Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması’na Başvurular Başladı!

Yayınlandı

tarihinde

untitled (2)

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından Türk Sineması’na yeni yeteneklerin kazandırılmasına katkı sağlamak ve çevreye olan duyarlılığın sinema alanında da göstermek amacıyla düznlenen Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması‘na başvurular 5 Nisan ve 15 Mayıs 2013 arasında yapılabilecek.

Profesyonel ve Amatör olmak üzere iki kategorisi bulunan yarışmaya 30 dakika’dan daha kısa süreli filmlerle başvuru yapılarak, bir yarışmacı en fazla 2 film ile katılabilecek.

KATILIM KOŞULLARI

a. Yarışmaya 2009-2013 yıllarında çekilmiş, çevre konulu filmler katılabilmektedir.

b. Yarışmaya 30 dakikadan uzun olmayan kurmaca ve belgesel türünde filmler başvurabilir.

c. Yarışmaya profesyonel ve amatör olmak üzere iki kategoride başvuru yapılabilir. Herhangi bir kategoride ki başvuru sayısı 10 filmden az olursa, festival komitesi o bölümdeki yarışmayı kapatabilir.

d. Yarışmacı en fazla 2 film ile başvurabilir.

e. Yarışmaya başvuru ücretsizdir.

f. Ön değerlendirme sonucunda her kategori için en az 5, en fazla 10 filmi aday gösterilebilecektir.

g. Yarışmaya herhangi bir teknik formatta çekilmiş yapımlar başvurabilir. Ön değerlendirme için filmlerin 3 adet DVD kopyasının gönderilmesi gerekmektedir.

h. Filmin yapımcısı veya yönetmenlerinden en az birinin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.

ı. Daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak, yarışmaya katılmaya engel değildir.

i. Başvurular yarışma Internet sitesindeki yönergeler izlenerek başvuru formu doldurulduktan sonra, vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilen formun çıktısı imzalanarak, en geç 15 Mayıs 2013 Çarşamba (dahil) gününe kadar filmin üç adet DVD kopyası ile birlikte yarışma adresine ulaştırılmalıdır. Kopyaların her birinin üzerine yönetmenin adı, soyadı, filmin adı, süresi ve yapım tarihi yazılmalıdır. Başvurunun tamamlanabilmesi için, aşağıda belirtilen materyaller de bu tarihe kadar başvuru takip sayfası üzerinden veya posta ile gönderilmiş olmalıdır.

Başvurunun tamamlanması için aşağıdaki materyallerinde filmlerle birlikte bir CD de dijital olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

İstenilen Materyaller:

1. Yönetmenin özgeçmişi (Türkçe ve İngilizce – En fazla 100 kelime)

2. Yönetmenin filmografisi

3. Yönetmenin fotoğrafı (300dpi)

4. Filmin görselleri (2 adet) (300dpi)

5. Filmin konusunun özeti (Türkçe ve İngilizce – En fazla 100 kelime)

j. İstenen materyaller eksiksiz olarak yarışma adresine ulaştırılmadığı sürece filmin DVD kopyaları yarışma merkezine teslim edilse dahi başvuru tamamlanmış sayılmaz.

k. Ön Seçiciler Kurulu, Festival Yürütme Kurulu’dur. Başvuran yapıtlardan katılma koşullarına uygun bulunmayanlar, Ön Seçiciler Kurulu tarafından değerlendirmeye alınmaz.

l. Yarışmaya katılan filmlerin ön seçiminin ardından sonuçlar, son başvuru tarihinden itibaren 10 gün içinde yarışmanın web sayfasından duyurulacaktır. Yarışacak filmlerin gösterim kopyalarının en geç 27 Mayıs 2013 Pazartesi gününe kadar Festival Merkezi’ne ulaştırılması zorunludur. Bu tarihe kadar gönderilmeyen filmler yarışma dışı bırakılır.

n. Festivalin yarışma ve gösterim programlarına kabul edilen veya ön eleme sonucu programlara kabul edilmeyen kısa filmlerin DVD kopyaları, sahiplerine iade edilmeyecek ve festival arşivinde araştırmacıların hizmetine sunulacaktır.

ÖZEL KOŞULLAR

a. Yarışmadan sonra festival arşivinde bulundurulacak olan DVD formatındaki kopyalar ulusal kültürel gösterimler için kullanılabilir. Bu durumda, eğer ulaşılabilirse, başvuru formunda imzası bulunan yapımcı ya da yönetmene haber verilir. Bu gösterimlerden bir gelir sağlanıyorsa, yapılan zorunlu harcamalar kesildikten sonra geri kalan miktar filmin yasal sahibine ödenir. Filmler, Festival sonrasında TV kanalları tarafından yayınlanmak istendiğinde, Festival Yönetimi, yapımcı ile TV kanalı arasında ilişki kurulmasına yardımcı olacaktır.

b. Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu, imzalayan kişiyi bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

c. Yapımlar izleyiciye ve Seçiciler Kurulu’na, Festival Yürütme Kurulu’nun uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında Yürütme Kurulu’na ya da salon yetkililerine, salon, seans ya da program değişikliği önerilemez.

SEÇİCİLER  KURULU’NUN OLUŞUMU VE ÇALIŞMASI

a. Seçiciler Kurulu 5 kişidir ve Festival Yürütme Kurulu tarafından sinema sanatçıları, film yapımcıları, konuyla ilgili bilim adamları, sinema yazarları ve sinema ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilgisi bulunan başka dallardan sanatçılar ve kişiler arasından ve Festival yürütme kurulundan seçilerek oluşturulur.

b. Yarışmanın genel Koordinatörü de Seçiciler Kurulu toplantılarında yer alır.

c. Seçiciler Kurulu, ödüllere ilişkin kararlarını, yönetmeliğin 5. Maddesi’nde belirtilen ödülleri sahiplerine verilmek üzere saptar.

e. 5 kişiden oluşan Seçiciler Kurulu, kararlarını salt çoğunlukla (en az 3 oy) verir.

ÖDÜLLER

Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması’nın dalları ve ödüller şunlardır:

1. En İyi Film = 5.000 TL

2. En İyi Film = 3.000 TL

3. En İyi Film = 2.000 TL

Jüri Özel Ödülü = 1.000 TL

Amatör Kategori

1. En İyi Film = 2.000 TL

2. En İyi Film = 1.500 TL

3. En İyi Film = 1.000 TL

Jüri Özel Ödülü = 500 TL

b. Ödül alanlara plaket ve belgesinin yanında para ödülü verilir.

c. Ödüller, eserler arasında paylaştırılamaz.

d. Seçiciler Kurulu, ödüle değer eser bulamadığı takdirde ödül vermeyebilir.

e. Seçiciler Kurulu isterse gerekçesini açıklayarak yarışmaya katılan filmlerden yalnızca birine Jüri Özel Ödülü adıyla bir ödül verebilir.

f. Yarışmaya başvuran herkese katılım belgesi verilir. Bu yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi Ataşehir Belediyesi Çevre Konulu Film Yarışması Yürütme Kurulu’na aittir. Ulusal Kısa Film yarışmasına katılan yapımcı, yönetmen ve filme katkısı bulunan diğer sanatçılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Bu yönetmelik hakkında yapıma katkısı bulunan sanatçıları haberdar etmek, başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Başvuru Formu: http://www.atasehirkisafilm.com/basvuru_formu.html

İLETİŞİM

Telefon: +90 216 570 50 00 / 1568-1557

Faks: +90 216 687 07 82

E- Posta:  info@atasehirkisafilm.com

 

Sinefesto | Emre Karakuş

video

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler