Uluslararası Altın Çınar Film Festivali’ne Başvurular Başladı

Festivaller

Altın Çınar Uluslararası Film Festivali

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Altın Çınar Film Festivali, Kayseri’de sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

21 – 25 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan festival; yurt dışından ve yurt içinden uzun metrajlı film gösterimleri, konserler, atölye çalışmaları, söyleşiler, ulusal kısa film ve ulusal belgesel film yarışma bölümüyle tüm sinemaseverleri bekliyor.

Yarışmaya katılmak isteyenler, başvurularını 21 Nisan 2014 tarihine kadar yapabilecek.

Uluslararası Altın Çınar Film Festivali’nin yarışma bölümünde bu yıl; kurmaca ve belgesel kategorilerinde filmler yarışacak.

Geçtiğimiz yıl Talas Belediyesi ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi işbirliği ile Talas Kültür ve Sanat Festivali adıyla ilki gerçekleştirilen festivalimiz bu yıl uluslararası boyut kazanarak yolculuğuna devam etmektedir. 9 – 11 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalimize Türkiye genelinden 82 belgesel film başvuru yapmıştı.

Değerlendirmeler sonucunda beş belgesel film ödüle layık görülmüştü. Festival kapsamında uzun metraj film gösterimleri, seminerler, atölye çalışmaları, tarihi geziler, konser ve müzik dinletileri yapılmıştı. Festivale sinema sanatçıları, yönetmenler, yazarlar, akademisyenler, basın mensupları katılmış ve festival bu katılım sayesinde şenlik havasında geçmişti.

Neden Altın Çınar?

Sinemada çınar ağacı çok kültürlülüğü, kadimliliği, köklü bir geçmişi simgeler ve ifade eder. 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Kayseri bu tarih içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin izlerini taşıyan Kayseri, günümüzde sanayi ve ticaret şehri olarak bilinmektedir. Bu festival ile birlikte Kayseri’nin sahip olduğu kültür mozaiği ön plana çıkartılarak şehrin sosyo kültürel hayatına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Talas Kültür ve Sanat Festivali, yürütme ve danışma kurulu kararıyla Uluslararası Altın Çınar Film Festivali olarak isim değişikliğine gidildi. Geçtiğimiz yıl festival heykelciği olarak kullanılan lale yerine ise tasarım aşamasında olan çınar ağacı kullanılacak.

Ulusal Kısa Film Yarışması Yönetmeliğini İndirmek için Tıklayın!

Ulusal Kısa Film Yarışması Başvuru Formunu İndirmek için Tıklayın!

Ulusal Belgesel Film Yarışması Yönetmeliğini İndirmek için Tıklayın!

Ulusal Belgesel Film Yarışması Formunu İndirmek için Tıklayın!

Altın Çınar Uluslararası Film Festivali Afişi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up