Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Uluslararası Bozcaada Ekolojik Film Festivali Finalistleri Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

ULUSLARARASI BOZCAADA EKOLOJİK FİLM FESTİVALİ FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

 ChaiQian-1

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali finalistleri belli oldu.Ülkemizin en önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu, Aktivist, filozof, dilbilimci ve yazar Noam Chomsky ile ilgili “Noam Chomsky ve Medya” belgeselinin ödüllü yönetmeni Mark Achbar, FİPRESCİ ve SİYAD BaşkanıAlin Taşçıyan ve milletvekili Şafak Pavey’in jüri üyesi olarak görev alacağı festival 30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bozcaada için yeni imar planlarının tartışılmaya başladığı bugünlerde Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Turizm İşletmeleri tarafından ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) finalistleri belli oldu.

BİFED düzenlendiği ilk yıl 170 film başvurusu ile büyük ilgi gördü.  31 ülkeden başvuru yapan filmler arasından daha önce IDFA, Berlinale, Marsilya FF, Vienale, St Petersburg, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalmış veya ödül almış 170 film arasından 20 film yarışma finalisti olarak seçildi.

Türkiye’den de dört filmin yer aldığı Finlandiya, Brezilya, İsviçre, Fransa, ABD, Yunanistan, Malezya, Polonya, İtalya, Almanya, Portekiz, Hindistan, Avusturya, Kanada, İspanya, Belçika, Hollanda’dan katılacak yarışma filmleri şöyle:

 1. Abu Haraz – Maciej L. Drygas, PL
  2. Chai Qian, Displaced – Mali Arun, F
  3. Char… The No-Man’s Island – Sourav Sarangi, IN
  4. Children of Sodom – York-Fabian Raabe, DE
  5. Cotton Dreams – Sandeep Rampal Balhara, PL
  6. Five Star Existence – Sonja Linden, FL
  7. Hands-On: Women – Climate – Change. – Liz Miller, Nupur Basu, Karen Winthers, Mary Kiio, Iphigenie Marcoux-Fortie, CA
  8. Honour Your Word – Martha Stiegman, CA
  9. My Name Is Salt – Farida Pacha, CH
  10. On the Art of War – Luca Bellino, Silvia Luzi, IT
  11. Tarlabaşı and Me – Marianna Francese, Jaad Gaillet, F
  12. The Bee Keeper – Mano Khalil, CH
  13. The Carbon Rush – Amy Miller, CA
  14. The Grocer – Dimitris Koutsiabasakos, GR
  15. Tin House – Lara Placido, Angelo Lopes, PT
  16. Web – Michael Kleiman, USA
  17. Bir Avuç Cesur İnsanlar – Rüya Arzu Köksal, TR
  18. Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir – İmre Azem, TR
  19. Gündöndü – Nejla Demirci, TR
  20. Su Bedeviler – Ömer Güneş, TR

 

Yarışma filmleri dışında 30 filmin de gösterim için seçildiği festivalde gösterimlerin yanı sıra fotoğraf sergileri, atölyeler, paneller, konserler ve özel gösterimler düzenlenecek.

Festivalin Jüri üyesi, yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun “Sırtlarındaki Hayat” belgeselinin Türkiye’de ilk kezgösterilecek olan uzun versiyonunun yanı sıra, Nathalie Borgers’in çok ödüllü filmi “Kumun Rüzgarları Kayanın Kadınları” filmi özel gösterimler kapsamında izlenebilecek.

Yıllardır ülkenin hemen bütün coğrafyalarındaki yok olan sesleri arşivleyen ve ülkenin en önemli sanatçılarını destekleyen KALAN MÜZİK de festivalde bir bölüm üstlendi. bu bölümün adı: Bifed “KALAN”

BIFED Joel Bakan’ın yazdığı ve Mark Achbar  ve Jennifer Abbott’un yönettiği dünyanın en fazla ödül kazanan belgesellerinden biri olan “The Corporation” filmiyle 30 Ekim 2014 Perşembe günü başlayacak.

bidef_a3_1

BOZCAADALILAR SİNEMASEVERLERİ AĞIRLAMAYA HAZIR

Festival Başkanı ve Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz süreçle ilgili şunları söyledi: “İlk yılımızda olağanüstü güçlü ve farklı anlatımlara sahip, yepyeni filmler izlemek isteyen bütün sanatseverleri de Bozcaada’da konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Anlamlı bir katılıma sahne olan festivalimize büyük destek sağlamanın ötesinde festivali bizimle birlikte omuzlayan tüm Bozcaadalılar, işadamlarımız, yerel üreticilerimiz, otel, motel, pansiyon, lokanta sahibi hemşerilerimiz yalnızca festivalin onur konukları ve yönetmenlere yönelik karşılıksız destekle kalmayıp, film izlemeye gelecek tüm konuklara %25 ile % 50 arasında indirimler yapacaklar. Böylece festivalimizin en önemli amaçlarından biri olan “öğrenci ve eğiticiler için ders yılı başında önemli bir atölye” olma tasarısı da umarım gerçekleşmiş olacak. Festivalimize ve adamıza yalnızca sinema ile uğraşan sanatçıları değil, ekoloji ile ilgili bütün disiplinlerdeki akademisyenleri, bütün öğrencileri, asistan ve üreticileri davet ediyoruz.”

Festival Komitesi ve Bozcaadalılar festivalin bir şenlik şeklinde geçmesi ve sinemacılar için yeni ve anlamlı bir buluşma noktası olması için büyük bir gayret içindeler. Festival konukları için 3 kişinin yaklaşık 100 – 150 TL civarında konaklayabileceği ve yaklaşık 10-15 TL ile bir öğün yemek yiyebileceği olanaklar yerel işletmeciler tarafından sağlandı. Daha fazla bilgiye www.bifed.org sayfasından ulaşılabilir.

Festival yönetmeni Petra Holzer Bozcaada’nın dünyanın en güzel adalarından biri olduğunu vurguladıktan sonra şunları ilave ediyor: “Çok güzel ve çok kırılgan bir coğrafyadayız. Süratli giden bir arabanın bile bir şeyleri bozduğu, ülkenin şezlongsuz belki de son kumsallarının bulunduğu, betonlaşmamış, bozulmamış, geleneksel üretim ve tarımı modernleştirerek sürdüren insanların yaşadığı bu olağanüstü coğrafyada biz “yerel olana, küçük olana, yavaş olana ve hakiki olana” büyük değer veriyoruz. Yazın adanın karşı karşıya kaldığı büyük nüfus patlamasını belli oranda bütün yıla yayarak daha sağlıklı ve sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Benim en büyük hayallerimden biri Bozcaada’nın örneğin Fransız bir tiyatro ekibinin kışın gelip ön çalışmalarını yaptığı, senaristlerin huzurlu kahvelerimizde senaryolarını yazdığı, müzik guruplarının kayıtlarını yaptığı bir ada haline gelmesi.”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Mayıs Seçkisini Duyurdu

Pedro Almodóvar filmi The Human Voice da seçkide bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

40. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin dokuz filmden oluşan çevrimiçi Mayıs Gösterimleri’nin ilk bölümü, 6-16 Mayıs’ta yapılacak. Mayıs Gösterimlerinin biletleri 5 Mayıs Çarşamba passo.com.tr’de satışa açılacak. Gösterimlerin ikinci bölümü ise 20 Mayıs’tan itibaren yine filmonline.iksv.org’da gerçekleşecek.

İstanbul Film Festivali’nde uluslararası festivallerden merakla beklenen dokuz film, 6-16 Mayıs tarihlerinde filmonline.iksv.org’da çevrimiçi olarak gösterilecek. Mayıs Gösterimleri arasında 2021 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü kazanan, Bence Fliegauf’un Orman – Seni Her Yerde Görüyorum, yine Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–Jüri Ödülü kazanan Bay Bachmann ve Sınıfı, Sundance’ten İzleyici Ödüllü belgesel Ateşle Yazmak, Fildişi Sahili’nin kısa listeye kalan Oscar adayı Kralların Gecesi ve Pedro Almodóvar’ın Jean Cocteau’nun aynı oyunundan uyarladığı iki filmi, İnsan Sesi ve Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar da yer alıyor.

 • 6 Mayıs Perşembe 21.00 – 11 Mayıs Salı 21.01 Dünyanın En Güzel Oğlanı / The Most Beautiful Boy in the World / Kristina Lindström, Kristian Petri
 • 7 Mayıs Cuma 21.00 – 12 Mayıs Çarşamba 21.01 Kralların Gecesi / La Nuit des Rois / Night of the Kings / Philippe Lacôte
 • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 İnsan Sesi / The Human Voice / Pedro Almodóvar
 • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown / Pedro Almodovar
 • 9 Mayıs Pazar 21.00 – 14 Mayıs Cuma 21.01 Orman – Seni Her Yerde Görüyorum / Rengeteg – mindenhol látlak / Forest – I See You Everywhere / Bence Fliegauf
 • 13 Mayıs Perşembe 21.00 – 18 Mayıs Salı 21.01 Ateşle Yazmak / Writing with Fire / Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
 • 14 Mayıs Cuma 21.00 – 19 Mayıs Çarşamba 21.01 Gezegen / El Planeta / Amalia Ulman
 • 15 Mayıs Cumartesi 21.00 – 20 Mayıs Perşembe 21.01 Bay Bachmann ve Sınıfı / Herr Bachmann und seine Klasse / Mr Bachmann and His Class / Maria Speth
 • 16 Mayıs Pazar 21.00 – 21 Mayıs Cuma 21.01 Suzanna Andler / Benoît Jacquot
Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

Festivalin tarihleri güncellendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Bu sene 24. sü düzenlenecek olan “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin tarihleri yenilendi.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran 11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı yapılacak.

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici Ödüllerine layık görülen Writing With Fire programın öne çıkan filmlerinden. Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatıyor.

Programın heyecan veren diğer filmleri arasında ise; Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Memory Box ve Copilot yer alıyor. Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige yönetmenliğinde ana yarışmada gösterilen Memory Box; 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatırken, Panorama bölümünde gösterilen Anne Zohra Berrached imzalı Copilot özellikle başrol oyuncusu Canan Kir’in etkileyici oyunculuğuyla aşkın bizi nasıl çıkışsız bir yola sürükleyebileceğini anlatıyor.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film de Uçan Süpürge’de izleyiciyle buluşacak. Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu, sevgilisiyle buluşmak için Lübnan’dan Paris’e gitmeye çalışan Suriyeli mülteci Sam Hana’nın yaşamının izini süren Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin ve Jasmila Žbanić’in Srebrenitsa’da, Birleşmiş Miletler için tercümanlık yapan Aida’nın savaş sırasında eşinin ve çocuklarının hayatını kurtarma çabasını anlattığı Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida?. Her iki yönetmenin de festivale konuk olarak katılması bekleniyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Yaramaz Çocuklar “52. Visions du Réel Festivali”nde Jüri Özel Ödülü’nü Kazandı

Filmin yönetmen koltuğuna Ahmet Necdet Çupur oturuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yaramaz Çocuklar

Yönetmen koltuğuna Ahmet Necdet Çupur’un oturduğu Yaramaz Çocuklar filmi, 52. Visions du Reel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ahmet Necdet Çupur‘un ilk defa yönetmenlik yaptığı Yaramaz Çocuklar filmi, prömiyerinin gerçekleştirildiği 52. Visions du Reel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali‘nden Jüri Özel Ödülü ile ayrıldı. Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını Liman Film, TS Productions ve Jyoti Film birlikte üstlendi.

Köprüde Buluşmalar ve Antalya Forum’dan ödül ile ayrılan film, Türkiye prömiyerini mayıs aynında 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında gerçekleştirilecek. Film, yirmi yıl önce eğitim için köyünden ayrılan Ahmet Necdet Çupur’un kardeşlerine destek olabilmek için Fransa’dan köyüne dönemsiyle gelişen çatışmaları konu alıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler