Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

“Üç Yol”a Çin ve İspanya’dan Ödül

Yayınlandı

tarihinde

Üç Yol4

Faysal Soysal imzalı film, Çin’deki Xi an Silk Road Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Madrid El Ojo Cojo Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

25 Ekim 2013 tarihinde gösterime giren Üç Yol, ilk olarak Eskader’den yılın en iyi filmi, Fecr Film Festivali’nden en iyi senaryo ve ardından Priştina’dan en iyi erkek oyuncu ve Ankara’dan ‘Umut veren genç yönetmen’ ödüllerini almıştı. Ardından ‘Üç Yol’ filmi, 4-12 Eylül 2013 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da 10. İslam Dünyası Film festivalinde ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Kazan’dan sonra 4. Van Gölü Film Festivalinde, En iyi görüntü, En iyi sanat yönetmenliği, en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu olmak üzere 4 ödül aldı.

Uluslararası Kültürel Prestiji yüksek olan Madrid El Ojo Cojo film Festivalin’de 8 Ekim’de ‘Taşıdığı şairane ritim ve duygusal yoğunluk sebebiyle’ Özel Jüri özel ödülünü alan Üç Yol filmine 12. Ödül Çin’in en kadim şehirlerinden olan Xi an Silkroad (İpekyolu) film festivalinden geldi. Silk Road Film Festivali’nin yarışma bölümünde gösterilen ‘Üç Yol’ filmi Çinli sinemaseverlerin büyük beğenisini kazanarak 26 Ekim tarihinde gerçekleşen ödül töreninde En İyi Senaryo ödülünü aldı. Jüri bu ödülün verilme sebebi olarak şu açıklamayı yaptı.

“Üç Yol filmi insanlığın evrensel değerlerine, savaş sonrasında oluşan travmaların psikolojik yansımalarını kullanarak işaret ediyor. Film bilinç akışının izleğinde yeni bir ifade dili bularak rüya ile gerçeğin muhteşem kombinasyonunu güçlü bir sanatsal yaklaşımla ortaya koyuyor. Böylece seyircinin dünyasını aşk, umut ve hakikate inanç ile aydınlatıyor.”

‘Üç Yol’ filmi, 11 – 12 Kasım tarihlerinde Suç ve Ceza Filmleri Festivali kapsamında Kadıköy Rex ile Beyoğlu Atlas Sinemalarında gösterildi. Festival kapsamındaki film gösterimlerine yönetmen ve film ekibi katılarak gösterim sonrası seyircilerin sorularını cevapladı. Üç Yol’un Festival Yolculuğundaki yeni durağı ise 2015 Roma Overlook Film Festivali olacak.

Festival Gösterimleri ve Ödüller

Eskader Sanat Eleştirmenleri- 2013’ün En İyi Türk Filmi Ödülü

32. Fajr Uluslarası Film Festivali / İran-En İyi Senaryo

6. Pristina Uluslararası Film Festival / Kosova- En İyi Oyuncu

25. Ankara Film Film Festivali – En İyi Umut Veren Yönetmen

8. Asia Pacific Screen Ödülleri 2014 / Yarışma Filmi

10. Kazan İslam Dünyası Film Festivali / Rusya-Tataristan-Jüri Özel Ödülü

4. Van Gölü Film Festivali / En iyi Görüntü Yönetmenliği- Şahin Sisic

4. Van Gölü Film Festivali / En iyi Sanat Yönetmenliği- Baran Uğurlu

4. Van Gölü Film Festivali / En iyi Erkek Oyuncu- Nik Xhelilaj

4 . Van Gölü Film Festivali / En iyi Kadın Oyuncu-Kristina Krepela

El Ojo Cojo Film Festivali / İspanya / Jüri Özel Ödülü

Xi an Silk Road Film Festival / Çin / En İyi Senaryo

50. Uluslarası Antalya Altın Portakal Film Festivali

4. Uluslarası Malatya Film Festivali

13. Frankfurt Türk Film Festivali

4. Gaziantep Nar Film Festivali

2. Kayseri Altın Çınar Film Festivali

Med Memories-Heritage Film Festivali-Tunus

2.İpek Film Festivali / Kosova

12. Ischia Film Festivali / İtalya

16. Uruguay Kış Film Festival / Uruguay

20. Saraybosna Film Festivali / Bosna Hersek

15. New York Woodstock Müsezi Film Festivali / ABD

9. Güney Kıbrıs Film Festivali / Kıbrıs

9. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali / Türkiye

Sir Charli Darwin Film Festivali / İngiltere

Overlook Film Festivali / İtalya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

“Köprüde Buluşma: Diziler” Atölyesi İçin Proje Başvuruları Açıldı

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşma: Diziler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşma: Diziler” atölyesi Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2022.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenecek “Köprüde Buluşma: Diziler”  Türkiye’den geliştirme aşamasındaki dizilerin üretim ve uluslararası ortak yapım potansiyellerini geliştirmek amacı ile düzenleniyor.

Bu yıl ilk kez OGM Pictures’ınsponsorluğuyla gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Diziler kapsamında yapılacak atölyeye seçilen yazar, yönetmen ve yapımcılar uluslararası sinema ve televizyon profesyonelleri (yapımcılar, dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, TV kanal temsilcileri) ile birebir toplantılar yapacaklar. Atölye sonunda seçilecek bir projeye 30.000 TL değerinde OGM Pictures Özel Ödülü takdim edilecek. .

“Köprüde Buluşma: Diziler”, seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Belgesel, animasyon, komedi, aile, çocuk ve biyografi dizileri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrıya her formattan dizi projesi ile başvuru yapabiliyor.

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı Filmler Berlin Film Festivali’nde

TRT 72. Berlin Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Berlin Film Festivali

TRT ortak yapımı ve TRT destekli iki film, dünyanın en önemli film festivallerinden 72. Berlin Film Festivali’nde yarışacak. Festivalin ana yarışmasında TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” yarışırken, “Panorama” bölümünde ise TRT ortak yapımı “Klondike” yer alıyor.

Dünyanın en önemli beş film festivalinden biri olan Berlin Film Festivali’nde yer alacak filmler açıklandı. Bu yıl 10-16 Şubat tarihleri arasında 72. kez düzenlenecek olan Berlin Film Festivali’nde TRT ortak yapımı ve TRT destekli iki film yarışacak. Ana yarışmada TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” (A Piece of Sky), “Panorama” bölümünde ise TRT ortak yapımı “Klondike” yer alıyor.

Berlin Film Festivali Ana Yarışma Bölümü’nde TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça”

İsviçre-Almanya ortak yapımı TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” filmi, Berlin Film Festivali Ana Yarışması’nda yarışacak. Michael Koch’un yönettiği ve Christof Neracher’in yapımcılığını üstlendiği film, her yıl dünyanın dört bir yanından yüzlerce filmin başvurduğu Berlin Film Festivali Ana Yarışma Bölümü’ne seçilen 18 filmden birisi oldu.

Anna ve kocası Marco’nun İsviçre’nin ücra ve küçük bir köyündeki yaşamını ve Marco’nun beyin tümörü nedeniyle gittikçe hastalanması ile Anna’nın ölüme giden yolda sevgiyi ve aşkı daim kılmaya çalışmasını anlatan film, yönetmeni ikinci uzun metraj filmi. Film, geçtiğimiz Ağustos ayında 55. kez düzenlenen ve dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Karlovy Vary Film Festivali’nin endüstri bölümü Eastern Promises’ta kurgu aşamasındaki film projelerinin yarıştığı First Cut+ kategorisinde “TRT Ödülü” kazanmıştı.

TRT ortak yapımı “Klondike” Panorama bölümünde yarışacak

Berlin Film Festivali’nin en güçlü bölümlerinden biri olan; günümüz dünya sinemasının en yeni, cesur ve yaratıcı filmlerine yer veren “Panorama” bölümünde, TRT ortak yapımı “Klondike” yarışacak. Dünya prömiyerini önümüzdeki günlerde Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirecek olan film, hemen ardından şubat ayında Berlin Film Festivali’nde gösterilecek.

2020’de gerçekleştirilen 12 Punto’da TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü alan Ukrayna-Türkiye ortak yapımı filmin yönetmenliğini Maryna Er Gorbach, ortak yapımcılığını ise Mehmet Bahadır Er üstleniyor. Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan hamile bir kadın olan Ira’nın ayrılıkçı gruplar tarafından köyünün kuşatılmasına rağmen evini terk etmeyişiyle başlayan “Klondike”, 17 Temmuz 2014 günü Ira ve ailesinin kendilerini uluslararası bir uçak kazası felaketinin merkezinde bulmalarını konu alıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

2022 Sundance Seçkisi Sanal Olarak İzlenebilecek

Festival 20 Ocak’ta başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

20 Ocak’ta başlayıp 10 gün sürecek “2022 Sundance Film Festivali” seçkisinin biletleri, festivalin web sitesi üzerinden satışa çıkacak.

Amerikan bağımsız sinemasının en önemli destekçisi olan, Hollywood film endüstrisi ve onun Oscar temelli üretim şemasına alternatif getirme amacında faaliyetlerini sürdüren “2022 Sundance Film Festivali“ne geri sayım başladı. Birçok auteur yönetmeni bir araya getirecek festival daha önce, artan COVID-19 vakaları nedeniyle sanal ortamda düzenlenme kararı aldığını açıklamıştı.

2022 için yarı sanal yarı fiziki gösterimleri planlayan festival, dünyayı etkisi altına almış pandemi nedeniyle bu sene de tamamen sanal ortamda düzenlenecek. 20 Ocak‘ta başlayıp 10 gün sürecek festivalin sanal gösterimlerinin biletleri ise festivalin web sitesi üzerinden satışa çıkacak.

Festivalin sanal olarak seyriciye sunacağı önemli filmler arasında ise şunlar bulunuyor:

The Worst Person in the World / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak gösterim.

After Yang / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Dual / 22 Ocak’ta prömiyer, 24-25 Ocak gösterim.

When You Finish Saving the World / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak’ta gösterim.

Cha Cha Real Smooth / 23 Ocak’ta prömiyer, 25-26 Ocak’ta gösterim.

A Love Song / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak’ta gösterim.

Master / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Watcher / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Emily The Criminal / 24 Ocak’ta prömiyer, 26-27 Ocak’ta gösterim.

Collider

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler