9. Uluslararası Dubai Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Engin Günaydın, Nergis Öztürk, Serhat Tutumluer gibi isimler yer alıyor.

Kış Uykusu (2014) / Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan imzalı bu yapım; Orta Anadolu’nun bir şehrine emekliliğini geçirmek için yerleşen Aydın’ın eşi ve kardeşi ile ilişkilerine değiniyor. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi isimler yer aldığı film, 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü almıştı.

Sivas (2014) / Kaan Müjdeci

11 yaşındaki Aslan ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerinde Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Yönetmenliğini Kaan Müjdeci’nin üstlendiği film, 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 8. Uluslararası Abu Dabi Film Festivali’nde ise, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini almıştı.

Albüm (2016) / Mehmet Can Mertoğlu

10 yıllık evli olmalarına rağmen çocuk sahibi olamayan bir çiftin evlatlık almaya karar verdikten sonra yaşadıklarını konu alan yapımın yönetmenliği ve senaryosu ilk uzun metrajlı filmine imza atan Mehmet Can Mertoğlu‘na ait. Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç‘ın başrolleri paylaştığı film Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda En Yenilikçi Yönetmen Ödülü’nü Saraybosna Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

 Kelebekler (2018) / Tolga Karaçelik

Sarmaşık‘ın ödüllü yönetmeni Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini üstlendiği Kelebekler filminin oyuncu kadrosunda Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular rol alıyor. Yıllar önce yolları ayrılan 3 kardeşin babalarının isteği üzerine tekrar bir araya gelmelerini konu alan film, Sundance Film Festivali ve Bükreş Uluslararası Film Festivali‘nde En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Ayrıca bunlar da var:

Duvara Karşı (2004) / Fatih Akın
Pandora’nın Kutusu (2008) / Yeşim Ustaoğlı
Çoğunluk (2010) / Seren Yüce
Yaşamın Kıyısında (2007) / Fatih Akın
Küf (2012) / Ali Aydın
Abluka (2015) / Emin Alper
Ana Yurdu (2016) / Senem Tüzen
Buğday (2017) / Semih Kaplanoğlu
Ayla (2017) / Can Ulkay

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up