Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Uluslararası Bozcaada Ekolojik Film Festivali Finalistleri Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

ULUSLARARASI BOZCAADA EKOLOJİK FİLM FESTİVALİ FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

 ChaiQian-1

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali finalistleri belli oldu.Ülkemizin en önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu, Aktivist, filozof, dilbilimci ve yazar Noam Chomsky ile ilgili “Noam Chomsky ve Medya” belgeselinin ödüllü yönetmeni Mark Achbar, FİPRESCİ ve SİYAD BaşkanıAlin Taşçıyan ve milletvekili Şafak Pavey’in jüri üyesi olarak görev alacağı festival 30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bozcaada için yeni imar planlarının tartışılmaya başladığı bugünlerde Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Turizm İşletmeleri tarafından ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) finalistleri belli oldu.

BİFED düzenlendiği ilk yıl 170 film başvurusu ile büyük ilgi gördü.  31 ülkeden başvuru yapan filmler arasından daha önce IDFA, Berlinale, Marsilya FF, Vienale, St Petersburg, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalmış veya ödül almış 170 film arasından 20 film yarışma finalisti olarak seçildi.

Türkiye’den de dört filmin yer aldığı Finlandiya, Brezilya, İsviçre, Fransa, ABD, Yunanistan, Malezya, Polonya, İtalya, Almanya, Portekiz, Hindistan, Avusturya, Kanada, İspanya, Belçika, Hollanda’dan katılacak yarışma filmleri şöyle:

 1. Abu Haraz – Maciej L. Drygas, PL
  2. Chai Qian, Displaced – Mali Arun, F
  3. Char… The No-Man’s Island – Sourav Sarangi, IN
  4. Children of Sodom – York-Fabian Raabe, DE
  5. Cotton Dreams – Sandeep Rampal Balhara, PL
  6. Five Star Existence – Sonja Linden, FL
  7. Hands-On: Women – Climate – Change. – Liz Miller, Nupur Basu, Karen Winthers, Mary Kiio, Iphigenie Marcoux-Fortie, CA
  8. Honour Your Word – Martha Stiegman, CA
  9. My Name Is Salt – Farida Pacha, CH
  10. On the Art of War – Luca Bellino, Silvia Luzi, IT
  11. Tarlabaşı and Me – Marianna Francese, Jaad Gaillet, F
  12. The Bee Keeper – Mano Khalil, CH
  13. The Carbon Rush – Amy Miller, CA
  14. The Grocer – Dimitris Koutsiabasakos, GR
  15. Tin House – Lara Placido, Angelo Lopes, PT
  16. Web – Michael Kleiman, USA
  17. Bir Avuç Cesur İnsanlar – Rüya Arzu Köksal, TR
  18. Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir – İmre Azem, TR
  19. Gündöndü – Nejla Demirci, TR
  20. Su Bedeviler – Ömer Güneş, TR

 

Yarışma filmleri dışında 30 filmin de gösterim için seçildiği festivalde gösterimlerin yanı sıra fotoğraf sergileri, atölyeler, paneller, konserler ve özel gösterimler düzenlenecek.

Festivalin Jüri üyesi, yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun “Sırtlarındaki Hayat” belgeselinin Türkiye’de ilk kezgösterilecek olan uzun versiyonunun yanı sıra, Nathalie Borgers’in çok ödüllü filmi “Kumun Rüzgarları Kayanın Kadınları” filmi özel gösterimler kapsamında izlenebilecek.

Yıllardır ülkenin hemen bütün coğrafyalarındaki yok olan sesleri arşivleyen ve ülkenin en önemli sanatçılarını destekleyen KALAN MÜZİK de festivalde bir bölüm üstlendi. bu bölümün adı: Bifed “KALAN”

BIFED Joel Bakan’ın yazdığı ve Mark Achbar  ve Jennifer Abbott’un yönettiği dünyanın en fazla ödül kazanan belgesellerinden biri olan “The Corporation” filmiyle 30 Ekim 2014 Perşembe günü başlayacak.

bidef_a3_1

BOZCAADALILAR SİNEMASEVERLERİ AĞIRLAMAYA HAZIR

Festival Başkanı ve Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz süreçle ilgili şunları söyledi: “İlk yılımızda olağanüstü güçlü ve farklı anlatımlara sahip, yepyeni filmler izlemek isteyen bütün sanatseverleri de Bozcaada’da konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Anlamlı bir katılıma sahne olan festivalimize büyük destek sağlamanın ötesinde festivali bizimle birlikte omuzlayan tüm Bozcaadalılar, işadamlarımız, yerel üreticilerimiz, otel, motel, pansiyon, lokanta sahibi hemşerilerimiz yalnızca festivalin onur konukları ve yönetmenlere yönelik karşılıksız destekle kalmayıp, film izlemeye gelecek tüm konuklara %25 ile % 50 arasında indirimler yapacaklar. Böylece festivalimizin en önemli amaçlarından biri olan “öğrenci ve eğiticiler için ders yılı başında önemli bir atölye” olma tasarısı da umarım gerçekleşmiş olacak. Festivalimize ve adamıza yalnızca sinema ile uğraşan sanatçıları değil, ekoloji ile ilgili bütün disiplinlerdeki akademisyenleri, bütün öğrencileri, asistan ve üreticileri davet ediyoruz.”

Festival Komitesi ve Bozcaadalılar festivalin bir şenlik şeklinde geçmesi ve sinemacılar için yeni ve anlamlı bir buluşma noktası olması için büyük bir gayret içindeler. Festival konukları için 3 kişinin yaklaşık 100 – 150 TL civarında konaklayabileceği ve yaklaşık 10-15 TL ile bir öğün yemek yiyebileceği olanaklar yerel işletmeciler tarafından sağlandı. Daha fazla bilgiye www.bifed.org sayfasından ulaşılabilir.

Festival yönetmeni Petra Holzer Bozcaada’nın dünyanın en güzel adalarından biri olduğunu vurguladıktan sonra şunları ilave ediyor: “Çok güzel ve çok kırılgan bir coğrafyadayız. Süratli giden bir arabanın bile bir şeyleri bozduğu, ülkenin şezlongsuz belki de son kumsallarının bulunduğu, betonlaşmamış, bozulmamış, geleneksel üretim ve tarımı modernleştirerek sürdüren insanların yaşadığı bu olağanüstü coğrafyada biz “yerel olana, küçük olana, yavaş olana ve hakiki olana” büyük değer veriyoruz. Yazın adanın karşı karşıya kaldığı büyük nüfus patlamasını belli oranda bütün yıla yayarak daha sağlıklı ve sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Benim en büyük hayallerimden biri Bozcaada’nın örneğin Fransız bir tiyatro ekibinin kışın gelip ön çalışmalarını yaptığı, senaristlerin huzurlu kahvelerimizde senaryolarını yazdığı, müzik guruplarının kayıtlarını yaptığı bir ada haline gelmesi.”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler