Uçan Süpürge Törenle Başladı

Festivaller Genel Manşet

 

8726228477_9f1144d40b_o

Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Çankaya Belediyesi ve Ankara Genç İşadamları Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen 16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Opera’da düzenlenen törenle başladı.

Sinema ve tiyatro oyuncuları Laçin Ceylan ve Yetkin Dikinciler’in sunduğu tören seyircileri 70’li yıllara götürdü. İlk kez ‘temalı açılış töreni’ yapan Uçan Süpürge, 1970’lerden bir oturma odası dekorunda Perihan Savaş, Zeynep Aksu ve Suzan Kardeş’i ağırladı. Gazeteci Elif Özmenek Çarmıklı’nın hazırladığı açılış töreninde bu sanatçılar sinemaya nasıl başladıklarını anlattılar.

Gecenin en çok alkış alan ânı, tiyatronun çınarı Yıldız Kenter’e festivalin özel ödülünün sunulduğu andı. Kenter’e ödülünü Uçan Süpürge Derneği’nin Yönetim Kurulu üyeleri, festival ekibi ve gönüllüleri hep birlikte verdi. Sadece dört yıl süren sinema kariyerine rağmen unutulmayan yıldızlardan olan Zeynep Aksu, Onur Ödülü’nü Kültür Bakanlığı bakan yardımcısı Abdurrahman Arıcı’dan aldı. Sinemamızın unutulmaz oyuncularından Perihan Savaş’a Onur Ödülünü Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık takdim etti. Geceyi şarkılarıyla renklendiren Suzan Kardeş ise Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü film yönetmeni Biket İlhan’ın elinden aldı.

ucan_supurgeye_basvurular_basladi_h1104Yılmaz Güney’in 1974’te çektiği “Arkadaş” filminin aynı adlı parçası, ilk yorumcusu Melike Demirağ’ın sesinden Uçan Süpürge’nin sahnesinde yankılandı. Açılış töreninde sahne alacak olan Melike Demirağ, “Arkadaş” parçasının yanı sıra, 70’lerin hitlerinden “Hayat Bayram Olsa”yı da seslendirirken ödül alan sanatçılar ve festival ekibi beyaz balonlarla sahnede şarkıya eşlik etti.

Kadın Bisikletçiler Ağı’nın Uçan Süpürge’ye ithaf ettiği turu, açılış töreni öncesi Opera binasının önünde noktalandı. Bisikletli kadınlar afişler ve balonlarla festivale gelip destek ve dayanışma mesajı verdiler.

Uçan Süpürge’nin çocuk evlilikleri hakkında yaptığı çalışmalar nedeniyle üyesi olduğu “Uluslararası ECPAT” örgütü 10 kişilik bir heyetle açılıştaydı. Onlara, Uçan Süpürge’nin öncülüğünde kurulan Çocuk Gelinlere Hayır Platformu’nun hukuk danışmanı Şahin Antakyalıoğlu eşlik etti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlileri Deniz İnsel ve Seray Doğanyiğit’in teşvikiyle öğrencilerin kurduğu “BiPR” adlı ajansın 13 gönüllüsü festivalin basın ilişkilerine katkıda bulunmakla kalmadı, açılış törenine de katıldı.

Festivalin açılış ve ödül törenine yurt içi ve dışından çok sayıda oyuncu, sinema yazarı ve yönetmen de katıldı.

© Sinefesto | Emre Karakuş

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up