Üç Affleck Bir Film

Eleştiri Manşet Serkan Baştimar
Üç Affleck Bir Film

Serkan Baştimar değerlendirdi.

Operasyon Argo‘nun ardından Ben Affleck yeniden tarihin sayfalarını karıştırıyor. Amerika‘nın göçmenler tarafından yazılmış ‘kanlı geçmişine’ odaklanan Gecenin Kanunu, eski usül gangster ve aşk filmlerine selam eden bir roman uyarlaması.

Film, kostüm tasarımı ve görüntü yönetimi bakımından oldukça doyurucu. Birbirinden ‘canti’ giyinen karizmatik suç seçkinleri, hanımefendiler ve Büyük Buhran döneminin sokakları…Sanki zamanda yolculuk yapmışçasına Boston sokaklarındayız. Klasik otomobillerle yapılan kovalamaca sahneleri, kadrajlar, ışık kullanımı enfes. Ancak aynı şey hikayenin işlenişi için pek geçerli değil. Gereğinden fazla uzun olan filmde dağınık senaryo seyir zevkini zaman zaman düşürüyor. Senaryo ipini koparmış sevimli bir köpek gibi adeta; dili dışarıda herkese doğru kuyruk sallayarak koşuyor.

Karşımızda üç Affleck var. Senarist, oyuncu ve yönetmen. Üçünden en iyi yönetim dersem diğer ikisinin halini siz düşünün. Aktörün soğuk ve ifadesiz duruşu oynadığı karakterin derinliğine ters düşüyor adeta. Yan rollerdeki herkes Kurtlar Vadisi‘ndeki Polat Alemdar’a geçilen kıyağın aynısını Affleck‘e yapıyor, neredeyse herkes ondan iyi. Kitap uyarlaması diye her şeyi filme sokma hatasına düşen senarist Affleck ise kaleminin romanla olan duygusal bağından kaynaklı sanırım. Yönetim konusunda da epeyce sıkıntılar var. Affleck‘in çocuksu tutumu, filmdeki kurmacanın kurmacası mafyayı kartonlaştırıyor. Oysa ki The Town (Hırsızlar Şehri) ya da Operasyon Argo’da inandırıcılık sıkıntısı hiç olmamıştı. Affleck yönetmenlik yürüyüşünde mehteranlar gibi. Ama bu defa geri adım atmış.

Özetle; tam anlamıyla kötü denilmese de elle tutulabilir yerleri az olan, dönem filmleri sevenler için iyi bir tercih, ancak ne aksiyon filmi ne de romantizm kokan bir yapıt.

Filmin konusu ve fragmanı için tıklayın…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up