Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Uçan Süpürge’de Geri Sayım Başladı

Yayınlandı

tarihinde

Uçan Süpürge

17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8 Mayıs’ta başlıyor. Ankaralılar bu yıl, yenilenip canlanmış bir festivalle baharı karşılayacak.

42 ülkeden 130 film, bir hafta boyunca Kızılırmak Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde sinemaseverleri bekliyor. Festivalin etkinlikleri ise şimdiden göz kamaştırıyor.

İşte etkinliklerin bilançosu

Festivalde filmlerin yanı sıra birçok etkinlik de hafta boyunca Ankaralılara ulaşacak. İşte etkinliklerin dökümü: Bir fotoğraf sergisi, bir tiyatro oyunu, üç sinema atölyesi, bir açıkhava atölyesi, bir panel ve bir parti.

İlklerin festivali

Türkiye’de alanında bir ilk olan ve 17 yıldır seyircilerinin desteğiyle kesintisiz olarak düzenlenen Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, sinemamızın dört starı olarak bilinen Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın’ı ilk kez buluşturmuştu. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nin her yıl bir jüri göndererek film ödülü verdiği dünyadaki tek kadın film festivali olan Uçan Süpürge’de bugüne dek yerli ve yabancı pek çok filmin de ilk gösterimi yapıldı.  

Dünyanın filmi Ankara’ya geliyor

Festivale bu yıl 650 film başvurusuyla rekor kırıldı. Bunların ancak 130’u gösterim programına alınabildi. Uçan Süpürge; festivallerde seyircilerin her yıl merakla beklediği İran, Almanya, İsveç, Kanada gibi ülkelerin yanı sıra, Gana, Tacikistan, Slovakya gibi, sineması fazla tanıdık olmayan ülkelerden de filmleri seyircisiyle buluşturuyor. Uçan Süpürge bu yıl da seyircilerine komediden drama, gerçek öykülerden kurmacalara kadar dünyanın dört bir köşesinden uzun, kısa, belgesel ve canlandırma filmlerle dopdolu bir festival vadediyor. Bu filmlerin bazıları yönetmenleri veya oyuncularının katılımıyla gösterilecek.

Ankara’nın sinemalarıyla dayanışma

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali gösterimlerini uzun yıllardır Kızılırmak Sineması’nda yapıyor. Uçan Süpürgeliler şöyle diyor: “Kızılırmak Sineması’nı tercih etmemizin nedeni, başkentin elinde kalan son festival sinemalarından biri olmasıdır. Sinemalar birer birer kapandı, yerine otopark açıldı, seyircilere AVMler dışında seçenek bırakılmadı. Kentin belleği olan kültür sanat mekanlarına sahip çıkmak eşitlik ve adalet mücadelemize dahil. Çünkü bu mekanları kadınlar da kullanıyor.”

Yüzde 10 barajı aşılamıyor!

2013 yılında Türkiye’de 88 yerli film vizyona girdi. Bunlardan sadece 8’inin yönetmeni kadın. 2 filmde ise kadınlar ortak yönetmen. Sinemada kadın emeğinin desteklenmesi için 1998’den beri düzenlenen Uçan Süpürge, vizyonda kadın yönetmenler yüzde 10’luk oranına dikkat çekiyor ve “Erkek egemen kuralların işlediği sinema sektöründe kadınların sesini daha çok duymak ve duyurmak için bu festival var!” diyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler