TV’de Bugün (2 Mayıs Cumartesi)

TV'de Sinema

tamirhane

Tamirhane – TRT Belgesel, 16:55

Programın yönetmenliğini Serdar Çalışkan’ın yaptığı, Bülent Saraloğlu, Ertan Eray, Özcan Özarslan ve Erdoğan Bilen’in oyunculuğunu üstlendiği, dizi keyfinde hazırlanan ‘Tamirhane’de oyuncular değişik karakterleri canlandırarak hurdalıktan aldıkları hasarlı bir aracı restore edip tekrar kullanılabilir hale gelişinin hikayesini ekrana yansıtıyor.

Özel Gösterim  Afyon Ulu Camii

Özel Gösterim / Afyon Ulu Camii – İZ TV, 17:40

Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemlerinden kalan camileri bünyesinde taşımakta olan Afyonkarahisar, ”40 direkli camii” olarak da bilinen Ulu Camii’ye de ev sahipliği yapıyor.

Eski adıyla Hocabey Camii ve Cami-i Kebîr olarak bilinen Ulu Camii, sıradışı ahşap mimarisiyle yapıldığı dönemden bu yana ayakta kalan önemli bir yapı. 1272 yılına tarihlenen ve Afyon’un en büyük camilerinden birisi olan Ulu Camii, Anadolu Selçukluları devrinde Sahipata Nusrettin Hasan tarafından yaptırılmıştır. Kendi adı ile anılan mahallede, kâgir dört köşe kalın duvarlar üzerinde yer alan toprak damı, sekizerden kırk ahşap sütun üzerine oturtulmuştur. Ahşap sütunlar üzerine konan ahşap sütun başlıkları sarkıt ve baklava dilimlidir. Başlıklar üzerine konan ahşap atıkların yan yüzeyleri renkli motiflerle işlenmiş olan Afyon Ulucamii, bu izlerin çok azını günümüze yansıtabilmiş. Günümüzde eski biçimi korunarak yeniden onarılan cami, ahşap mimarisi ve sırlı tuğlalı baklava dilimi minaresiyle Selçuklu döneminin eşsiz örneklerinden biridir.

Asırlar boyu süren bir kültüre ve tarihe tanıklık eden Afyon Ulu Camii, İz ekranına geliyor.

yasaklar-tarihi

Yasaklar Tarihi – TRT Belgesel, 18:39

Birçok kişinin geleceğine mani olan, ceza evinde yatmalarına sebep olan vicdanların kabul etmediği ‘Yasaklar’… Bugün gülüp geçtiğimiz fakat dönemini acılarla doldurmuş ‘Yasaklar’… Tanıklar ve uzmanların anlatımıyla bir dönemi yeniden irdeleyen belgeselde çarpıcı görüntüler ve fotoğraflar yer alıyor. Yasaklar Tarihi, 28 Şubat Başörtüsü Yasağı, Azınlıkların Mülk Edinme Yasağı, Yasaklı Müzikler, Yasaklı Kitaplar, Parti Kapatmalar, vatandaşlıktan çıkarmalar gibi Cumhuriyet tarihimizin mağduriyetlerle dolu günlerine ışık tutuyor.

Karmakarışık

Karmakarışık – TRT 1, 19:55

Krallığın en çok aranan, en ilgi çekici haydutu Flynn Rider, Rapunzel tarafından rehin alınınca, bu alışılmadık ikilinin komik macerası başlar…

Stockholm Treni

Stockholm Treni – TRT Diyanet, 23:00

Ağrı, Midyat, Ürgüp, Kulu, Cihanbeyli, Bolu ve Sakarya’dan gidenlerdi onlar..

Dramlaşan hayatların adı olmuştu İsveç. Kimi ticarete atıldı patron oldu, kimi siyasetçi..
kimi ünlü bir futbolcu, kimi de Avrupa’da ilk ezan okuyan oldu… Sevgi ve barışın İsveç’teki temsilcisi Anadolu insanı, 26 bölümlük bir belgeselde, Stockhom Treni’yle ekranlarınıza geliyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up