Üç Yol’a Kosova’dan Ödül

Festivaller

üçyol2

Bosna’da yaşanan katliam sonrasında kayıpları ve toplu mezarları konu edinen ilk yerli film özelliği taşıyan “Üç Yol” Pristina Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Oyuncu Ödülü’ne değer görüldü.

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal ve 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşan, 4. Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışma Kategorisinde yer alan, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından 2013 yılının en iyi film ödülüne layık görülen Üç Yol, 1 – 10 Şubat tarihleri arasında İran’ın başkenti Tahran’da bu yıl 32.’cisi düzenlenen Fecr Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü “Kristal Simorg”u kazanmıştı.

Film Hakkında Geniş Bilgi için Tıklayın!

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

Filmin Foto Galerisi için Tıklayın!

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın yaptığı ve başrollerinde, Nik Xhelilaj, Turgay Aydın, Rıza Akın, Kristina Kerepela, Alma Terzic ve Faketa Salihbegovic’in yer aldığı ‘Üç Yol’ filmi, Priştina Uluslararası Film Festivali’nde Bal-kan yarışması bölümünde gösterildi. Festival izleyicisinin büyük beğenisini kazanan film, gösterim sonrası uzun süre alkışlandı.

Ünlü yönetmen Andrey Tarkovski ile tiyatro çalışmasında bulunmuş olan David Godhard, uzun süredir bu şekilde zevk alarak Tarkovski’nin izinden giden bir film izlemediğini bu yüzden gurur duyduğunu belirtti.

Pristina Uluslararası Film Festivali’nin ödül gecesi 2 Mayıs gecesi Priştina Ulusal Tiyatro salonunda gerçekleşti. Bal ve Kan isimli yarışma bölümünün jüri başkanı ‘Üç Yol’ filminin başrol oyuncusu Nik Xhelilaj’a ‘Goddes’ ismini taşıyan, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü sundu.  Nik Xhelilaj, ‘Üç Yol’ filminde Bosna’da toplu mezarlardan kayıpları çıkaran, Türkiyeli bir şair olan Bünyamin’i canlandırmıştı.

5 – 15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali yarışma bölümüne seçilen “Üç Yol” 6 – 10 Mayıs tarihlerinde Tunus Med Memories Film Festivali, 15 – 19 Mayıs’ta  Gaziantep 4. Nar Film Festivali, 21-25 Mayıs tarihlerinde  2. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nde izleyicilerle buluşacak.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up