Uluslararası Eskişehir Film Festivali 6 Mayıs’ta Başlıyor

Festivaller Manşet Türkiye

Eskişehir Uluslararası Film Festivali bu yıl 18. yaşını kutluyor. 18’incisi düzenlenecek olan festival 6-14 Mayıs tarihlerinde sinemaseverler ile buluşuyor. Birbirinden özel etkinliklerin düzenleneceği festivalin onur ödülleri bu sene Yılmaz Güney ve Şerif Sezer’e verilecek.

eskisehir

Festival programı kapsamında Türk Sineması 2015-2016, Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Dünya Festivallerinden, Canlandırma Filmleri,Gece Yarısı Sineması, Hayatımız Belgesel, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Anısına ve Kısa Filmler başlıklarında kısa ve uzun metrajlı filmler sinemaseverler ile buluşacak. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra sinema sanatı alanındaki bilgi, düşünce ve deneyimlerin aktarılabileceği, tartışılabileceği ortamlar ve atölye çalışmaları da yer alacak.

800 km Engelli

Festivalin düzenleneceği tarih süreci aynı zamanda 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası’nın bir kısmını da içinde barındırdığından, bu yıl festival engelliler ile ilgili 2 belgesel filme de yer veriyor. İlk film bedensel engelli iki kişinin motosiklet ile İstanbul’dan Bodrum’a yaptıkları yolculuğu konu alan “800 km Engelli”. Diğer film ise 14-17 yaşları arasında 14 disleksi hastası çocuğun 5 haftalık sinema eğitiminin ardında kendi kısa filmlerini yazma süreçlerini konu alan “Disleksili Senaryom”.

Festival, her yıl verildiği onur ödülünü bu yıl Yılmaz Güney ve Şerif Sezer’e veriyor. Aynı zamanda Sinemaya Emek Ödülü’nün bu yılki sahipleri Selanik Film Festivali ve Toronto Film Festivali danışma kurulu üyesi Yiannis Zachopoulos ve Parla Şenol’un olacak. Sinema Kültürüne Katkı Ödülü ise festival filmlerine gösterdiği ilgi ve verdiği destek sebebiyle Başka Sinema’ya verilecek. Festivalde ilk kez verilecek Yılın Performansı Ödülü ise Esme Madra ve Özgür Emre’nin olacak.

Yrd. Doç. Dr. S. Serhat Serter

Festival Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. S. Serhat Serter, Eskişehir’de her yıl Mayıs ayında film festivalinin zamanının geldiğini bilen ve merakla bekleyen bir kitle olduğunu, festival kapsamında uluslararası festivallerde öne çıkan birçok filmin izlenebileceğini dile getirdi. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra sinema sanatı alanındaki bilgi-düşünce ve deneyimlerin aktarılabileceği, tartışılabileceği ortamların, atölye çalışmalarının da bulunduğunu belirterek, on sekizinci yılı aşmanın bir festival için çok önemli olduğunu vurgulayan Serter “9 gün sürecek olan Eskişehir Film Festivali’nin arkasında festival ekibinin aylarını alan uzun bir çalışma dönemi var. Festival ekibi kimi profesör kimi doçent kimi asistan olan Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşuyor. Üniversitenin farklı fakültelerinden de destek alıyor. Öğrenciler ise gösterim sırasında gönüllü olarak çalışmaya başlıyorlar. Ancak bu yıl afiş için Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğrencileri Yrd. Doç. Dr. Ebru Baranseli moderatörlüğünde festival öncesi yaratıcılıklarını sergilediler. Bu yıl ki afiş Güzel Sanatlar Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Dilan Aydan Aydın’a ait. Festival ekibi üniversitedeki pek çok sorumluluklarının yanında festival organizasyonunu yaparken zamanlarını ve yaratıcılıklarını ortaya koyuyor” dedi. Serter, sadece Eskişehir’deki değil, Türkiye’nin her yerindeki öğrencileri ve sinemaseverleri de Eskişehir’e festivale ve festival etkinliklerine davet ettiğini de ifade etti.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up