Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

“Üç Yol”a Çin ve İspanya’dan Ödül

Yayınlandı

tarihinde

Üç Yol4

Faysal Soysal imzalı film, Çin’deki Xi an Silk Road Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Madrid El Ojo Cojo Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

25 Ekim 2013 tarihinde gösterime giren Üç Yol, ilk olarak Eskader’den yılın en iyi filmi, Fecr Film Festivali’nden en iyi senaryo ve ardından Priştina’dan en iyi erkek oyuncu ve Ankara’dan ‘Umut veren genç yönetmen’ ödüllerini almıştı. Ardından ‘Üç Yol’ filmi, 4-12 Eylül 2013 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da 10. İslam Dünyası Film festivalinde ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Kazan’dan sonra 4. Van Gölü Film Festivalinde, En iyi görüntü, En iyi sanat yönetmenliği, en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu olmak üzere 4 ödül aldı.

Uluslararası Kültürel Prestiji yüksek olan Madrid El Ojo Cojo film Festivalin’de 8 Ekim’de ‘Taşıdığı şairane ritim ve duygusal yoğunluk sebebiyle’ Özel Jüri özel ödülünü alan Üç Yol filmine 12. Ödül Çin’in en kadim şehirlerinden olan Xi an Silkroad (İpekyolu) film festivalinden geldi. Silk Road Film Festivali’nin yarışma bölümünde gösterilen ‘Üç Yol’ filmi Çinli sinemaseverlerin büyük beğenisini kazanarak 26 Ekim tarihinde gerçekleşen ödül töreninde En İyi Senaryo ödülünü aldı. Jüri bu ödülün verilme sebebi olarak şu açıklamayı yaptı.

“Üç Yol filmi insanlığın evrensel değerlerine, savaş sonrasında oluşan travmaların psikolojik yansımalarını kullanarak işaret ediyor. Film bilinç akışının izleğinde yeni bir ifade dili bularak rüya ile gerçeğin muhteşem kombinasyonunu güçlü bir sanatsal yaklaşımla ortaya koyuyor. Böylece seyircinin dünyasını aşk, umut ve hakikate inanç ile aydınlatıyor.”

‘Üç Yol’ filmi, 11 – 12 Kasım tarihlerinde Suç ve Ceza Filmleri Festivali kapsamında Kadıköy Rex ile Beyoğlu Atlas Sinemalarında gösterildi. Festival kapsamındaki film gösterimlerine yönetmen ve film ekibi katılarak gösterim sonrası seyircilerin sorularını cevapladı. Üç Yol’un Festival Yolculuğundaki yeni durağı ise 2015 Roma Overlook Film Festivali olacak.

Festival Gösterimleri ve Ödüller

Eskader Sanat Eleştirmenleri- 2013’ün En İyi Türk Filmi Ödülü

32. Fajr Uluslarası Film Festivali / İran-En İyi Senaryo

6. Pristina Uluslararası Film Festival / Kosova- En İyi Oyuncu

25. Ankara Film Film Festivali – En İyi Umut Veren Yönetmen

8. Asia Pacific Screen Ödülleri 2014 / Yarışma Filmi

10. Kazan İslam Dünyası Film Festivali / Rusya-Tataristan-Jüri Özel Ödülü

4. Van Gölü Film Festivali / En iyi Görüntü Yönetmenliği- Şahin Sisic

4. Van Gölü Film Festivali / En iyi Sanat Yönetmenliği- Baran Uğurlu

4. Van Gölü Film Festivali / En iyi Erkek Oyuncu- Nik Xhelilaj

4 . Van Gölü Film Festivali / En iyi Kadın Oyuncu-Kristina Krepela

El Ojo Cojo Film Festivali / İspanya / Jüri Özel Ödülü

Xi an Silk Road Film Festival / Çin / En İyi Senaryo

50. Uluslarası Antalya Altın Portakal Film Festivali

4. Uluslarası Malatya Film Festivali

13. Frankfurt Türk Film Festivali

4. Gaziantep Nar Film Festivali

2. Kayseri Altın Çınar Film Festivali

Med Memories-Heritage Film Festivali-Tunus

2.İpek Film Festivali / Kosova

12. Ischia Film Festivali / İtalya

16. Uruguay Kış Film Festival / Uruguay

20. Saraybosna Film Festivali / Bosna Hersek

15. New York Woodstock Müsezi Film Festivali / ABD

9. Güney Kıbrıs Film Festivali / Kıbrıs

9. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali / Türkiye

Sir Charli Darwin Film Festivali / İngiltere

Overlook Film Festivali / İtalya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Bir Düş Gördüm Filmine Nepal’den Büyük Ödül

Festival yoluculuğu ödüller ile devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Düş Gördüm

Murat Çeri’nin ilk sinema filmi olan Bir Düş Gördüm, festival yolculuğuna topladığı ödüller ile devam ediyor.

2018 yılında Malatya Film Festivali’nin Platform Seçkisine kalan ve projeler arasından birinci olup TRT ön alım desteğini kazanan, TRT Ortak Yapımı olarak yola çıkan Bir Düş Gördüm filmi uluslararası adıyla In My Dream Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve festivallerinden ödüller almaya devam ediyor.

Geçen hafta Hindistan’da düzenlenen 11. Dada Saheb Phalke Film Festival-22’de ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan Bir Düş Gördüm filmi Nepal’den de ödülle döndü. Film, Nepal Uluslararası Film Festivalinde ‘En İyi Uzun Metrajlı’ filme verilen IFFS Don Kişot Ödülü’nü kazanarak yeni bir başarıya imza attı.

TRT Ortak Yapımı filmin konusu ise şu şekilde: Tarık 8-10 yaşlarında Şehirli bir çocuk. Babası bir araba kazasında ölür; Kendisi hafıza kaybı geçirir. Annesi ise hastanede komadadır. Kimsesi olmadığı için köye dedesiyle ninesinin yanına gönderilir. Tarık kazadan sebep Hiçbir şey hatırlamasa da sürekli geçmişiyle ilgili simgesel rüyalar görür. Günlerden bir gün evlerinin orada arabanın çarptığı bir eşek ölü bulunur. Bu eşeğin yeni doğmuş bir de sıpası vardır. Tarık bu Sıpayla kendi durumu arasında bir bağ kurar. Ve onu yaşatmayı kendine vazife bilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Mayıs Seçkisini Duyurdu

Pedro Almodóvar filmi The Human Voice da seçkide bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

40. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin dokuz filmden oluşan çevrimiçi Mayıs Gösterimleri’nin ilk bölümü, 6-16 Mayıs’ta yapılacak. Mayıs Gösterimlerinin biletleri 5 Mayıs Çarşamba passo.com.tr’de satışa açılacak. Gösterimlerin ikinci bölümü ise 20 Mayıs’tan itibaren yine filmonline.iksv.org’da gerçekleşecek.

İstanbul Film Festivali’nde uluslararası festivallerden merakla beklenen dokuz film, 6-16 Mayıs tarihlerinde filmonline.iksv.org’da çevrimiçi olarak gösterilecek. Mayıs Gösterimleri arasında 2021 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü kazanan, Bence Fliegauf’un Orman – Seni Her Yerde Görüyorum, yine Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–Jüri Ödülü kazanan Bay Bachmann ve Sınıfı, Sundance’ten İzleyici Ödüllü belgesel Ateşle Yazmak, Fildişi Sahili’nin kısa listeye kalan Oscar adayı Kralların Gecesi ve Pedro Almodóvar’ın Jean Cocteau’nun aynı oyunundan uyarladığı iki filmi, İnsan Sesi ve Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar da yer alıyor.

  • 6 Mayıs Perşembe 21.00 – 11 Mayıs Salı 21.01 Dünyanın En Güzel Oğlanı / The Most Beautiful Boy in the World / Kristina Lindström, Kristian Petri
  • 7 Mayıs Cuma 21.00 – 12 Mayıs Çarşamba 21.01 Kralların Gecesi / La Nuit des Rois / Night of the Kings / Philippe Lacôte
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 İnsan Sesi / The Human Voice / Pedro Almodóvar
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown / Pedro Almodovar
  • 9 Mayıs Pazar 21.00 – 14 Mayıs Cuma 21.01 Orman – Seni Her Yerde Görüyorum / Rengeteg – mindenhol látlak / Forest – I See You Everywhere / Bence Fliegauf
  • 13 Mayıs Perşembe 21.00 – 18 Mayıs Salı 21.01 Ateşle Yazmak / Writing with Fire / Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
  • 14 Mayıs Cuma 21.00 – 19 Mayıs Çarşamba 21.01 Gezegen / El Planeta / Amalia Ulman
  • 15 Mayıs Cumartesi 21.00 – 20 Mayıs Perşembe 21.01 Bay Bachmann ve Sınıfı / Herr Bachmann und seine Klasse / Mr Bachmann and His Class / Maria Speth
  • 16 Mayıs Pazar 21.00 – 21 Mayıs Cuma 21.01 Suzanna Andler / Benoît Jacquot
Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

Festivalin tarihleri güncellendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Bu sene 24. sü düzenlenecek olan “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin tarihleri yenilendi.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran 11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı yapılacak.

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici Ödüllerine layık görülen Writing With Fire programın öne çıkan filmlerinden. Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatıyor.

Programın heyecan veren diğer filmleri arasında ise; Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Memory Box ve Copilot yer alıyor. Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige yönetmenliğinde ana yarışmada gösterilen Memory Box; 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatırken, Panorama bölümünde gösterilen Anne Zohra Berrached imzalı Copilot özellikle başrol oyuncusu Canan Kir’in etkileyici oyunculuğuyla aşkın bizi nasıl çıkışsız bir yola sürükleyebileceğini anlatıyor.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film de Uçan Süpürge’de izleyiciyle buluşacak. Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu, sevgilisiyle buluşmak için Lübnan’dan Paris’e gitmeye çalışan Suriyeli mülteci Sam Hana’nın yaşamının izini süren Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin ve Jasmila Žbanić’in Srebrenitsa’da, Birleşmiş Miletler için tercümanlık yapan Aida’nın savaş sırasında eşinin ve çocuklarının hayatını kurtarma çabasını anlattığı Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida?. Her iki yönetmenin de festivale konuk olarak katılması bekleniyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Okumaya Devam Et

Popüler