Bizimle İletişime Geçin

Sinema Kitapları

Üç Maymun

Yayınlandı

tarihinde

Türk sinemasının 2000’li yıllarına damgasını vuran Nuri Bilge Ceylan’dan, Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen Ödülü”ne layık görülen “Üç Maymun” filmiyle ilgili tüm detayları içeren, kapsamlı bir sinema kitabı geliyor. 

Tanıtım bülteninden

Kitapta; filmin sinopsisi ve özgün senaryosunun yanı sıra, Cannes’daki serüvenine dair iç ve dış basında çıkan yorum ve haberler, söyleşiler, Nuri Bilge Ceylan’ın ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın güncesi yer alıyor. “Üç Maymun”, yeni Türk sinemasının başarı tablosundaki en önemli halkayı oluşturuyor kuşkusuz. Film, sadece dünyanın en önemli festivali olarak kabul edilen Cannes Film Festivali’nden değil, dünyanın birçok önemli film festivalinden de ödülle dönme başarısını gösterdi. Filmin senaryosuna Ebru Ceylan ve Ercan Kesal ile birlikte imza atan Nuri Bilge Ceylan, 2008 Cannes Film Festivali’nin ödül töreninde yaptığı kısa konuşmada, ödülünü “yalnız ve güzel ülkesine” ithaf etmesiyle dikkat çekmişti. Nuri Bilge Ceylan’ın “görsel gücü”nü derinlemesine yansıtan “Üç Maymun”, “altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak için gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle üç maymunu oynamak” üzerine kurulu bir film. Filmde, küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası anlatılıyor.

Sinemaseverler, mesleği sinema olanlar ve sinemacı adayları için müthiş bir başucu kitabı olacak Üç Maymun. Bir ustanın film hazırlıklarına eşlik etmeye, çekimlerine tanık olmaya, hakkında söylenenleri duymaya, başarısını paylaşmaya, sinemanın çilesine, zevkine, cazibesine hazırsanız, görsellikle dolu sayfalar sizi bekliyor.

Kitaptan

Ceylan, her kurgu gününün bitiminde bir kez daha masasının başına oturuyor ve bu kez gün içerisinde yapılanları, onlara karşı eleştirel bir mesafe alarak değerlendiriyor. O yakın geçmişe dönük mesafeli bakışta, bazen çok inanarak yaptığı bir şeyin aslında yanlış olduğunu, bazense kuşkuyla yaklaştığı bir şeyin nasıl da iyi işlediğini görüyor. Bu kurgu günlüğü, Ceylan’ın başarısının temelinin, kendi kurgusuna/sanatına karşı geliştirdiği bu mesafeli bakışta, bu olağanüstü farkındalık yetisinde yattığını ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın, filmlerinin kurgusuna ne kadar büyük bir değer verdiğini, kurgu sürecini neredeyse filmin çekimleri kadar önemsediğini verdiği söyleşilerden çok iyi biliyoruz. Bu günlükte kurgu masasının, bir filmin asıl vücut bulduğu, hatta “yeniden yazıldığı” yer olduğunu açık biçimde göreceksiniz. Türk sinemasının son dönemdeki en önemli yönetmeninin düşünce girdaplarına tanıklık edeceksiniz. Yaratıcı süreç sırasında yaşanan her şey bu günlüğe sirayet ediyor: Sıkıntılar, hevesler, pişmanlıklar, keşkeler, kurgunun spontanlığında oluşan önceden görülmemiş güzellikler, bazı sahnelerin filme giremeyecek olmasını bilmenin hüznü, kurguda keşfedilenler, planlanıp da olmayanlar, planlanmadan olanlar, son anda geri dönülen hatalar, geri dönüşü olmayanlar, vakitsizlikten kaynaklanan eksiklikler, teknik aksaklıkların sinir bozuculuğu, dijital olanakların ufuk açıcılığı, ses kurgusunun görüntülere ne denli farklı anlamlar katabildiği, bambaşka bir gözün yapılan kurguyu değerlendirmesinin önemi, ayrıntıların bazen ne kadar da belirleyici olabildiği… Ama o süreç içerisinde yaşananlar ne olursa olsun, bu günlüğe asıl damgasını vuran, bir yönetmenin “daha iyi”sini bulmaya yönelik dizginlenemeyen arayışı.

(Fırat Yücel’in Nuri Bilge Ceylan’ın kurgu günlüğüyle ilgili olarak Altyazı dergisinde yazdığı sunudan)

Nuri Bilge Ceylan hakkında

1959 Çanakkale-Yenice doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik

Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversitenin fotoğraf kulübünde çalışmalar yaptı.

1995’te çektiği kısa filmi “Koza”yla Cannes’da yarıştı. “Kasaba” (1997), “Mayıs

Sıkıntısı” (1999), “Uzak” (2002), “İklimler” (2006), “Üç Maymun” (2008), “Bir Zamanlar

Anadolu’da” (2011) filmleriyle yurtiçi ve yurtdışı festivallerde sayısız ödüle değer

görüldü. Ceylan, dünyanın en saygın sinema festivali kabul edilen Cannes Film

Festivali’nde “Üç Maymun”la en iyi yönetmen, “Bir Zamanlar Anadolu’da”yla jüri özel

ödülü kazanmıştır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Perspektif’in Temmuz dosyası: “Göç ve Sinema”

Perspektif Dergisi Temmuz ayında “Göç ve Sinema” dosyasıyla yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Batı Avrupa’da milyonlarca Türk kökenli yaşıyor. Bu kesim, aynı zamanda sinema sektörüne de “göç sineması” ile farklı bir hareketlilik getirdi. Perspektif Dergisi’nin temmuz sayısı bu hareketliliği mercek altına alan “Göç ve Sinema” dosyasıyla yayınlandı.

“Yersiz-Yurtsuzluktan Evrenselliğe: Göç Sineması”. Fırat Çakkalkurt’un Perspektif’in “Göç ve Sinema” başlıklı dosyasının giriş yazısı için kaleme aldığı makale bu başlığı taşıyor. Bu başlık aynı zamanda, işgücü göçünün ardından Batı Avrupa’da yerleşik hale gelmiş sayısız insanın sinema alanında yaşadığı değişimi de özetler nitelikte.

Göç sinemasının, “üçüncü sinema” ve “aksanlı sinema” gibi kavramlarla da ifade edildiğini belirten Çakkalkurt, göç sinemasında eleştirel farkındalığın yüksek olduğunu vurguluyor. Çakkalkurt’a göre göç sineması, ana akıma mesafeli bir sinema türü. Çakkalkurt göç sinemasının bu yönüyle ulusal sinema kavramının boş bıraktığı alanda tamamlayıcı bir rol oynadığı görüşünde.

Dosyaya “Göçün Görsel Kültürü” başlıklı bir makaleyle katılan Dr. Ömer Alkın ise merceği “göç sineması”nın üreticilerine çeviriyor. Genç film yapımcılarının karşılaşacağı zorluklarla mücadele edebilmeleri için uygun şekilde düzenlenmiş bilgi kültürüne ve erişim kaynaklarına dâhil edilmeleri gerektiğini söyleyen Alkın, sinema ile ilgilenen göç kökenlilerin, sektöre erişimdeki zorluklarına değiniyor.

Dosyada Avrupalı Türklerin sinema tercihleri de araştırma konusu edilmiş. Meltem Kural “Avrupalı Türkler Ne İzliyor” başlığıyla kaleme aldığı yazıda Berlin merkezli film dağıtım şirketi AF Media’nın sahibi Ali Fidan’ın görüşlerini paylaşıyor.

Senarist ve yönetmen Yasemin Şamdereli ve Haluk Piyes gibi isimlerle söyleşilerin yer aldığı dosyada bütün yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Sinema Kitapları

Nuri Bilge Ceylan’ın Kitabı “Bir Zamanlar Anadolu’da” Raflarda

Nuri Bilge Ceylan‘ın Bir Zamanlar Anadolu’da kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan‘ın Bir Zamanlar Anadolu’da kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2011 yılında çektiği Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödülü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın aynı adlı kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Dünyanın en iyi filmleri arasında yer alan ve Türk sinemasını güçlü bir şekilde temsil eden Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünü beyaz perdeye aktarmıştı.

Senaryonun çekime başlanmadan önceki orijinal halini derleyen kitapta ayrıca, film hakkında yurtiçi ve yurtdışında yazılan sayısız yazılardan bir seçki, söyleşiler ve yönetmenin kurgu sırasında tuttuğu günlükleri de içeren geniş bir derleme mevcut.

Okumaya Devam Et

Manşet

Robert McKee’nin Kitapları Yeniden Türkçe’ye Çevrildi

Senaryo hocası Robert McKee’nin kitapları yeniden Türkçe’ye çevrildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Senaryo hocası Robert McKee’nin kitapları yeniden Türkçe’ye çevrildi.

Dünyaca ünlü senaryo hocası Robert McKee’nin Story ve Diyalog kitapları yeniden Türkçe’ye çevrildi. Fırat Çakkalkurt editörlüğünde Story kitabı Hikâye başlığıyla çevrilirken, Aslı Yazır tarafından Türkçeleştirilen Diyalog kitabı ise bu hafta raflardaki yerini alıyor.

İstanbul Medya Akademisi Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan Hikâye, 2011 yılında Plato Yayınları tarafından basılmıştı. Senaryo yazmanın inceliklerini bu kitapta anlatan McKee şimdiye kadar 50 binden fazla öğrenciye senaryo yazmanın inceliklerini anlattı. Birçok televizyon yazarına, film yapımcısına, senariste, edebiyatçıya, reklamcıya, metin yazarına, aktöre, prodüktöre, yönetmene ve oyun yazarına ilham kaynağı oldu. Öğrencileri şimdiye kadar 27 Oscar, 140’tan fazla Emmy ödülü kazandı. Akıl Oyunları, Yüzüklerin Efendisi, Arabalar, Cindrella Man, Da Vinci’nin Şifresi, Shrek, Karayip Korsanları, X Men, Kayıp Balık Nemo gibi kapalı gişe oynayan filmlerin, Friends, Frasier, Seinfeld gibi dünya çapında popüler televizyon dizilerinin altında onun öğrencilerinin imzası var.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler