Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Başladı

Festival 18 Kasım’a kadar sürecek.

Yayınlandı

tarihinde

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı. Festivalin açılış gecesinde Slovenyalı yönetmen Ziga Virc’in “Houston, Bir Sorunumuz Var!” filmi gösterildi.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen, Anadolu Ajansı’nın (AA) global iletişim ortağı olduğu festivalin açılış töreni Haliç Kongre Merkezi Eyüp Salonu’nda yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Festival Başkanı Ogün Şanlıer, festivalin 3 yılı çok hızlı bir şekilde geride bıraktığını ve bundan sonra da festivalin sürmesini umut ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin çok zor bir yıl geçirdiğini belirten Şanlıer, “Film festivalini yapıp yapmayacağımız hakkında en ufak bir tereddüte düşmeden kollarımızı sıvadık ve kaldığımız yerden devam edelim dedik. Geçen yıl bir söz vermiştik sinemaseverlere, bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması yapacağımıza dair. Çok şükür o sözümüzü de tutmuş olduk. Bu yıl ulusal uzun metraj film yarışmamızı açtık ve 68 film başvurdu. 8 filmimiz finale kaldı.” diye konuştu.

Yapım destek platformu
Şanlıer, festival bünyesinde en önemli konulardan birinin yapım destek platformu olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

TRT ile yaptığımız festival ortaklık antlaşması ile bu yıl yapım destek platformu oluşturduk. Türk sinemasına, film endüstrimize, yapımcılarımıza, yönetmenlerimize herkese ilan ettik bu platformumuzu ve 65 proje başvurusu aldık. Bunların 10 tanesi finale kaldı. Yine onlar da 2 günlük proje destek eğitimi, proje sunum eğitimi aldıktan sonra projelerini sunacaklar.

Festival Koordinatörü Bülent Turgut da bir festivalin en ayırt edici özelliklerinden birinin film seçkileri olduğunu kaydetti.

Seçkileri uzun bir çalışma sonucu hazırladıklarına dikkati çeken Turgut, “Arkamızda çok da güzel filmler bıraktık. Yarışma filmleri dışında çok da güzel seçkiler hazırladık. Etkinliklerimiz, panellerimiz, atölyelerimiz var. Özellikle ekipte amatör ruhu koruyarak, profesyonel olmaya çalışan, yürüyen genç bir festival olarak elimizden geleni yaptık. Umarım beğenirsiniz.” ifadelerini kullandı.

TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı Halid Şimşek ise 3 yıl önce “Televizyon imkanlarını sinema için nasıl seferber ederiz?” sorusu ile bir yolculuğa başladıklarını ve TRT TV Filmleri Projesini başlattıklarını dile getirdi.

Proje kapsamında 33 filmi hayata geçirdiklerinin altını çizen Şimşek, “Bunun bir sonraki ayağı ortak yapımlar ve festivallerdi. Bu yola da geçtiğimiz yıl itibari ile başladık. Bir diğer güzide Antalya Film Festivali’nde de ortaklığımız söz konusu oldu. Saraybosna Film Festivali’nde bir kurumsal iş ortaklığımız oldu ve nihayetinde Boğaziçi Film Festivali’ne geldik.” şeklinde konuştu.

“Boğaziçi Film Festivali’nin duygudaşı olmaktan mutluyuz”
Şimşek, sinemaya yaptıkları katkının kendilerini çok heyecanlandırdığını anlatarak, şöyle konuştu:

Bu sefer daha başka bir heyecanımız var. Çünkü çok yeni ve çok genç, çok profesyonel bir ekip ve iddialı bir organizasyon var. Haliyle, Türk sinemasının gelişimine destek olmayı amaç olarak koymuş bir organizasyon var karşınızda. Bizim de amacımız TRT olarak, zaten Türk sinemasının gelişimine destek olmak. Tüm bu nedenler bir araya gelince bizim heyecanımız katlanarak artıyor. Boğaziçi Film Festivali’nin kurumsal iş ortağı olmaktan, bir parçası olmaktan, her şeyden öte duygudaşı olmaktan mutluyuz, gururluyuz.

IMG_20161110_093909

Festivalde yarışacak filmlerin ve festival jürilerinin tanıtım filmlerinin gösteriminin de yapıldığı gecede, açılış filmi olarak Slovenyalı yönetmen Ziga Virc’in, “Houston, Bir Sorunumuz Var!” filmi gösterildi.

Senaryosunu Ziga Virc ile Bostjan Virc’in kaleme aldığı yaklaşık 90 dakika süren film, ABD’nin 1960’larda, Yugoslavya’nın gizli uzay programını satın almak için yaptığı ve tüm dünyadan gizlediği milyar dolarlık anlaşma efsanesini keşfe çıkarıyor.

Ulusal ve uluslararası birçok filmi sinemaseverlerle buluşturacak festival, panel, söyleşi ve atölye çalışmalarında yerli ve yabancı birçok sinemacıyı ağırlayacak.

Festival, 18 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek kapanış gecesi ve ödül töreniyle sona erecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Onur Ödülü “Marco Bellocchio”ya Verilecek

Onur Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marco Bellocchio

Bu sene 74. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin Onur Ödülü, İtalyan yönetmen “Marco Bellocchio”ya takdim edilecek.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali bu sene 74. kez düzenlenmeye hazırlanıyor. Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Onur Ödülü’nün kime takdim edileceği ise resmi olarak duyuruldu. Onur Ödülü, İtalyan yönetmen Marco Bellocchio‘ya kapanış töreninde takdim edilecek.

Bellocchio ile birlikte Jodie Foster da festivalin açılışında onur konuğu olacak. Usta yönetmenin Marx Can Wait filmi ise 16 Temmuz tarihinde “Rendez-vous with…” etkinliği kapsamında gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler