Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Mısır Film Endüstrisinden Türkiye’ye İşbirliği Çağrısı

Yayınlandı

tarihinde

211486502246341

Munib Şafii, ‘Türkiye’deki ilgili kurumlara, Mısır sinemasının Türk izleyicisiyle buluşmasını önerdik’ dedi.

Mısırlı sinemacılar, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, geçen Eylül ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında imzaladığı anlaşmaların bir an önce uygulamaya konulmasını talep etti.

Mısır Film Endüstrisi Başkanı Munib Şafii AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır ile Türkiye arasında özellikle sinema alanındaki işbirliğinin artırılması gerektiğini belirterek, ‘Türkiye’deki ilgili kurumlara Mısır sinemasının Türk izleyicisiyle buluşmasını önerdik. Türkiye’de ne kadar film gösterilirse, aynı sayıda Türk filmi de Mısır’da gösterime girecek’ diye konuştu.

Benzer uygulamaya 1981 yılında Hindistan’la karşılıklı film gösterimi yaparak gittiklerini belirten Şafii, ‘Mısır filmlerinin Türkiye’de gösterilmesi, sinema sektörümüze büyük katkılar sağlayacak ve bize yeni pazarlar açacak’ görüşünü dile getirdi.Mısırlı yapımcı Safvet Gıtas da, öneriyi yerinde bulunduğunu kaydederek, ‘Film sektörünün canlanması için uygulamanın bir an önce gerçekleştirilmesi lazım. Sektörümüz, filmlerin dağıtımı konusunda büyük bir dar boğazda. Kaynak eksikliğinden dolayı, film üretimi de gözle görülür derecede azaldı’ ifadelerini kullandı.’Türk sinemasının uluslararası birçok platformda ödüller kazandığını dile getiren Gıtas, Türk ve Mısırlı oyuncuların yer aldığı bir proje üzerinde çalıştıklarını hatırlatarak, ‘Gelecek yıllarda teknik ve tecrübe aktarımı kanalıyla daha iyi işlere imza atacağız’ değerlendirmesinde bulundu.

Mısırlı film eleştirmeni Nahid Salah da, iki ülke arasında sinema gösterimlerinin gerçekleşmesi için, ilk adım olarak ilgili tarafların karşılıklı ziyaretlerde bulunması gerektiğine işaret ederek, ‘Türk filmleri, sanat anlamında Mısır filmlerinin önüne geçti. Bunu, aldıkları uluslararası ödüllerle görmek mümkün. Bizim komedi ve aksiyon filmlerimizin de Türk izleyicisine hitap edeceğini düşünüyorum’şeklinde konuştu.

Aktüel

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler