Bizimle İletişime Geçin

Manşet

‘Üç Yol’ Filminin Galası CRR’de Yapıldı

Bosna savaşını anlatan ilk Türk filmi olma özelliği taşıyan Üç Yol filminin galası Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yayınlandı

tarihinde

Faysal-Soysal-1

Fotoğraflar: Yağmur Ceylan

Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı filmi olan ve Bosna savaşını anlatan ilk Türk filmi olma özelliği taşıyan Üç Yol filminin galası Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, filmin oyuncuları ve ekibinin yanı sıra çok sayıda sinemasever filmin ön gösterimine katıldı. Gala programının sunuculuğunu TRT Haber ve TRT HD ekranlarında yayınlanan Sadece Sinema programının başarılı sunucusu Ezgi Sütçü yaptı.

İbrahim Şahin programın açılış konuşmasında TRT’nin sinema filmlerine çok fazla destek vermediğini ve bu konuda seçici olduklarını, TRT’nin 2007 yılı öncesinde sadece bir filme destek verdiğini, 2007 yılından sonra ise bu rakamın dokuza yükseldiğini söyledi.

İbrahim Şahin’in ardından kürsüye çıkan filmin yönetmeni Faysal Soysal konuşmasında şunları söyledi: “Bu 4-5 yılın emeği ama aslında hikâyenin 4-5 yıl önce yazdığım kısa film hikâyesinden mi başladığı ya da çocukluk döneminde, yaz akşamlarında damlarda nenemden dinlediğim Yusuf ve Züleyha hikâyesinden mi doğduğu veyahut da ben ilk defa 2004’te Mostar’a gidip o faciayı gördüğümde oradaki duygulanmalarımdan mı çıktığını hatırlamıyorum. Ama şöyle söyleyebilirim, Aristo’nun dediği gibi; tarih hakikatleri yansıtmaz. Ve aslında kavimlerin veya devletlerin kendi geleceklerini inşa etmek için kurdukları senaryolardır tarih. Ama şiir öyle değil, şiir hakikate ilişkin daha gerçekçi, daha hakiki durumları ortaya koyar. Bunu bir örnekle izah edeyim. Federico García Lorca adında İspanyol bir şair var. Bugün sorduğumuzda kaç tane matadorun ismini biliyoruz diye, çok az sayıda insan-bu konuda ilgili ve meraklıysa ve tercüme kitaplar biliyorsa- araştırmıştır ve İspanya’da Ignacio Sánchez Mejías adında bir matador olduğunu hatırlayabilir veya söyleyebilir. Ama Federico García Lorca’nın ‘İkindinin Beşi’ şiiriyle biz bugün onu tanıyoruz ve o şiir sayesinde ölümsüzleştiğini biliyoruz. …Ve bu şiir sayesinde biz tarihî gerçeklerden daha ziyade başka duygularla hem insanın hem vicdanın yaralarına dokunabiliyoruz.

Benim için de Bosna dramı ve aynı zamanda Hasankeyf’in sular altında kalıp yok olması, tarih kitapları arasında silinmemesi gereken bir şeydi ve unutulacaktı. Ama sinema yoluyla, sanat eserleri sayesinde bunlar ölümsüzleşiyor ve bütün insanların malı ve değeri oluyor. Ve ancak bu şekilde ortak acı haline dönüşebiliyor. O yüzden ben bu filmi yaparken yurtdışı festivallerden ödül almak için veyahut da daha fazla destek bulmak için ya da bazı insanların hoşuna gitmek için bazı şeyler yapmadım. Samimi olarak kalbimden ne geçtiyse onu yapmaya çalıştım. Ve filmi yaparken birçok yerde Allah’ın bana yardım ettiğini ve yolumu açtığını gördüm.

Özellikle mayın bölgesi olan elmanın gömüldüğü sahnede –sizler de izleyeceksiniz- gökkuşağı geldi ve bizler daha evvel Sırpların oradan sniperlar ile Boşnak milletini öldürdüğü yerde filmi çektik. Orada mayınların çıkarıldığı yere biz Bünyamin’in Züleyha’ya umut olarak, aşk için verdiği elmayı gömdük. İnşallah sonsuza kadar bu topraklarda sonsuza kadar elma olur, hiçbir şekilde silah ve mayına tanık olmayız.”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film

Bob Marley’in Hayatı Film Oluyor

Yönetmen koltuğuna Reinaldo Marcus Green oturacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hayatı film olacak Bob Marley

Raggie müzik türünün üstatlarından sayılan Bob Marley’in hayatı film oluyor.

Genç yaşta gözlerini dünyaya yuman ve ardında 130’un üzerinde plak ile yüzlerce şarkı bırakan Bob Marley‘in hayatı film oluyor. Paramount Pictures tarafından biyografi türünde çekilecek filmin yönetmen koltuğuna, Reinaldo Marcus Green oturacak. Green daha önce Stone Cars, Monsters and Men ve Joe Bell gibi filmleri yönetmişti.

Oyuncu kadrosu ve vizyon tarihine dair hiçbir açıklama yapılmayan filmin adı da henüz belli değil. 36 yaşında kansere yenik düşen ünlü şarkıcı Marley sevenlerini mutlu eden filmin yapımcılığını ise Ziggy Marley, Rita Marley ve Cedella Marley üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Hollywood

43. Annie Ödülleri’nin Adayları Açıklandı

Netflix 40 aday çıkartarak zirveye ulaştı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

43. Annie Ödülleri'nin Adayı Soul

Animasyon filmlerin ödüllendirildiği “43. Annie Ödülleri”nin 2021 adayları belli oldu.

Bu sene 43. kez düzenlenecek Annie Ödülleri‘nin adayları belli oldu. Animasyon sevenlerinin ilgiyle takip ettiği tören, 1972’den beri dağıtılıyor. Yıl içinde dikkat çeken animasyon filmlerinin taçlandırılacağı ödül töreni, 16 Nisan‘da düzenlenecek.

Bu yılın dikkat çeken animasyonlarından biri olan Pixar imzalı Soul ve AppleGKIDS’in Wolfwalkers filmleri on adaylıkla öne çıkan yapımlar arasında bulunuyor. Dünya genelinde 200 milyon aboneyi geçen Netflix ise çıkarttığı 40 aday ile en fazla aday sunan platform oldu.

43. Annie Ödülleri'nin Adayı The Croods: A New Age

En İyi Animasyon Filmi

 • Onward, Pixar Animation Studios
 • Soul, Pixar Animation Studios
 • The Croods: A New Age, DreamWorks Animation
 • The Willoughbys, Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
 • Trolls World Tour, DreamWorks Animation
43. Annie Ödülleri'nin Adayı Wolfwalkers

En İyi Bağımsız Animasyon Filmi

 • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment, an Aardman Production for Netflix
 • Calamity Jane, Maybe Movies
 • On-Gaku: Our Sound, Rock’n Roll Mountain, Tip Top
 • Ride Your Wave, Science SARU
 • Wolfwalkers, Apple / GKIDS

Okumaya Devam Et

Hollywood

2021 Emmy Ödül Töreni’nin Tarihi Belli Oldu

19 Eylül’de düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2021 Emmy Ödül Töreni

Televizyon dünyasının Oscar’ı olarak bilinen “Emmy Ödül Töreni”nin 2021 takvimi açıklandı.

Dizi severlerinin merakla beklediği 2021 Emmy Ödül Töreni’nin tarihi belli oldu. Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından belirlenen ödüllerin dağıtılacağı tören, 19 Eylül günü düzenlenecek. Bu sene 73. sü düzenlenecek olan tören, CBS‘te ve talebe bağlı olarak Paramount Plus‘ta canlı olarak yayınlanacak.

TV Akademisi’nin 2021 takvimi şöyle oluştu:

 • 1 Haziran 2020 – 31 Mayıs 2021: Dizilerin uygunluk tarihi.
 • 11 Şubat: Online giriş süreci başlangıcı.
 • 31 Mart: Törenin yarışma kategorisinde her iki turunda oylama uygunluğunu garanti etmek ve üyeliklerini güvence altına almak için üyelik başvurusu ve yenilemesi için son tarih.
 • 6 Nisan: Mevcut oy hakkına sahip üyelerin oylama başvuruları için son tarih.
 • 17 Haziran: Adaylık tercihleri için oylama başlangıcı.
 • 28 Haziran: Adaylık tercihleri için son oylama tarihi.
 • 13 Temmuz: Adaylıkların açıklanması.
 • 19 ağustos: Kazanan tercihleri için oylama başlangıcı.
 • 30 Ağustos: Kazanan tercihleri için son oylama tarihi.
 • 19 Eylül: Tören ve kazananların açıklanması.

Bu sene 19 Eylül 2021 Pazar günü yerel saatle 20.00‘de canlı olarak yayınlanacak törenin ne şartlarda gerçekleşeceği ise henüz belli değil. 72. Emmy Ödül Töreni, koronavirüs salgını sebebiyle çok aşamalı ve online düzenlenmişti.

Okumaya Devam Et

Popüler