Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Mısır Film Endüstrisinden Türkiye’ye İşbirliği Çağrısı

Yayınlandı

tarihinde

211486502246341

Munib Şafii, ‘Türkiye’deki ilgili kurumlara, Mısır sinemasının Türk izleyicisiyle buluşmasını önerdik’ dedi.

Mısırlı sinemacılar, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, geçen Eylül ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında imzaladığı anlaşmaların bir an önce uygulamaya konulmasını talep etti.

Mısır Film Endüstrisi Başkanı Munib Şafii AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır ile Türkiye arasında özellikle sinema alanındaki işbirliğinin artırılması gerektiğini belirterek, ‘Türkiye’deki ilgili kurumlara Mısır sinemasının Türk izleyicisiyle buluşmasını önerdik. Türkiye’de ne kadar film gösterilirse, aynı sayıda Türk filmi de Mısır’da gösterime girecek’ diye konuştu.

Benzer uygulamaya 1981 yılında Hindistan’la karşılıklı film gösterimi yaparak gittiklerini belirten Şafii, ‘Mısır filmlerinin Türkiye’de gösterilmesi, sinema sektörümüze büyük katkılar sağlayacak ve bize yeni pazarlar açacak’ görüşünü dile getirdi.Mısırlı yapımcı Safvet Gıtas da, öneriyi yerinde bulunduğunu kaydederek, ‘Film sektörünün canlanması için uygulamanın bir an önce gerçekleştirilmesi lazım. Sektörümüz, filmlerin dağıtımı konusunda büyük bir dar boğazda. Kaynak eksikliğinden dolayı, film üretimi de gözle görülür derecede azaldı’ ifadelerini kullandı.’Türk sinemasının uluslararası birçok platformda ödüller kazandığını dile getiren Gıtas, Türk ve Mısırlı oyuncuların yer aldığı bir proje üzerinde çalıştıklarını hatırlatarak, ‘Gelecek yıllarda teknik ve tecrübe aktarımı kanalıyla daha iyi işlere imza atacağız’ değerlendirmesinde bulundu.

Mısırlı film eleştirmeni Nahid Salah da, iki ülke arasında sinema gösterimlerinin gerçekleşmesi için, ilk adım olarak ilgili tarafların karşılıklı ziyaretlerde bulunması gerektiğine işaret ederek, ‘Türk filmleri, sanat anlamında Mısır filmlerinin önüne geçti. Bunu, aldıkları uluslararası ödüllerle görmek mümkün. Bizim komedi ve aksiyon filmlerimizin de Türk izleyicisine hitap edeceğini düşünüyorum’şeklinde konuştu.

Aktüel

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler