Tutuklu İranlı yönetmenlere Cannes jesti

Festivaller Genel Türkiye

Cannes Film Festivali tutuklu İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammet Rasulov’un filmlerini programa alarak onurlandırdı.

Farklı suçlamalarla yargılanan İranlı yönetmenlerin altı yıl hapisleri isteniyor. Bu yönetmenlerden Panahi İran rejimini eleştirileriyle de öne çıkıyordu. Festivalde Panahi’ye Fransa Sinema Yönetmenleri Birliğinin Carrosse d’Or (Altın Fayton) ödülü de verilecek.

Festivalin büyük kategorisi olan Altın Palmiye’de (Palme d’Or) Türkiye’den de yönetmen Nuri Bilge Ceylan ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ ile yarışıyor.

Bu yıl 64’sü yapılacak Cannes Film Festivali 22 Mayıs akşamı ödüllerin açıklanacağı törenle sona erecek. Jüri başkanlığını ünlü oyuncu Robert de Niro’nin üstlendiği festivalde jüri üyeleri arasında Uma Thurman ve Jude Law gibi isimler de var.

Festivalde Prenses Diana’nın bir paparazzi tarafından çekilen ölüm anının yer aldığı bir belgeselde gösterilecek. 90 dakikalık filmde Dodi ve Diana çiftinin kaza geçirdikleri Paris’teki tünelden çıkarılışları yakın plan siyah beyaz karelerle gösteriliyor.

Kaynak: ntvmsnbc

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up