Uçak Korkusunu Tetikleyen 11 Film

Liste

Mehmet Furkan Bülbül hazırladı.

Sully

Sully (2016) IMDb: 8

15 Ocak 2009 tarihinde US Airways’in 1549 sefer sayılı uçuşu, kalkıştan çok kısa bir süre sonra her iki motora kuş çarpması sonucu mecburi olarak Hudson Nehri’nde son bulmuş, can kaybı yaşanmayan olayda uçağı başarılı bir şekilde nehre indiren pilot Chesley “Sully” Sullenberger bir halk kahramanı ilan edilmişti.

Lakin bu kahramanlık Chesley “Sully” Sullenberger’ın hayatındaki fırtınalı günlerin habercisi olarak görülmesine neden olmuştur. Zira kaza mercek altına alınır ve Sully’nin kazada hata yapıp yapmadığı araştırılır.

Sully bir kahraman mıdır yoksa, 155 yolcunun canını tehlikeye atan ve bir uçağı enkaza çeviren beceriksiz bir pilot mudur?

Gökyüzündeki Dehşet (2010)  IMDb:4,9

Uçakları gizemli bir arıza yapan acemi bir pilot ve dört arkadaşının, kötü niyetli esrarengiz bir güç tarafından düşürülmeye çalışılmasını konu alıyor.

_______

Uçuş 7500 (2014)     IMDb: 4,4

273 yolcusuyla Los Angeles’tan Tokyo’ya uçan bir uçakta geçen korku dolu 10 saatlik bir yolculuk… Evli bir çift ve iki arkadaşlarının Japonya’ya giden uçaktaki yolculukları sırasında uçağın doğaüstü bir şekilde türbülansa girmesi ve olağandışı yaratıklar tarafından saldırıya uğramasının hikâyesi.

_______

Gece Uçuşu (2005)     IMDb:6,6

Lisa Reisert uçak yolculuğundan nefret eden bir kadındır. Miami’ye yapmak zorunda kaldığı gece uçuşu sırasında terörün yanı başında olduğunu fark edecektir. Uçağın havalanışından kısa süre sonra Lisa’nın yanındaki koltukta oturan Jackson adlı bir adam,uçağa asıl biniş sebebinin zengin bir iş adamını öldürmek olduğunu eğer lisa kendisine yardım etmezse babasının tehlikede olduğunu söyler.
Yeryüzünden 10.000 metre yüksekteki uçağın içinde tuzağa düşen Lisa’nın kaçacak yeri yoktur. Babasının hayatını ve kendi hayatını tehlikeye atmamak için çevreden yardım istemeye de cesaret edemez. Saniyeler hızla ilerlerken zamanın azaldığını bilmektedir. Çaresizlik içindedir. Kendisini rehin alan acımasız kişiyi alt etmenin ve olası bir cinayeti önlemenin yolunu bulmaya çalışır.

_____

Uçuş 93 (2006) IMDb: 6,0

Amerikan topraklarında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük terörist saldırının yaşandığı 11 Eylül 2001 günü kaçırılan 93 sefer sayılı uçağın yolcularının, mürettebatın ve uçuş kontrolörlerinin yaşadığı korku ve dehşet ortamının öyküsü anlatılır.

______

Non Stop (2014) IMDb 7,4

Hava mareşali Bill Marks, bir New York-Londra seyahatinde telefonuna hem kendisini hem de uçaktaki yolcuları tehlikeye atacak bir takım mesajlar gelir. Jaume Collet Serra’nın yönettiği bu film heyecandan yerinizde duramayacağınız cinsten.

_____

Uçuş Planı

Uçuş Planı (2005)   IMDb:6,2

Kyle Pratt’ adındaki uçuş mühendisinin eşi Berlin’de henüz vefat etmiştir. Genç kadın şimdi kocasının tabutu ve altı yaşındaki kızı Julia ile birlikte New York’a geri dönmektedir. Uçak havalandıktan üç saat kadar sonra Kyle bir anda uyanıp kızının yanında olmadığını fark eder. İki katlı bir uçak olduğu için son derece endişeli olan anne, kızını aramak için birçok ayrı kısma girmek zorundadır. Bu sırada hostesler aslında uçuşun başından itibaren yanında bir çocuk olmadığını hatta böyle bir ismin yolcu kayıtlarında da bulunmadığını iddia ederler. Kyle iddia ettikleri gibi gerçekten aklını mı yitirmektedir yoksa toplu bir komplo içinde midir?

______

Con Air (1997)   IMDb: 6,8

Şartlı tahliye edilen Cameron Poe tüm zamanların en belalı suçlularını taşıyan bir uçakta karısı ve kızına kavuşmayı beklemektedir. Ancak bir anda kendini bir uçak kaçırma olayının içinde bulur. Cameron, bu katliamdan mahkum olmuş canavar ruhlu adamlarla kavga ederken, bir hükümet ajanı da aceleci amirinin uçağı düşürme emri vermemesi için savaş verir.

_____

Uçakta Dehşet (2010)   IMDb -yok-

Robert Stevens ayrılıkçı bir Nazi ırkçısıdır ve tehlikeli bir teröristtir. Ekibiyle birlikte Amerika’nın çeşitli hapishanelerinde hükümlü olan aryan kardeşlerinin (safkan Alman ırkı olduğuna inanılan bir Nazi deyişidir) salınması için bir uçak kaçırır. Kaçırdığı uçak sıradan bir uçak değildir çünkü uçakta çok gizli Amerikan Ulusal Belgelerinin bulunduğu bir çanta vardır ve bu çantayı da özel ajanlar korumaktadır. Ayrıca uçağın kaptan pilotu da, A.B.D. Başkanının kardeşidir. Artık bu kaçırma olayı ulusal bir olay haline gelmiştir ve uçaktaki tüm yolcuların önemli olmasının haricinde gizli belgeler ve başkanın kardeşi de vardır. Özel ajanlardan, Gina Vitale şans eseri teröristler eyleme başlamadan az önce uçağın ambar bölümüne kaçabilmiştir. Artık uçakta teröristleri durdurabilecek tek eğitimli devlet görevlisi odur. Kaptan pilot Joseph’de uçağı sağ salim düşürmeden yere indirmek için insanüstü bir çaba sarf etmek zorundadır.

______

Hava Kuvvetleri Bir (1997) IMDb:6,4

Başkan Marshall, karısı, kızı ve üst düzey hükümet görevlileriyle birlikte, dünyanın en güvenli ve korumalı başkanlık uçağıyla evlerine dönmektedirler. Uçak, kalkar kalkmaz amansız terörist Korshunov’un liderliğini yaptığı radikal komünistler tarafından kaçırılır.

______

407 Dark Flight 3D IMDb 4.2

Genç bir hostes olan New on yıl önce düşen bir uçaktan mucizevi bir şekilde sağ çıkmayı başarmıştır. New bu kazaya intikam almak isteyen bir ruhun neden olduğu konusunda ısrarcıdır. Ancak bu inancı çevresindekileri huzursuz etmektedir. Bu nedenle terapiye gitmek zorunda kalır. Terapinin ardından New yeniden uçmaya hazırdır. Ama ilk uçuşunda, rahatsız edici bir hisse kapılır. İçinde bulunduğu uçağı daha önce de gördüğünü düşünen New bir süre sonra aslında bu uçağın on yıl önce yere çakılan uçak olduğunu fark eder. New dehşete kapılır ama uçak içindeki kötü ruhlarla birlikte havalandığı için yapabileceği bir şey yoktur. Ruhlar New’u bu kez öldürmeye kararlıdır.

__________

Flight IMDb 7.3

Başarılı bir pilot Whip, düşmekte olan bir uçağı bütün pilotluk yeteneklerini kullanarak çok sıra dışı bir biçimde, en az hasarla yere indirmeyi başarır; mürettebatla birlikte uçaktaki pek çok insanın da hayatı kurtulur. Whip hastanede gözünü bir kahraman olarak açar ama kaza soruşturmasında hiç beklemediği bir ithamla karşılaşır. Raporlar kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir. Bir yandan kurtardığı hayatlar, hiç kimsenin o uçağı kendisi gibi indiremeyeceğini söylerken bir yandan da hakkında açılan mahkeme ile uğraşmak durumundadır.

_____

Bonus: Airplane! IMDb: 7.8

Slapstick komedinin klasik örneklerinden Airplane! birçok listede gelmiş geçmiş en komik film olarak geçiyor. ZAZ ekibinin felaket filmlerini tiye aldığı Airplane!’de hem yolcular hem de pilotlar gıda zehirlenmesine maruz kalınca, bütün gözler geçirdiği bir kaza sonucu uçmaktan korkan eski pilot Ted Striker’a çevrilir. Ted’in uçağa binme amacı ise uçuş görevlisi olan eski sevgilisinin gönlünü yeniden kazanmaktır.

_____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up