Bizimle İletişime Geçin

Liste

Uluslararası Festivallerden Ödülle Dönen Türk Filmleri

Türk sinemasının uluslararası festivallerde ödülle taçlandırılmış filmlerini sizler için liste haline getirdik.

Yayınlandı

tarihinde

Türk sinemasının uluslararası festivallerde ödülle taçlandırılmış filmlerini sizler için liste haline getirdik. İyi seyirler.

Susuz Yaz (1963) / Metin Erksan

Ege’nin kurak topraklarındaki köylerden biri… Su sıkıntısı çeken köy halkı, yaşayabilmek için suya, su içinse su kaynaklarını arazisinde bulunduran Osman ve Hasak isimli kardeşlere muhtaçtırlar. Ağabey Hasan her zaman açgözlü ve hırslı olan taraf olmuştur. Köylülerin yakarışlarına rağmen bir damla bile su vermeyi kabul etmez. Haliyle işler fazlasıyla değişir. İyi yürekli Osman ise ağabeyinin zıttıdır. Bu genç adam ağabeyinin hırsı ve hataları nedeniyle hapishaneye dahi düşecek, aile yapısı yerle bir olacaktır.

Metin Erksan imzalı Susuz Yaz, içerisinde barındırdığı kuvvetli siyasi taşlamaları ile politik sinemamızın az sayıdaki örneğinden biridir. Ülkemizde uzunca süre gösterimi yasaklanan yapıt Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanarak olağanüstü bir başarı göstermiştir.

Sürü (1978) / Zeki Ökten

Yönetmen koltuğunda Zeki Ökten’in oturduğu, senaryosunun Yılmaz Güney’e ait olduğu film “Sürü”… Başrollerinde Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Levent İnanır ve Melike Demirağ’ın bulunduğu film, 27. Berlin Film Festivali’nde en iyi film ödülünü almıştır. Berivan ve Şivan’ın aşk hikayesini, içinde bulundukları toplumun değer ve yargılarıyla seyirciye aktaran film, aşiretler arasındaki çatışmaları ve insan ilişkilerini dramatik ve gerçekçi bir tavırla ele alıyor.

Yol (1981) / Şerif Gören

Senaryosu Yılmaz Güney’e ait bir film… Yönetmenliği ise Şerif Gören üstleniyor. Başrollerinde Tarık Akan, Necmettin Çobanoğlu, Halil Ergün, Meral Orhonsay gibi isimlerin yer aldığı film, 1982 Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye’yi kazanmıştı. Türkiyenin Kült filmlerinden olan Yol; İmralı Açık Cezaevi’nden bayram izni için çıkan beş mahkumun yaşam öyküsünü ele alıyor. 1949’dan beri verilen Altın Palmiye ödülünü kazanan, Türkiye çıkışlı başka bir yapımın daha olmaması filmin bizim için ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

Güneşe Yolculuk (1999) / Yeşim Ustaoğlu

Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği film, farklı kültürlere sahip iki insanın İstanbul’da yollarının kesişmesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda; Nazmi Kırık, Nevruz Baz, Mizgin Kapazan ve Ara Güler’in bulunduğu film, 1999 yılında 49. kez düzenlenen Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, Kudüs Film Festivali’nden Barış Ödülü, São Paulo Uluslararası Film Festivali’nden Uluslararası Jüri Ödülü, Festróia–Tróia Uluslararası Film Festivali’nden de Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Takva (2006) / Özer Kızıltan

Tarikatın şeyhinin kendisine önemli bir görev vermesi sonucu inancını sorgulamaya başlayan bir adamı konu alan film, Özer Kızıltan imzalı. Erkan Can, Meray Ülgen, Güven Kıraç, Erman Saban, Settar Tanrıöğen, Engin Günaydın gibi isimlerin yer aldığı film, 57. Berlin Film Festivali’nde Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü’ne, Saraybosna Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’ne layık görülmüştü.

Üç Maymun (2008) / Nuri Bilge Ceylan

Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ercan Kesal ve Ahmet Rıfat Şungar’ın başrollerini paylaştığı film, Nuri Bilge Ceylan imzalı. Üç kişilik bir ailenin bir kaza sonucu değişen yaşamlarını ve sırlarını konu alan yapım, Ceylan’a Cannes Film Festivali’nin o yıl ki En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırmıştı.

Bal (2010) / Semih Kaplanoğlu

7 yaşındaki Yusuf’un iç dünyasına odaklanan film Semih Kaplanoğlu imzalı. Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen gibi isimlerin başrolde olduğu yapım, 60. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü, 13. River Run Uluslararası Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü almıştı.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) / Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan, bu filmiyle kentsel kaygılarını bir kenara bırakıp, tekrar taşranın sıkıntılı dünyasına ama bu sefer bir cinayet hikayesinin gerilimi ile dönüyor… Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün peliküle aktarıldığı filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor. Senaryoda Ebru ve Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Ercan Kesal’ın da imzası var. Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu’da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor. Nuri Bilge Ceylan’a Uzak ve Üç Maymun zaferlerinden sonra Cannes’da Büyük Jüri Ödülü’nü de kazandırdı.

Tepenin Ardı (2012) / Emin Alper

Emin Alper’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, erkek egemen kültürünün problemli yansımaları konu alınıyor. Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür gibi isimlerin yer aldığı bu yapım, Emin Alper’in ilk uzun metraj filmi olma özelliğini de taşıyor. Tepenin Ardı ile 7. Asya Pasifik Film Ödülleri, 19. Palic Avrupa Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü, 18. Saraybosna Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, 47. Karlovi Vary Festivali’nde ise En İyi Asya Film Ödülü’nü almıştı.

Yeraltı (2012) / Zeki Demirkubuz

Zeki Demirkubuz’un yönetmenliğini yaptığı film; Dostoyevski’nin başyapıtı olan “Yeraltından Notlar” adlı kitabından beyazperdeye uyarlandı. Bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir yapım olan Yeraltı, 9. Uluslararası Dubai Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Engin Günaydın, Nergis Öztürk, Serhat Tutumluer gibi isimler yer alıyor.

Kış Uykusu (2014) / Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan imzalı bu yapım; Orta Anadolu’nun bir şehrine emekliliğini geçirmek için yerleşen Aydın’ın eşi ve kardeşi ile ilişkilerine değiniyor. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi isimler yer aldığı film, 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü almıştı.

Sivas (2014) / Kaan Müjdeci

11 yaşındaki Aslan ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerinde Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Yönetmenliğini Kaan Müjdeci’nin üstlendiği film, 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 8. Uluslararası Abu Dabi Film Festivali’nde ise, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini almıştı.

Albüm (2016) / Mehmet Can Mertoğlu

10 yıllık evli olmalarına rağmen çocuk sahibi olamayan bir çiftin evlatlık almaya karar verdikten sonra yaşadıklarını konu alan yapımın yönetmenliği ve senaryosu ilk uzun metrajlı filmine imza atan Mehmet Can Mertoğlu‘na ait. Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç‘ın başrolleri paylaştığı film Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda En Yenilikçi Yönetmen Ödülü’nü Saraybosna Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

 Kelebekler (2018) / Tolga Karaçelik

Sarmaşık‘ın ödüllü yönetmeni Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini üstlendiği Kelebekler filminin oyuncu kadrosunda Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular rol alıyor. Yıllar önce yolları ayrılan 3 kardeşin babalarının isteği üzerine tekrar bir araya gelmelerini konu alan film, Sundance Film Festivali ve Bükreş Uluslararası Film Festivali‘nde En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Ayrıca bunlar da var:

Duvara Karşı (2004) / Fatih Akın
Pandora’nın Kutusu (2008) / Yeşim Ustaoğlı
Çoğunluk (2010) / Seren Yüce
Yaşamın Kıyısında (2007) / Fatih Akın
Küf (2012) / Ali Aydın
Abluka (2015) / Emin Alper
Ana Yurdu (2016) / Senem Tüzen
Buğday (2017) / Semih Kaplanoğlu
Ayla (2017) / Can Ulkay

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Netflix’teki Güncel 10 İyi Belgesel

İyi seyirler.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Sparks Brothers (2021) IMDb 7.9

1960’larda Los Angelas’da Ron ve Russell kardeşler, Sparks adını verdikleri gruplarıyla müzik yolculuğuna başladı. Kariyerlerine 25 albüm sığdırmayı başaran Sparks’ın kariyerinin incelendiği belgeselde arşiv görüntülerine, röportajlara yer veriliyor.

Sad Hill Unearthed (2017) IMDb 7.4

Sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilen 1966 yapımı İyi, Kötü, Çirkin’in unutulmaz final sahnesinin çekildiği, İspanya’nın Burgos kenti yakınlarındaki Sad Hill Mezarlığı’nın 50 yıl sonra birçok gönüllünün desteği ve çabasıyla yeniden gün yüzüne çıkarılması, filmde emeği geçmiş Clint Eastwood, Ennio Morricone gibi isimlerin yanı sıra James Hetfield gibi filmin hayranlarının ve gönüllülerin ağzından anlatılıyor.

Casting JonBenet (2017) IMDb 6.1

1996’da, Colorado’nun Boulder kasabası, çocuk güzellik yarışması birincisi altı yaşındaki JonBenet Ramsey’nin gizemli ölümüyle sarsılır. Yirmi yıl sonra yönetmen Kitty Green bölge sakinleriyle görüşür ve her birinin talihsiz Ramsey ailesini nasıl hatırladığını ve onlarla ilişkilerini gözler önüne serer. 

Made You Look: A True Story About Fake Art (2020) IMDb 7.0

Belgesel, Amerikan tarihinin en büyük sanat sahtekarlığını konu alıyor.

The Bleeding Edge (2018) IMDb 7.6

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tıbbi teşhis, tedavi ve teknolojide benzersiz yenilikler piyasaya sürüldü. Ama hastaları kurtarmak için tasarlanan aynı cihazların onlara zarar verişinden kim sorumlu?

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed (2021) IMDb 7.0

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed, Amerikalı bir ressam, sanat eğitmeni ve televizyon sunucusu olan Bob Norman Ross’un hayatına odaklanıyor. Belgeselde, 1983’ten 1994 yılına kadar yayınlanan The Joy of Painting’in yaratıcısı olan Ross’un hayatının bilinmeyenleri gözler önüne seriliyor.

David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) IMDb 9.0

Filmde, dünyanın değişimine tanıklık eden ünlü doğa bilimci David Attenborough, deneyimlerini anlatıyor. Sıra dışı bir yaşama sahip olan David Attenborough, dünyanın her kıtasını ziyaret edip, gezegenimizin vahşi yerlerini keşfetti ve yaşayan dünyayı tüm çeşitliliği ve harikasıyla belgeledi. Dünyanın değişimine tanıklık eden David Attenborough, gezegenimizin karşı karşıya olduğu en büyük zorluklaru gözler önüne seriyor. Ünlü doğa bilimci ayrıca, gezegenimizi kurtarmaya yarayacak çözümlere de değiniyor.

Misha and the Wolves (2021) IMDb 6.7

Kurtlarla Yaşam, soykırımdan kurtulup hayatta kalmak için kurtar arasında yaşadığını söyleyen bir kadının hayatına odaklanıyor. Kadının anlattıkları insanların dikkatini çeker ancak bir süre sonra anlatılan hikaye şüphelere yol açar. Kadının biyografisi doğru mudur yoksa her şey bir yalandan mı ibarettir?

Gaga: Five Foot Two (2017) IMDb 7.0

Chris Moukarbel’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde, Lady Gaga’nın albüm hazırlık sürecine bu süreçte sanatçının yaşadıklarına odaklanılıyor. 

Athlete A (2020) IMDb 7.6

Athlete A, ABD Jimnastik takımı doktoru Larry Nassar’ın istismarını ifşa eden muhabirlere odaklanıyor. Indianapolis Star muhabirleri, ABD Jimnastik takımının 29 yıllık doktoru olan Larry Nassar’ı sporcuları taciz ettiği yönünde bir haber yayınlar. Büyük yankı uyandıran haberin yayınlanmasından sonra kurbanlar, ABD Jimnastik Takımı’nın şikayette bulunacağını düşünür. Ancak ABD Jimnastik, Lary ile anlaşıp haberlerin asılsız olduğunu iddia eder. Bu olayın ardından muhaberiler, tacizin örtbas edilmesine göz yuman Jimnastik Federasyonu’nu araştırmaya başlar. Muhabirler, çok geçmeden Jimnastik Federasyonu’nun kirli kültürü ifşa eder.

13th (2016) IMDb 8.2

The 13th, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki cezaevi sistemine ve ülkenin ırksal eşitsizliğine odaklanıyor. Kitlesel suçluluk ve ABD’de hapishane nüfusunun giderek artmasına odaklanılan belgeselde, aktivistler, politikacılar, tarihçiler ve daha önce hapishanede bulunan kadınlar ve erkeklerin konuşmalarının yer aldığı arşiv görüntüleri bulunuyor.

My Octopus Teacher (2020) IMDb 8.1

Yıllarca okyanuslarda yüzdükten sonra Craig Foster, Güney Afrika’nın yosun ormanında yaşayan ahtapotla sıra dışı bir dostluk kurar. Onun dünyasına inip, aylarca hareketlerini izleyerek ahtapotun güvenini kazanan Craig, onunla insan ile vahşi hayvan arasında daha önce hiç görülmemiş bir bağ geliştirir. Bu sayede Craig, ahtapotun dünyasının gizemlerini öğrenir.

Okumaya Devam Et

Liste

2022 Oscar Adaylarını İzleyebileceğiniz Platformlar

Netflix, Apple, HBO ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Being the Ricardos | Amazon Prime – Sinema

Belfast | PVOD – Sinema

Belle | Sinema

C’mon C’mon | PVOD – Sinema

The Card Counter | VOD

CODA | Apple

Compartment #6 | Opens NY – LA 1 – 26

Don’t Look Up | Netflix

Drive My Car | Sinema

Dune | PVOD – Sinema

Encanto | Disney+ – Sinema

The Eyes of Tammy Faye | HBO Max

Flee | Sinema

The French Dispatch | VOD – Sinema

The Hand of God | Netflix

A Hero | Amazon Prime – Sinema

House of Gucci | PVOD – Sinema

Jockey | Sinema

King Richard | PVOD – Sinema

Licorice Pizza | Sinema

The Lost Daughter | Netflix – Sinema

Mass | VOD

The Mitchells vs. the Machines | Netflix

Nightmare Alley | Sinema

No Time to Die | VOD – Sinema

Parallel Mothers | Sinema

Passing | Netflix

Pig | Hulu – VOD

The Power of the Dog | Netflix

Red Rocket | Sinema

Respect | VOD

Spencer | VOD

Summer of Soul | Hulu

The Tender Bar | Amazon Prime

Tick, Tick… Boom! | Netflix

Titane | VOD

The Tragedy of Macbeth | Apple – Sinema

West Side Story | Sinema

Wheel of Fortune and Fantasy | VOD

The Worst Person in the World | Opens NY – LA 2

The First Wave | Hulu

The Rescue | Disney +

IndieWire

Okumaya Devam Et

Liste

“2022 Oscar Ödülleri”ni Sunabilecek İsimler

Bu sene ev sahipliğini kim yapacak?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27 Mart günü sahiplerini bulacak 2022 Oscar Ödülleri töreni, üç yılın ardından bu sene sunucu eşliğinde düzenlenecek. Dolby Theatre’daki ihtişamlı töreni sunması olası görünün isimler ise sırlanmaya başladı.

Tom Holland

Jimmy Kimmel 

James Franco

Anne Hathaway

Billy Crystal

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler